Chojnów czytał "Lalkę" - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyChojnów czytał "Lalkę"
4 września odbyła się w Chojnowie czwarta edycja Narodowego Czytania. Po Adamie Mickiewiczu, Aleksandrze Fredrze i Henryku Sienkiewiczu, cała Polska czytała "Lalkę" Bolesława Prusa.

W Chojnowie już od godz. 9 fragmenty powieści czytała w swoich placówkach młodzież Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 2 i Powiatowego Zespołu Szkół.


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


Mieszkańcy naszego miasta czynnie włączyli się do akcję w samo południe. W centrum miasta, na przygotowanej scenie wiele się działo.

Miejska Biblioteka Publiczna oraz Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chojnowie zadbały, by kolejna edycja w grodzie nad Skorą różniła się od poprzednich.

Na początek fragmenty "Pamiętnika starego subiekta" profesjonalnie przeczytał aktor Teatru "Maska" w Jeleniej Górze - Krzysztof Rogacewicz.


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


Potem refleksje o życiu i twórczości pisarza ujęte w tytule "Prus - romantyk i pozytywista" przedstawił dyrektor MOKSiR Stanisław Horodecki.

Twórczość Aleksandra Głowackiego znamy dobrze, ale kto z nas wie na przy-kład, że cierpiał na agorafobię - lęk przed otwartymi przestrzeniami. Z tego powodu nie podróżował. Raz tylko odbył zagraniczną wyprawę, upewniając się, że jego przypadłość zdecydowanie go ogranicza w tej kwestii. Kto z nas wie, że pierwsze prasowe artykuły podpisywał pseudonimem "Jan w Oleju", a pseudo-nim Bolesław Prus nawiązuje do jego rodowego herbu? Niewielu też czytelników ma świadomość, że życiu Prusa od najmłodszych lat towarzyszyła śmierć bliskich. Matka zmarła gdy miał 3 lata, ojciec kiedy Aleksander skończył lat 9, krótko potem babka sprawująca nad nim opiekę po śmierci rodziców. Najboleśniej jednak przeżył stratę przysposobionego syna, który popełnił samobójstwo… Życiorys polskiego wybitnego prozaika obfitujący w dramatyczne wydarzenia mógłby posłużyć za kanwę kolejnej wielkiej powieści.


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


Chwilę później na scenę, do czytania fragmentów "Lalki", zostali zaproszeni mieszkańcy miasta, m.in. czytelnicy chojnowskiej biblioteki. Po nich reprezentanci placówek oświatowych przedstawili własne interpretacje scen powieści.


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


Kolejne punkty programu przeplatały akcenty muzyczne. Motywy z adaptacji filmowej "Lalki" pięknie wykonał na saksofonie Mateusz Bojda przy akompaniamencie pianisty Szymona Sandury.


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


Odważni wzięli udział w niełatwym quizie dotyczącym twórczości Prusa. Prawidłowe odpowiedzi nagradzano książkami stemplowanymi okolicznościową pieczęcią.


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


(szerokość: 640 / wysokość: 960)

 

Następnego dnia "Lalkę" czytała cała Polska - ponad 1600 miejscowości.
eg
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama