Ambasadorzy z Czech - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyAmbasadorzy z CzechOd wieków nasze narody żyją obok siebie. Obie narodowości dawno już się prze-niknęły i od wielu lat starają się bliżej poznać. Czesi i Polacy jednak, mimo, że sąsiedzi, niewiele o sobie wiedzą. Obie nacje chcą to zmienić. Na szczeblu lokalnym najlepszym sposobem jest nawiązywanie partnerskich relacji miast. Z taką właśnie inicjatywą wyszło niewielkie czeskie Mnichovo Hradiště oddalone od Chojnowa o 160 km.


(szerokość: 750 / wysokość: 499)


13 kwietnia, na zaproszenie burmistrza Jana Serkiesa Chojnów odwiedziła delegacja z czeskiego miasteczka. Burmistrz (w Czechach nazywany starostą) Ondřej Lochman i jego zastępca Jiři Bina przyjechali w asyście przedstawicieli kilku tamtejszych środowisk - dyrektor szkoły podstawowej Eva Hajzlerová, reprezentant klubu piłki nożnej Ondřej Knobloch, przedstawiciel organizacji sportowej "Sokol" Jan Mareš, Josef Forst ze Straży Pożarnej i ksiądz Paveł Mach oraz tłumaczka, Polka z Opola Katarzyna Szajda.

Program jednodniowej wizyty był bardzo napięty. Goście chcieli zobaczyć i dowiedzieć się jak najwięcej. Zwiedzili zatem wszystkie chojnowskie szkoły, wybrane obiekty sportowe i kulturalne, odwiedzili parafię pw. NPNMP.

Tuż po przyjeździe czeską delegację w swoim gabinecie przyjął burmistrz Jan Serkies. Pierwsze kroki ulicami Chojnowa poprowadziły do "małego kościoła", gdzie ks. proboszcz Mirosław Makowski, serdecznie przyjął gości na plebanii, potem pokazał naszą zabytkową świątynię.


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


Stąd najbliżej było do Gimnazjum nr 1. Krótkie spotkanie z dyrekcją szkoły, pozwoliło zapoznać się ze strukturą polskiej edukacji i…z polską kuchnią - gości podjęto szkolnym obiadem.


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


Szkoła Podstawowa nr 4 przywitała gości artystycznie - grupa fletowa najpierw zagrała, a potem wciągnęła wszystkich do wspólnego śpiewania. Chwalono się tu m.in. nową salą gimnastyczną, salą do squoscha i oczywiście basenem.(szerokość: 640 / wysokość: 427)

Potem była wizyta w Gimnazjum nr 2. Wyremontowana aula, sala gimnastyczna, nowoczesne szafki, mnogość nagród, pucharów i medali zrobiły wrażenie.


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


W Szkole Podstawowej nr 3 goście odwiedzili uczniów w klasach, rozmawiali z dziećmi i nauczycielami, zapoznali się z codzienną działalnością placówki.


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


O chojnowskiej przeszłości, w wielu wątkach powiązanej z Czechami, opowiedział delegacji dyrektor Muzeum Regionalnego Jerzy Janus. Odwiedziny w muzeum, planowane na kilkanaście minut, przeciągnęły się do kilkudziesięciu - zbiory u nas ciekawe i bogate.


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


Kolejnym punktem programu było robocze spotkanie w Domu Schrama. Dotyczyło ewentualnych działań współpracy, głównie w swerze oświaty i sportu. Padło wiele propozycji z obu stron, konkretne projekty jednak zostaną ustalone w późniejszym terminie.


(szerokość: 640 / wysokość: 427)

Potem delegacja udała się jeszcze do Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji. Nasz nowy obiekt - kino, sala taneczna, fitness, kręgielnia, pracownie oraz miejski stadion wzbudziły podziw, podobnie, jak szeroka działalność domu kultury.


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


O pierwszych wrażeniach goście mówili następnego dnia:

- Jesteśmy pod wrażeniem infrastruktury, którą Chojnów oferuje swoim obywatelom w zakresie kultury i sportu, na przykład liczbą dobrej jakości boisk sportowych oraz przestrzeniami, które oferuje MOKSiR. Macie również świetne muzeum. Teraz my zapraszamy przedstawicieli Chojnowa do Mnichova Hradiště. Już teraz widzimy, że szkoły, klub sportowy, a także parafie z naszych miast mogłyby wspaniale współpracować.


(szerokość: 640 / wysokość: 427)(szerokość: 375 / wysokość: 250)


(szerokość: 375 / wysokość: 250)(szerokość: 375 / wysokość: 250)


(szerokość: 375 / wysokość: 250)(szerokość: 375 / wysokość: 250) 

Klimat do współpracy wydaje się pozytywny. Sympatyczna i miła atmosfera spotkania dobrze wróżą. Być może wkrótce Chojnów zyska kolejne miasto partnerskie. Po niemieckim Egelsbach, francuskim Commentry, będziemy współpracować z czeskim Mnichovo Hradiště.

 

Mnichovo Hradiště leży w północnej części Czech, ok. 30 km za Libercem. To małe, ponad 8 tysięczne miasto posiada wiele walorów turystycznych, leży w krainie popularnie zwanej Czeskim Rajem. Perełką miasta jest zamek związany z rodem Valdštejnów, w których posiadaniu był od roku 1623 aż do roku 1945. W rozległym parku znaleźć można stajnie końskie, oranżerie oraz pawilon ogrodowy.

W skład zespołu wchodzi także klasztor kapucyński z kościołem Trzech Króli oraz kaplica św. Anny. W kaplicy są złożone szczątki Albrechta z Valdštejna, wojewody frýdlanskiego, sławnego wodza z wojny trzydziestoletniej.

(szerokość: 640 / wysokość: 427)eg
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama