Sąd nad Keren Walker, czyli IV Ogólnopolska Dyskusja Literacka - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzySąd nad Keren Walker, czyli IV Ogólnopolska Dyskusja LiterackaOd czterech lat Instytut Książki w Krakowie we współpracy z różnymi wydawnictwami organizuje w ramach programu „Tu czytamy" Ogólnopolską Dyskusję Literacką. Poprzednie edycje były skierowane do dorosłych klubowiczów Dyskusyjnych Klubów Książki. W tym roku Instytut i Wydawnictwo „Zielona Sowa" postanowili zaprosić do Dyskusji młodzież.

 

(szerokość: 640 / wysokość: 427)


Dokładnie 8 października o godz. 17:00 ponad 400 osób z pięćdziesięciu wybranych młodzieżowych klubów z całej Polski, rozpoczęło dyskusję na temat książki Eve Ainsworth „7 dni". Wśród tych szczęśliwców znalazł się i chojnowski MDKK.


(szerokość: 640 / wysokość: 480)


„7 dni" nie jest typową powieścią młodzieżową. Owszem, głównymi bohaterkami są czternastolatki, czyli Jess i Kez, ale to przede wszystkim książka o przemocy, o jej ofiarach i o oprawcach.

Naszą Dyskusję, która odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnowie, poprowadziła Zofia Łabuz - szkolny pedagog i trener komunikacji interpersonalnej w Powiatowym Zespole Szkół w Chojnowie. Spotkanie miało formę warsztatu. Wybranym osobom, które przeczytały książkę, zostały powierzone role bohaterów powieści. I dopiero wtedy rozpoczęła się debata – sąd nad Keren Walker.


(szerokość: 640 / wysokość: 480)


Na początku prokurator odczytał akt oskarżenia. Były to fragmenty, w których poznaliśmy ofiarę - Jess. Następnie głos zabrał obrońca odczytując fragmenty przedstawiające oskarżoną oraz jej sytuację rodzinną.

W dalszej części przewodu sądowego obrońca powołał świadków: Kez, jej chłopaka, koleżanki i matkę Kez. Każda z tych osób starała się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego oskarżona tak postępowała, jaka była przyczyna nienawiści nastolatki, co ją popchnęło do takich zachowań.

Po wysłuchaniu zeznań, bezstronni sędziowie - w tej roli pani Ewa Wołoszyn i pani Magdalena Czapska - wydali wyrok. Kez jest winna zarzucanej jej zbrodni: znęcania się nad Jess i próbę jej zabójstwa. Ale na jej obronę przemawia fakt, że sama była ofiarą przemocy. I dlatego wymiar kary jest łagodny - praca społeczna i terapia.

Z takim wyrokiem zgodzili się pozostali uczestnicy spotkania, którym taka formuła debaty bardzo się spodobała.

W dalszej części Dyskusji młodzież zachęcała do sięgnięcia po tę pasjonującą książkę.


(szerokość: 640 / wysokość: 549)


Według opinii klubowiczów, to dobra powieść, co więcej, powinna stać się lekturą szkolną. Jedną z jej zalet jest prosty i zwięzły styl. Innymi - ważna tematyka i przedstawienie środowiska młodych ludzi, takim jakie jest w rzeczywistości. Ciekawa okładka i dobre tłumaczenie to również mocne atuty książki Eve Ainsworth „7 dni", które mogą przysporzyć jej czytelników.


(szerokość: 640 / wysokość: 480)


Spotkanie, choć trwało dwie godziny, upłynęło bardzo szybko. Na zakończenie pani Zofia Łabuz otrzymała, jako pierwsza, dyplom honorowego członka Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki.

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku ponownie spotkamy się na Ogólnopolskiej Dyskusji Literackiej.Anna Kopyra moderator DKK ŁGARZ i MDKK przy MBP
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama