X Przegląd Chojnowskiej Plastyki 2015 - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyX Przegląd Chojnowskiej Plastyki 2015 

10 lipca w Muzeum Regionalnym odbył się wernisaż jubileuszowej wystawy miejscowych artystów.

Po raz pierwszy swoje prace chojnowscy twórcy zaprezentowali w Muzeum Regionalnym w 1990 r. Ćwierć wieku, które upłynęło skłania do refleksji, stanowi też okazję, by przypomnieć uczestników pierwszego przeglądu. Wzięło w nim udział zaledwie kilka osób: Waldemar Ferenc, Zbigniew Halikowski, Jadwiga Jędrzejczyk, Ireneusz Józefczuk, Ewa Lijewska i Grażyna Wróbel.


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


Początkowo przeglądy odbywały się nieregularnie. Z czasem zaczęły się cieszyć coraz większym zainteresowaniem. Od 2005 r. są organizowane cyklicznie co dwa lata. To, co je wyróżnia, to bardzo otwarta formuła umożliwiająca udział zarówno profesjonalistom, jak i tym, którzy swoją twórczą pasję traktują jako dopełnienie zawodowej aktywności.

Pierwsze przeglądy gromadziły głównie osoby zajmujące się malarstwem, później dołączyli fotograficy i rysownicy. Dość wcześnie na wystawach pojawiać się zaczęło rzemiosło artystyczne i rękodzieło. Swoje prace prezentowały osoby zajmujące się ceramiką, szkłem artystycznym, haftem krzyżykowym i płaskim. Chojnów to miasto o bogatych tradycjach tkactwa sięgających czasów średniowiecza, cieszy więc, że do grona twórców biorących udział w przeglądach dołączyły ostatnio tkaczki.


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


W obecnym jubileuszowym przeglądzie bierze udział trzydziestu czterech uczestników. Jest to rekordowa liczba, rekordowa jest także liczba zaprezentowanych prac. Pośród wystawiających odnajdujemy absolwentów Państwowych Liceów Sztuk Plastycznych, uczelni artystycznych we Wrocławiu, Zielonej Górze i Cieszynie, nauczycieli wychowania plastycznego, przedstawicieli różnych profesji, pośród których są absolwenci wyższych uczelni.

Przeglądy są znakomitą okazją, by przyjrzeć się tutejszemu środowisku twórców i wyłowić osobowości, które warto promować. Najczęściej odbywa się to poprzez organizowanie indywidualnych wystaw w chojnowskim muzeum i Baszcie Tkaczy, która jest jego oddziałem.

Wiele inicjatyw, które się zrodziły w naszym mieście ma swoje korzenie właśnie w przeglądach. Dały one swojego czasu asumpt do powołania Stowarzyszenia Miłośników Sztuki. Jak bardzo bogaty jest obraz kultury plastycznej w naszym mieście świadczy wydany w 2008 r. "Almanach artystyczno-kulturalny Ziemi Chojnowskiej", który zawiera sześćdziesiąt dziewięć biogramów twórców związanych z Chojnowem.


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


Ciągle pozostają aktualne założenia przyświecające kolejnym spotkaniom chojnowskich twórców, które chyba najtrafniej zostały wyeksplikowane we wstępie do jednego z katalogów. Ich nadrzędnym celem jest pobudzenie kreatywności, integracja miejscowego środowiska, stworzenie odpowiedniego dlań forum wymiany doświadczeń i umożliwienie zaprezentowania się szerszemu ogółowi. Nade wszystko zaś, wypracowanie takiej formuły, która dawałaby szansę skupienia wokół idei przeglądów jak największej grupy zainteresowanych twórczością plastyczną, bez względu na status w środowisku plastycznym, wynikający z wykształcenia o kierunku artystycznym.

Przypomnieć też należy, że u podstaw przeglądów legło założenie, że nie będą one polem konfrontacji wymiany doświadczeń. Że będą stanowiły zachętę i podnietę do dalszej pracy i doskonalenia warsztatu.

Jubileuszowy, X Przegląd Chojnowskiej Plastyki i dwudziestopięciolecie jego po-wołania do życia stanowi szczególną okazję do spojrzenia wstecz. W tym miejscu należy wspomnieć tych, którzy od nas odeszli: Czesławę Borys, Jana Putyrę oraz Grażynę Wróbel.

                                                            Wystawę można oglądać do końca sierpnia.

 

Na wystawie swoje prace prezentują:

Bożena Janina Aleksy, Jolanta Anton, Krzysztof Bakalarz, Monika Chmie-lewska, Maria Cieślak, Krytyna Cibiniak, Mariusz Głód, Teresa Halikowska, Zbigniew Halikowski, Jadwiga Jędrzejczyk, Ireneusz Józefczuk, Jakub Józefczuk, Szymon Józefczuk, Natalia Kabanow, Barbara Kaleta, Marian Karasek, Zofia Kasprzak, Rozalia Kęsik, Maria Kłos, Lilla Konieczna, Bogusława Kruk, Jan Książek, Alicja Niejska, Julian Pamuła, Anna Pauch, Marek Putyra, Kamil Szlegier, Lech Wagel, Robert Wierzbicki, Wiesław Wojciechowski, Magdalena Wołoszyn, Rafał Wyciszkiewicz, Renata Zarzeczna, Mirosław Zatorski.Jerzy Janus
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

Komentarze
TytułdataAutor
C6aPLeARmb2016-07-27BtNQQqLJnAIq

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama