Tydzień Patriotyzmu w Powiatowym Zespole Szkół - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyTydzień Patriotyzmu w Powiatowym Zespole Szkół 

10 listopada 2015 r. w auli Powiatowego Zespołu Szkół przy ulicy Poźniaków odbył się apel z okazji Odzyskania Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła obchody Tygodnia Patriotyzmu. (szerokość: 190 / wysokość: 126)

Apel zaprezentowany przez uczniów skierował nasze myśli w odległą (dla nas) przeszłość - do listopada 1918 roku, gdy Polska powróciła na mapę Europy. Młodzież mówiła o wspaniałych postawach naszych przodków, którzy walczyli o wolną Polskę i uczyli swe dzieci miłości do Ojczyzny. Wspominaliśmy, że gdy 11 listopada 1918 roku Józef Piłsudski objął władzę nad państwem, dla wielu spełnił się sen o wolnej ojczyźnie, jednak był to dopiero początek, Polaków czekało jeszcze wiele walk o granice naszej Ojczyzny.

Swoją obecnością zaszczycili nas: Przewodniczący Rady Powiatu, pan Krzysztof Sowiński, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu, pan Grzegorz Gapski, Radna Miasta Chojnowa, pani  Krystyna Czapska, przedstawi-ciel pracodawców pani Małgorzata Darmoros, przedstawiciele lokalnych mediów, rodzice, grono nauczycielskie oraz uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół. Apel przygotowali uczniowie pod opieką pani Agnieszki Robak oraz pani Agnieszki Rybczyńskiej. Wszystkim zaangażowanym należą się serdeczne podziękowania.


(szerokość: 640 / wysokość: 426)


W ramach "Tygodnia Patriotyzmu" uczniowie PZS prezentowali utwory o treści patriotycznej w swoich klasach. Recytacja pod wspólnym tytułem „Słowa ojczyzny pełne" wyszła też poza ramy szkolnych budynków. Młodzi patrioci spotykali się z młodszymi chojnowianami. Wizyty u uczniów szkół podstawowych i przedszkolaków niosły ze sobą wiele narodowych treści. Rozmawiano o symbolach narodowych, czytano polskie wiersze, wspólnie śpiewano hymn Polski.  I jak podkreśla młodzież - "Warto było".


(szerokość: 640 / wysokość: 480)


(szerokość: 640 / wysokość: 469)


(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

Już po raz piąty - zgodnie z tradycją - 12 listopada o godzinie 17.00 w ogrodzie PZS przy ul. Poźniaków zapłonęło Ognisko Patriotyzmu, organizowane w ramach Tygodnia Patriotyzmu. Na uroczystość przybyli Ci, dla których Ojczyzna zawsze była, jest i będzie najważniejsza.


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele Kuratorium, powiatowych i miejskich władz samorządowych, jednostek pożarniczych, dyrektorzy i nauczyciele chojnowskich szkół, reprezentanci placówek kulturalnych, Kościoła, a także sponsorzy i lokalne media. Przybyli także rodzice i uczniowie PZS.

Część oficjalną uroczystości rozpoczęto wprowadzeniem pocztów sztandarowych i podniesieniem flagi państwowej. Zapanował nastrój ciszy i skupienia. Wysłuchaliśmy recytacji wierszy patriotycznych. Przywołano karty z historii Polski, by podkreślić jak długo walczyliśmy o upragnioną wolność.

Gorąco przywitano zaproszonych na uroczystość gości, którym zapowiedziano: ,,Dziś przy ognisku nieść się będzie pieśń i słowo, zaśpiewamy wspólnie znane pieśni patriotyczne oraz wspominać będziemy Polaków walki o ojczyznę".


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


Jednak najpierw odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klasy I LO im. Mikołaja Kopernika w Chojnowie na pełnoprawnych członków klasy pożarniczo-ratowniczej. Dyrektor PZS, p. Mariusz Kowalczyk, komendant Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Legnicy, p. Adam Konieczny oraz prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Rokitkach, p. Wiesław Szczęśniak rozpoczęli uroczystość pasowania. Uczniowie ślubowali i przyrzekali przestrzegać dziesięciu przykazań strażaka. Na pamiątkę tego wydarzenia wręczono im certyfikaty i legitymacje członkowskie.


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


Po części oficjalnej przeszliśmy do programu artystycznego, który upamiętnił kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie pod kierunkiem p. Agnieszki Robak zaprezentowali montaż słowno-muzyczny na temat najważniejszych wydarzeń historycznych (od powstania kościuszkowskiego po niepodległą Polskę. Wspólnie śpiewaliśmy pieśni patriotyczne i harcerskie (,,Rota", ,,Rozkwitały pąki białych róż", ,,Maszerują strzelcy", ,,Przybyli ułani"). Na zakończenie, w braterskim kręgu, zaśpiewaliśmy ,,Ogniska już dogasa blask". Ten wspólnie spędzony, magiczny czas skłonił wszystkich do refleksji nad istotą patriotyzmu.

Organizatorom i wszystkim przybyłym na tegoroczne ognisko serdecznie dziękujemy.

Wierzymy, że w przyszłym roku będzie nas jeszcze więcej, a więc ,,Do zobaczenia…"
Elżbieta Górniak
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama