"Z różańcem poprzez dni, lata wieki" - VIII Przegląd Pieśni Religijnej - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzy"Z różańcem poprzez dni, lata wieki" - VIII Przegląd Pieśni Religijnej
      VIII Przegląd Piosenki Religijnej zwany również festiwalem, miał miejsce w Chojnowie w dniu 21 bm. Rozpoczęła go Msza święta, celebrowana przez chojnowskich księży.
      Przegląd odbył się, jak co roku, w sali kinowej Miejskiego Domu Kultury w Chojnowie
      Podkreślić należy, że całość odbywała się w szczególnej atmosferze. Główny organizator przeglądu ks. Tomasz Biszko dzień później opuszczał chojnowską parafię, udając się do nowej parafii na legnickich Piekarach. Ksiądz Tomasz, bardzo lubiany przez tutejszą młodzież, z żalem był przez nią żegnany.
      Postać księdza Tomasza wrosła głęboko w serca chojnowskiej młodzieży szkolnej - podkreślił w swoim wystąpieniu burmistrz miasta Jan Serkies (notabene wieloletni nauczyciel Zespołu Szkół Rolniczych). - Dziś jest żegnany, zarówno przez młodych, jak i całe grono nauczycielskie. Mam nadzieję, że ksiądz wróci kiedyś do naszych parafii - skonkludował. Te ostatnie słowa zostały entuzjastycznie przyjęte przez słuchaczy z sali.
      Wiele słów sympatii dla osoby księdza Tomasza padło z ust jego bezpośredniego wieloletniego zwierzchnika - ks. proboszcza kan. Władysława Bystrka. W swoim wystąpieniu podkreślił on rolę księdza jako organizatora Przeglądów. To już 5 lat, mija od czasu, gdy ks. Tomasz Biszko - młody wówczas kapłan - "przejął" imprezę po swoim poprzedniku ks. Janie Wojciechowiczu, który zorganizował ją jeden raz w dwa lata wcześniej (w 1997 r.). Pierwsze dwa spotkania z pieśnią religijną przygotowywał ks. Marek Osmulski - od niego w 1995 r. rozpoczęła się wspomniana impreza. Jak by więc nie było - to już ósmy przegląd.
      W tegorocznej edycji Przeglądu uczestniczyło 16 grup - zespoły, w granicach od dwóch do ponad kilkunastu wykonawców - w sumie naliczyliśmy około 120 uczestników.
      Po przemówieniach ks. Tomasz "zainicjował" koncert, a poprowadziła go dwójka młodych organizatorów - Magda i Sławek. Część konkursową oceniało jury w składzie: s. Gordiana Kostecka - przełożona Domu Zakonnego ss. Służebniczek NMP w Chojnowie, katechetka w Powiatowym Zespole Szkół, p. Zenon Chmielewski - nauczyciel muzyki w Szkole Podstawowej Nr 4 w Chojnowie i - gościnnie - p. Kazimierz Biszko - nauczyciel muzyki Państwowej Szkoły Muzycznej w Bolesławcu.


      Koncert, rozpoczął się dokładnie o godzinie 11.10 (część konkursowa) i trwał przeszło dwie godziny. Każda grupa prezentowała po dwa utwory, a sala nagradzała wykonawców rzęsistymi brawami.
      W kolejności występów - koncert zainicjowała schola młodzieżowa "Dźwięki Bogu" z Zimnej Wody, a z kolei występowały grupy: "Cantate Deo" z Polkowic, "Arka Nadziei" z Warty Bolesławieckiej, "Nadzieja" z Legnicy i "Fidas" z Czerwonej Wody. W grupie scholi dziecięcych pojawiły się zespoły "Jagódki" z Gromadki, "Vox Nostra" z Modlikowic (najbardziej entuzjastycznie oklaskiwana była malutka 5.letnia Magda), "Stokrotki" z Ulesia k/Legnicy, "Dzieciaki od św. Wojciecha" z Lubina, nasze chojnowskie "Stokrotki" (podobnie jak Magdę z Modlikowic, burzliwie witano małą Małgosię Haniecką), "Faustynki" z Budziwojowa, "Niosący Jezusa" z Witkowa, "Laudate" z Czerwonej Wody i - druga chojnowska grupa "Błękit". Jako ostatnie, w kategorii solistów, na scenie zjawiło się rodzeństwo Karolina i Tomek Bondrow z Bolesławca. W podsumowaniu na scenę wkroczyła grupa "Emaus", która wystąpiła pozakonkursowo. I tak zakończyła się pierwsza część Przeglądu.
      A ponieważ pogoda nie sprawiała wrażenia stabilnej, wbrew pierwotnym zamierzeniom organizatorów, druga część koncertu odbyła się po godzinie 16.00.w sali MDK, a nie, jak planowano, na powietrzu, na scenie rozstawionej wcześniej pod chojnowską katedrą. W tej części ogłoszono wyniki konkursu.
      Pierwsze miejsce w kategorii scholi dziecięcych jury przyznało - zgodnie z przewidywaniami publiczności - grupie "Vox Nostra" z Modlikowic, która swoje utwory wykonała niemal w mistrzowski sposób. Tu zresztą opinie jury i publiczności okazały się zbieżne - grupa uzyskała także nagrodę publiczności w postaci wspaniałej różowej pantery, która przez cały czas "grzecznie" siedziała na scenie obok głośników (nagrody jury oraz publiczności wręczył młodym wykonawcom prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich z Chojnowa Jan Skowroński).

      Drugą nagrodę - magnetofon - otrzymał zespół "Błękit" z Chojnowa. Nagrodę wręczała przewodnicząca Rady Miejskiej w Chojnowie Joanna Katarzyna Dziedzic i sekretarz miasta Brygida Mytkowska.
      Zgodnie z decyzją jury - trzeciego miejsca w tej kategorii nie przyznano. Przyznano natomiast wyróżnienie, które otrzymały chojnowskie ""Stokrotki". Nagrodą był aparat fotograficzny.
      W kategorii scholi młodzieżowych nie przyznano pierwszej nagrody. Drugie miejsce otrzymała grupa "Dźwięki Bogu" z Zimnej Wody, odbierając nagrodę z rąk burmistrza Jana Serkiesa, a trzecie - "grupa "Nadzieja" z Legnicy i nagroda z rąk ks. Tomasza.
      W kategorii solistów przyznana została II nagroda dla wspomnianego wcześniej rodzeństwa Karoliny i Tomasza Bondrow...
      ...A potem zaczęła się wspólna zabawa, w której uczestniczyli członkowie chojnowskiej scholi (współorganizatorzy) oraz członkowie grupy "Emaus". Bawiła się także publiczność, która do końca wytrwała w sali. Ta część imprezy zadedykowana została przez "scholarów" ks. Tomaszowi "Tomasz, Tomasz B. Tomasz Biszko jest ok!" - skandowali. I to była chyba największa nagroda dla księdza Tomasza...


Organizatorzy VIII Przeglądu Pieśni Religijnej w Chojnowie serdecznie dziękują wszystkim tym Darczyńcom i Sponsorom, bez których pomocy Przegląd nie doszedłby do skutku. A byli nimi: chojnowskie parafie, Urząd Miejski i Urząd Gminy w Chojnowie, Starostwo Powiatowe w Legnicy, Firma KRET i SPÓŁKA, Firma KOMERC sp. z o.o., Agencja Ochrony Pracy i Środowiska BHPE p. Ryszarda Pacuły, Firma METAL CYNK sp. z o.o., Firma NARZĘDZIOWIEC, Piekarnie chojnowskie panów Stanisława Kryszczuka i Andrzeja Kupczyka, Drukarnia UNIFOT p. Andrzeja Bobika, Firma SZYLDY-NAPISY-REKLAMY, p. Zbigniewa Halikowskiego, Hurtownia Artykułów Szkolnych p. Jerzego Macowicza, sklep RADIOLA p. Stanisławy Szulakowskiej, zakład fotograficzny Agfa StarPrint reprezentowany przez p. Waldemara Krische oraz zakład p. Henryka Giersoka, sklep RTV pp. Doroty i Andrzeja Wróbel, Firma Usługi Menadżerskie p. Piotra Darmorosa, sklep zabawkowy panów Mytkowskiego i Równanka, a także panu Jerzemu Sawiczowi -(Restauracja "Pod Lwami - za zafundowanie obiadów uczestnikom Przeglądu, p. Janowi Zieleniowi - transport autobusowy oraz pp. Małgorzacie i Andrzejowi Sajnóg.


Jerzy Józefowicz
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

Komentarze
TytułdataAutor
:P2005-10-31Ewelińcia...
:)2005-10-31Asiulka

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama