26 dni wśród wulkanów - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzy26 dni wśród wulkanów(szerokość: 640 / wysokość: 427)


Kolejny raz, dzięki niestrudzonemu, chojnowskiemu globtroterowi Wojciechowi Drzewickiemu, mieszkańcy naszego miasta mieli okazję przenieść się mentalnie w odległe, egzotyczne miejsca. Tym razem W. Drzewicki wraz z Mateuszem Meserszmitem przemierzył ścieżki Indonezji - Krainy Czynnych Wulkanów, nękanej dodatkowo trzęsieniami ziemi

i tsunami.


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


23 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej trampowie urzekli słuchaczy azjatyckimi obrazami, dźwiękami i zapachami.

Celem podróżników były 3 indonezyjskie wyspy - Sumatra, Bali i Jawa. 26 dni odkrywania wypełniły niezwykłe przygody, spotkania, krajobrazy…

Przekazanie przeżyć, doznań i emocji w nieco ponad godzinnych ramach czasowych z pewnością wymagało niełatwej selekcji wydarzeń, ale dla publiczności  i tak była to zajmująca opowieść o miejscach nieznanych. Za sprawą niezwykłej umiejętności gawędziarskiej Wojciecha Drzewickiego słuchacze nie mieli problemów z uruchomieniem wyobraźni i wyostrzeniem wszystkich zmysłów.

Tropikalna dżungla, bliskie spotkania z indonezyjską fauną i florą, plantacje palm olejowych, kawy, kauczuku, cynamonu, pola ryżowe i lokalne bazary, to barwne, pełne egzotycznych zapachów i smaków, ciekawe, często też niebezpieczne miejsca, które odwiedzili podróżnicy.


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


Do tych najbardziej niebezpiecznych z pewnością można zaliczyć czynne wulkany - Marapi i wypełniony siarkowym jeziorem Kawah Ijen. Ciężką wspinaczkę zboczem sumatrzańskiego wulkanu, dławiące i szkodliwe opary na Kawah Ijen rekompensowały pejzaże - surowe, ale niezwykłe, a dla geologa dodatkowo interesujące naukowo.


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


Panowie stanęli na równiku, gdzie poczuli atmosferę granicy dwóch półkul, doświadczyli tropikalnych klimatów wśród flory i miejskiego zgiełku, spotkali na swojej drodze wielu życzliwych tubylców i … polskiego profesora cybernetyki.


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


Opowieść o Indonezji, tak jak wszystkie poprzednie, obfitowała w anegdoty, ciekawostki architektoniczne, botaniczne, społeczne, kulturalne i kulinarne. Doznania wzmocniły krótkie prezentacje filmowe. Dźwięki muzułmańskich obrzędów, odgłosy tropikalnych lasów czy sfilmowane "bliskie spotkanie" z orangutanem zdecydowanie przybliżyły ducha tej wyprawy. Podobnie jak przywiezione z Indonezji i wyeksponowane w bibliotecznej sali pamiątki. Laski cynamonu, siarkowy blok, egzotyczne rośliny, indonezyjskie rękodzielnictwo…


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


Dopełnieniem prezentacji jest fotograficzna wystawa przygotowana przez Mateusza Meserszmita. Zatrzymane w kadrze codzienne chwile zwykłych wyspiarzy, w niewielkiej, ale barwnej pigułce przedstawiają to, z czym zetknęli się podróżnicy. Fotosy Meserszmita można oglądać w Dziale dla Dorosłych MBP do końca listopada. Zapraszamy!

 
eg
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama