Afrykańskie rytmy na chojnowskiej scenie - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyAfrykańskie rytmy na chojnowskiej scenie
Djembe, dundun, balafon, hamana, susu, bambara, malinke. Można by wymieniać bez końca. Język ludzi susu i malinke zamieszkujących region hamana w Gwinei obfituje w wiele takich i tym podobnych dźwięcznie brzmiących słów. Jednak to nie zamiłowanie do języków obcych przyciągnęło prawie setkę słuchaczy do sali kinowej Domu Kultury - 8 listopada miał tam miejsce koncert zespołu Fonike Fare, wykonującego tradycyjną muzykę zachodnio-afrykańską.


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


- Myślę, że dla wielu była to pierwsza w życiu okazja, by posłuchać i przekonać się na własnej skórze, czym jest rytm afrykański - powiedział naszej gazecie organizator koncertu i członek zespołu (w zastępstwie) - chojnowianin Rafał Chrebela.


(szerokość: 640 / wysokość: 426)


A rytmów było co nie miara. Każdy osadzony w konkretnym kontekście kulturowym niósł wyjątkowe przesłanie. Wśród nich znalazły się rytmy weselne, rytmy grane podczas żniw, towarzyszące pracującym rolnikom, rytmy sakralne, które usłyszeć można jedynie w trakcie świąt i wiele innych mocno związanych z trybem życia rdzennych ludów Afryki.


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


Głębokie dźwięki bębnów basowych dundun przeplatane solowymi popisami djembe tworzyły trudne do opisania, a jednocześnie bardzo ciekawe, energetyczne kompozycje. Wśród nich zna-lazło się również miejsce na melodię wybijaną na balafonie czyli afrykańskich cymbałach, i tu ciekawostka, całkowicie wykonanych z drewna.

- Reakcje publiczności okazały się bezcenne, a komentarze usłyszane po koncercie utwierdziły nas jedynie w przekonaniu, że zorganizowanie go było strzałem w dziesiątkę.

Na koniec imprezy odbył się krótki warsztat gry na bębnach djembe i dundun, który poprowadził Rafał Chrebela, a kilkanaście osób zdecydowanych spróbować swoich sił w starciu z bębnami afrykańskimi wyszło z tego pojedynku bez szwanku, z uśmiechem na ustach.


(szerokość: 640 / wysokość: 426)


- Mamy głęboką nadzieję, że muzyka czarnego lądu jeszcze nie raz zagości na chojnowskiej scenie - dodaje Rafał - Póki co jednak, zapraszamy wszystkich zainteresowanych grą na bębnach afrykańskich na cykliczne warsztaty odbywające się w Domu Kultury w każdą środę o godzinie 17.
raf
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama