Wieści z Commentry - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyWieści z Commentry
Podczas obchodów Dni Chojnowa, gościliśmy w naszym mieście przyjaciół z miast partnerskich - Egelsbach i Commentry. Kilka dni temu, do naszej redakcji dotarły prasowe doniesienia z Francji opisujące przygotowania do wyjazdu i krótką relację z pobytu w grodzie nad Skorą.

Dzięki uprzejmości zaprzyjaźnionej tłumaczki Marii Konarzewskiej możemy naszym czytelnikom przekazać treść artykułów.

 

1300 kilometrów to żadne wyzwanie dla prawdziwej przyjaźni

Jeśli wspomnicie w Commentry o polskim mieście partnerskim, w pierwszej chwili będziecie zaskoczeni. Pomyślicie, że wasi rozmówcy mówią o zupełnie innym miejscu. Wiecie przecież, że jego nazwa to Chojnów, tymczasem słyszycie „Roniouf". Jednak na tym to właśnie polega magia spotkania dwóch narodowości, gdy to co nas łączy okazuje się silniejsze od tego, co nas dzieli.

Komitet miast partnerskich i przyjaźni między narodami został utworzony w 2008 roku. Zajmuje się on rozwijaniem współ-pracy pomiędzy miastami Commentry i Chojnowem. W wymianie uczestniczą przede wszystkim środowiska sportowe oraz kulturalne. Miasto Chojnów leży na Dolnym Śląsku i liczy ponad 14 000 mieszkańców. Christophe Zulawinski, przewodniczący komitetu składającego się z około 60 sympatyków, mówi nam o programie realizowanym w 2015 roku.

 

(szerokość: 640 / wysokość: 903)


„ W tym roku rajd Chojnowska, który odbył się 22 marca, odniósł prawdziwy sukces. Natomiast w dniach 18-21 czerwca, jesteśmy zaproszeni przez Burmistrza oraz chojnowskie Stowarzyszenie Miast Partnerskich na doroczne obchody Dni Chojnowa oraz na wspólne świętowanie 10. rocznicy współpracy z ich niemieckim miastem partnerskim Egelsbach. Na miejsce uda się delegacja, której towarzyszyć będzie Christophe Cabassut, pełnomocnik mera ds. stowarzyszeń, sportu i wydarzeń kulturalnych oraz Bernard Zamiara, pełnomocnik ds. międzynarodowych. Następnie 8 lipca, członkowie stowarzyszenia będą mieli okazję zwiedzić kopalnię-muzeum w St-Eloy. Planujemy również ciekawe zakończenie roku polskim akcentem na bożonarodzeniowym jarmarku w Commentry.

 

Mamy jeszcze informację dla amatorów naszej wymiany z Chojnowem, tych zadeklarowanych oraz tych po prostu ciekawych. W mediatece publicznej „Plejada" znajdują się do Państwa dyspozycji numery Gazety Chojnowskiej. Doskonała okazja do poćwiczenia znajomości języka polskiego oraz  zapoznania się z aktualnościami

z naszego partnerskiego miasta.

 

Odnajdźcie smak Polski w POLOGNE DÉLICES

W każdy pierwszy piątek miesiąca na naszym targu, na stoisku Dariusza Klimasza można zaopatrzyć się w polskie produkty. Dostawca pochodzi z Krakowa. Podróżuje do Polski przynajmniej dwa razy w miesiącu, przywożąc za każdym razem wysokiej jakości żywność pochodzącą z południa kraju. W grudniu 2013 roku, po trzech latach działalności, otworzył swój własny sklep w Montceau-les-Mines.

Na targu w Commentry można odnaleźć własnoręcznie przygotowywane przez niego polskie dania oraz wędliny i inne specjały polskiej kuchni.

 

Komitet miast partnerskich w Polsce

Z okazji 10 rocznicy partnerstwa pomiędzy Chojnowem i Commentry do Polski udała się delegacja, w skład której weszli: Christophe Cabassut, pełnomocnik mera ds. stowarzyszeń, sportu i wydarzeń kulturalnych, Bernard Zamiara, pełnomocnik ds. międzynarodowych oraz członkowie komitetu miast partnerskich.

W tym zaprzyjaźnionym z nami mieście, liczącym sobie około 14 tysięcy mieszkańców, uczestniczyli oni w uroczystościach, na które zaproszono także reprezentantów niemieckiego Egelsbach. Jest ono drugim miastem bliźniaczym Chojnowian. Dla gości przygotowano bogaty program obchodów 10-lecia, zawierający między innymi prezentację zdjęć i filmów dokumentujących dotychczasową wymianę, zwiedzanie pobliskiej Legnicy oraz wizytę w jednej z fabryk ceramiki w Bolesławcu.

W ostatnim dniu pobytu delegacji francuskiej w Chojnowie, w urzędzie miasta odbyło się spotkanie robocze dotyczące kontynuowania oraz rozwoju zapoczątkowanych już form współpracy.


(szerokość: 640 / wysokość: 905)

 

"W dorocznym korowodzie wzięli udział przedstawiciele trzech narodów".Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama