“Biblioteka inspiruje” - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzy“Biblioteka inspiruje”XIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek


Głównym celem tego corocznego programu jest podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Hasło XIII Tygodnia Bibliotek to „Biblioteka inspiruje". Nowoczesność bibliotek, ich atrakcyjna oferta edukacyjno-kulturalna i swobodniejsze zasady korzystania ze środków przekazu zapewniają dobry klimat do rodzenia się ciekawych pomysłów. Dlatego w bibliotece tworzy się, interesująco spędza czas i poszerza horyzonty; jednym słowem – biblioteka inspiruje.

Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnowie, podobnie jak w ubiegłych latach, przyłączyła się do tej akcji.

 

9 – 11 maja:  „W bibliotece nie ma nudnych dni"

- zajęcia czytelnicze dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 3, na podstawie książki Renaty Piątkowskiej „Nie ma nudnych dni".

Spotkania przygotowane zostały przez Dział dla Dzieci i Młodzieży. Przez trzy dni dzieci ze świetlicy SP nr 3 słuchały opowiadań i poznawały bohaterów książki napisanej przez znaną i cenioną pisarkę Renatę Piątkowską. Ciekawe i śmieszne przygody Maćka i Oliwki wprowadzały słuchaczy w dobry nastrój, co twórczo owocowało w dalszej części zajęć. Dzieci bowiem nie tylko słuchały, ale także ilustrowały czytane opowiadania i brały udział w zabawach z akcentem muzycznym. Te czytelnicze spotkania bardzo się uczestnikom spodobały – jak twierdzili - nie tylko nie były nudne, ale były bardzo wesołe.


(szerokość: 750 / wysokość: 562)

 

(szerokość: 750 / wysokość: 562)


12 maja: „Nauka w codzienności - ciekawostki świata natury"

- warsztaty literackie dla uczniów Szkoły Podstawowej  nr 4, prowadzone przez Michała Zawadkę

-  autora książek motywacyjnych i społecznych dla dzieci, aktora i Mistrza Polski Przemówień Publicznych.

Podczas warsztatów Michał Zawadka zachęcał dzieci do obserwacji otaczającego je świata i w niekonwencjonalny sposób udowadniał, jak ciekawą nauką jest bionika. Używając kolorowych plansz i różnych przedmiotów przedstawiał, w jaki sposób ludzie - podpatrując świat roślin i zwierząt - wpadli na pomysły wielu wynalazków np: inspiracją do powstania zamka błyskawicznego była rosiczka, śmigła - nasiona klonu, a noży-czek – krab. Prowadzący zajęcia pokazał też, bardzo prosto i obrazowo, bo korzy-stając tylko ze sznurka, kubków i pomocy dzieci, zasadę działanie telefonu. Na zakończenie uczestnicy warsztatów wykonali własne rakiety z silnikiem odrzutowym, mając do dyspozycji papier, nożyczki, klej i balony. Wszystkie rakiety młodych konstruktorów wystrzeliły wraz z gromkim okrzykiem: „Wyobraźnia to potęga!".

Na spotkaniu Michał Zawadka wielokrotnie podkreślał, że ważne w życiu jest to, aby się nie poddawać, próbować mimo porażek i błędów, pracą i cierpliwością osiągać sukces, wymarzony cel. I jeszcze coś bardzo ważnego – mieć i rozwijać wyobraźnię. A wyobraźnię można rozwijać dzięki czytaniu. Warto więc czytać - m. in. ciekawe książki naszego interesującego gościa, które posiada chojnowska biblioteka: „Mądrość z Natury", „Zarządzanie marzeniami" czy przepięknie wydaną „Galerię bajek" z ilustracjami wybitnego malarza, grafika i plakacisty Rafała Olbińskiego.


(szerokość: 750 / wysokość: 500)


(szerokość: 750 / wysokość: 562)

 

13 maja: Wernisaż wystawy fotograficznej Kamila Szlegiera „Chojnów inaczej"

Wernisaż wystawy Kamila Szlegiera "Chojnów inaczej" zamykał obchody XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Biblio-tek w naszym mieście. Autor zdjęć od 1999 roku jest członkiem National Geographic Society, a fotografią zajmuje się od 2004 roku. Swoje prace prezentował już VII, VIII i X Przeglądzie Chojnowskiej Plastyki. Tym razem, na wystawie indywidualnej, pokazuje gród nad Skorą inaczej. Jak? Przede wszystkim są to zdjęcia analogowe i w zdecydowanej większości robione w sepi. K. Szlegierowi zależało, by oddawały ducha przeszłości, by sprawiały wrażenie archiwalnych. Fotografie wykonane na przestrzeni ostatnich 10 lat, od dawna można uznać za historyczne, forma przekazu dodatkowo jednak dodaje im archaiczności.

Kilkadziesiąt wyeksponowanych obrazów w Galerii Młodych uzupełniały albumy z innymi kadrami miasta. Na wielu, (wydawać by się mogło) znany Chojnów odkrywał nowe oblicze. Niebanalne ujęcia utrudniają nieco lokalizację, zmuszają do odkrywania kolejnych szczegółów, ale to chyba m.in. był cel autora.

To kolejna odsłona Chojnowa na zdjęciach w Galerii Młodych. Lokalni fotografowie odnajdują w naszym mieście wiele ciekawych miejsc, sytuacji, postaci. Dla odbiorcy niezwykłe jest oglądanie tych samych miejsc innymi oczami, przekazywanych inną techniką, prezentowanych w inny sposób. Obrazom Chojnowa z obiektywu Kamila Szlagiera przyglądać się można do końca czerwca.


(szerokość: 750 / wysokość: 562)


(szerokość: 750 / wysokość: 500)

 
MBP, eg
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama