Polski Tydzień w Commentry - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyPolski Tydzień w Commentry
Nasi przyjaciele z francuskiego Commentry w dniach 23-30 maja zorganizowali siedem atrakcyjnych dni z kulturą polską. "Tydzień Polski" obejmował kilka projektów prezentujących naszą kulturę, obyczaje i kuchnię. Była zatem wystawa w Centrum Kultury, gdzie pokazano zebrane dotychczas przedmioty dotyczące Chojnowa, wystawa w Ratuszu w formie gazetki ściennej, raczono się polskim posiłkiem przygotowanym przez szkolne stołówki (buraczki z chrzanem, gulasz, ziemniaki, biały ser, a na deser babka). Swoje podwoje otworzył Dom Polski, w którym na co dzień spotyka się tamtejsza Polonia, odbyło się także "Wielkie spotkanie" w gronie wielu narodowości.


(szerokość: 375 / wysokość: 281)

(szerokość: 375 / wysokość: 281)
(szerokość: 640 / wysokość: 480)


W ramach tygodnia polskiego z inicjatywy Komitetu Miast zorganizowano także koncert pod hasłem "To co nas łączy". Trzydziestu chórzystów Polonii z Rosieres,  w większości  wywodzących się z drugiego pokolenia polskich imigrantów, zaśpiewało ponad dziesięć pieśni z repertuaru utworów popularnych, w adaptacji akordeonisty i zarazem dyrygenta chóru Stanis'a Pietraszka.

Ponad sto osób odpowiedziało na zaproszenie na ten niecodzienny koncert. Hymny, ballady oraz piosenki, gorąco oklaskiwane, połączyły widzów oraz artystów przenosząc ich do czasów dzieciństwa i młodości.

Niektórzy widzowie nucili znane im melodie, dwie osoby natomiast weszły na scenę i dołączyły do chórzystów. Byli to pochodzący z Polski Henri Stepien i Janine Pawlik. Pomimo swoich 97 lat Janine pamiętała wszystkie słowa, a jej piękny głos stopił się z chórem    wywołując aplauz wśród publiczności.

Komitet partnerstwa, który zaprzyjaźnił się z chórem Polonia ma teraz nadzieję na rozwój współpracy z miastem Rosiere i jego mieszkańcami również w innych dziedzinach.

(szerokość: 190 / wysokość: 142)  (szerokość: 190 / wysokość: 142)   (szerokość: 190 / wysokość: 142)   (szerokość: 190 / wysokość: 142)


(szerokość: 190 / wysokość: 142)   (szerokość: 190 / wysokość: 142)   (szerokość: 190 / wysokość: 142)   (szerokość: 190 / wysokość: 142)                                                              (szerokość: 375 / wysokość: 500)Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama