Autorskie spotkanie z Elżbietą Cherezińską - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyAutorskie spotkanie z Elżbietą CherezińskąNa tego gościa członkowie chojnowskiego Dyskusyjnego Klubu Książki czekali kilka lat.

Jej książki z gatunku literatury historycznej pochłaniają bez reszty, ograniczają kontakt z czasem rzeczywistym i bez trudu przenoszą mentalnie czytelnika w nieznaną dotąd i niezwykle zajmującą, odległą przestrzeń.


(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

Elżbieta Cherezińska - pisarka i teatrolog zadebiutowała w 2005 r. jako współautorka, napisanej razem z Szewachem Weissem, biografii byłego ambasadora Izraela w Polsce "Z jednej strony, z drugiej strony". Ma na swoim koncie kilkanaście powieści historycznych, m.in. cykl skandynawski "Północna Droga", "Grę w kości", "Legion".


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


W 2013 r. znalazła się w finale Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia za pierwszą część cyklu o rozbiciu dzielnicowym "Odrodzone Królestwo" - "Koronę śniegu i krwi". Druga część, "Niewidzialna korona", została Najgorętszą Książką Lata 2014 w plebiscycie TVP Kultura. W 2014 r. Magazyn Literacki Książki uznał "Legion" - opowiadający o Brygadzie Świętokrzyskiej - za Książkę Roku 2013.


(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

Do Chojnowa, ta utalentowana pisarka przyjechała w ramach ogólnopolskiego programu promocji czytelnictwa "Tu Czytamy", w którym uczestniczy również Dyskusyjny Klub Książki działający przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnowie. Dzięki DKK wszyscy zainteresowani mieli możliwość spotkania z E. Cherezińską w gościnnych progach naszej MBP.

 

(szerokość: 640 / wysokość: 427)


Elżbieta Cherezińska pobyt w grodzie nad Skorą rozpoczęła (jakże by inaczej) od wizyty w Muzeum Regionalnym. Odnalazła tu kilka eksponatów, które z pewnością znajdą swoje miejsce w ko-lejnej historycznej powieści. Pisarka nie daje sobie wolnego. Jej projekty następnych książek o przeszłości wypełnią najbliższą i nieco dalszą przyszłość.

Autorka pracuje już nad kolejną pozycją, ale do Chojnowa przyjechała z promocją ostatniej swojej publikacji. "Turniej cieni" - to powieść osadzona w latach 30. XIX w. Kluczem do panowania nad Azją jest Afganistan, o który Wielka Brytania rywalizuje z Rosją. W Wielką Grę, nazywaną przez Rosjan Turniejem Cieni wplątane są losy Polaków: Jana Witkiewicza - młodzieńca ułaskawionego z wyroku śmierci i zesłanego na Syberię, Adama Gurowskiego - ucznia Hegla i przyjaciela Heinego, arcyzdrajcy sprawy polskiej, a także Rufina Piotrowskiego - prostego żołnierza i najsłynniejszego uciekiniera z syberyjskiej katorgi.

Głównym tematem spotkania nie była jednak ta książka. Pisarka opowiadała o sobie - o tym w jak dziwnych okolicznościach zaczęła pisać, jak wielu fascynujących ludzi poznała na swojej drodze, jak pracuje, o tym jak odkrywa na nowo historię, jak buduje swoich bohaterów, jak wiele przyjemności sprawia jej poszukiwanie, pisanie, tworzenie…

Każda z dotychczasowych powieści tej autorki, to wspaniała kanwa filmowej ekranizacji i pretendent do obowiązkowej lektury szkolnej. Jej książki cechuje historyczny realizm opierany na dostępnych źródłach, ubrany w niezwykłe walory literackie.

Na spotkaniu doceniano też dynamiczną akcję, ale przede wszystkim fabułę - frapującą, nie analizowaną dotąd, bądź ukazaną w innym świetle.


(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

Wydarzenia i postaci, wydawałoby się znane z dziejów, Cherezińska odkrywa na nowo i podaje czytelnikowi świeży, bogaty i zajmujący obraz minionych zdarzeń.

Anna Dziewit-Meller w kilku słowach idealnie scharakteryzowała jej twórczość: "Cherezińska w swoich znakomitych książkach przekonuje nas, że historia to nie tylko strategie wojenne i liczebność wojsk, ale przede wszystkim ludzkie namiętności. Wyciągając z mroku dziejów postaci z krwi i kości, mówi więcej o tym, kim jesteśmy i skąd się wzięliśmy, niż niejedna lekcja historii. Wszak koniec końców, w centrum wszystkiego jest zawsze człowiek".


(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

Gorąco zachęcamy do lektury każdej z kilkunastu jej wspaniałych powieści, które dostępne są w chojnowskiej bibliotece.


(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 
opr. eg
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

Komentarze
TytułdataAutor
NLcMj89i2016-07-275MPE1xgGGH

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama