V edycja Chojnowskiej Jesieni z Muzyką Dawną przeszła już do historii. Co przyniósł „mały" jubileusz?
Rozpoczęliśmy w piątek 2 października dopołudniowym koncertem dla szkół
w Domu Kultury. Jeleniogórski Zespół Muzyki Dawnej GAUDIUM LUDENTEM – tegoroczny zdobywca Złotej Harfy Eola na festiwalu Schola Cantorum w Kaliszu – pod kierunkiem pani Sylwii Raban przeniósł słuchaczy w czasy hiszpańskiego i włoskiego renesansu. Była okazja do żartobliwych opowieści o wioskowych niedorajdach, chwila refleksji nad marnością życia czy pochwała narodzenia Zbawiciela. Niespełna godzinny koncert, a przecież z pełną paletą barw ludzkiego losu dawnych czasów.
GAUDIUM LUDENTEM prezentowało się tego dnia jeszcze na wieczornym koncercie w Muzeum Regionalnym. Obok nich wystąpili goście ze Świeradowa Zdroju – Zespół Muzyki Dawnej TIBORYUS. Grupa sięga w swych muzycznych podróżach głównie po utwory dawnych angielskich mistrzów, ale nie zabrakło na koniec również futurystycznego akcentu – własnej kompozycji opiekuna zespołu, pana Ryszarda Dominika Dembińskiego, zatytułowanej „W 2054".
W sobotę 3 października spotkaliśmy się ponownie w gościnnych progach muzeum. Tego dnia prezentowały się muzyczne duety. Na początek znakomite lutnistki, Panie Maria Wilgos i Klaudyna Żołnierek, absolwentki Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, czyli formacja AbsoLutes ukazały nam bogactwo XVII i XVIII wiecznego repertuaru tworzonego na lutnie, gitarę barokową czy teorban. Prawdziwa uczta dla ucha, a przy okazji szansa na podziwianie niezwykle pięknych (i drogich...) dawnych instrumentów. Później na scenie w sali sgraffit pojawili się panowie: Szczepan Dembiński i Adam Rorat, czyli wiolonczela barokowa solo z towarzyszeniem basso continuo. Formacja PROJEKT` 93 zaprezentowała m.in. kompozycje Antonio Vivaldiego i Benedetto Marcello. Dla tych brzmień warto było spędzić ten wieczór w muzeum!
W niedzielę 4 października koncertowaliśmy w odnowionej sali widowiskowej Domu Kultury. Na początku zaprezentował się duet braci Szczepana i Rado-sława Dembińskich - OAK BROTHERS. Kompozycje Rolanda i Marina Marais zabrzmiały w ich wykonaniu niezwykle świeżo, po raz kolejny przekonując, iż określenie „muzyka dawna" wcale nie znaczy „tylko do archiwum".
Po koncercie braci Dembińskich na scenie pojawili się uczestnicy warsztatów PIEŚNI ŚWIATA, które przez 3 dni prowadziła dla chętnych pani Barbara Ciemięga. Inspirowane ludowym folklorem, m.in. pieśniami romskimi czy łemkowskimi, warsztaty stały się okazją do poznawania siły, skali i niezwykłych możliwości ludzkiego głosu. Prezentacje złożonego z uczestników warsztatów chóru wzbudziły na widowni żywy aplauz, czego dowodem niech będzie próba wspólnego odśpiewania afrykańskiej pieśni...
Na finał na scenie pojawił się Zespół Muzyki Historycznej ALL` ANTICO, który w swych zainteresowaniach sięga głównie po muzykę wczesnego baroku, przede wszystkim włoskiego i niemieckiego.
Brawa za emocje i chęć dzielenia się własną pasją.
V Chojnowska Jesień z Muzyką Dawną możliwa był dzięki licznym sponsorom. Wsparły nas firmy: BZ WBK S.A., KRET i S-ka, POLERS. Pomogli lokalni restauratorzy: DUSZKA, POD JELENIEM, PICCOLO MONDO, NIEZŁY MŁYN. Tradycyjnie też nie zawiódł lokalny samo-rząd. Wszystkim – podziękowania i słowa uznania!