V Noc w Muzeum - Mieszko I na ogrodach Zamku Piastowskiego - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyV Noc w Muzeum - Mieszko I na ogrodach Zamku PiastowskiegoMuzeum Regionalne w Chojnowie po raz piąty udostępniło zwiedzającym swoje zbiory podczas Nocy Muzealnej.

Własnoręcznym podpisem uczestnictwo w tym wyjątkowym wieczorze potwierdziło blisko 800 osób. Goście Zamku Piastów legnickich mogli podziwiać wystawy muzealne 20 maja 2016 r., między godziną 18 a 24. Oprócz wrót renesansowego zamku, muzeum otworzyło przed zwiedzającymi także Basztę Tkaczy.

Tegorocznym tematem przewodnim była 1050 rocznica chrztu Mieszka I. Na tym właśnie wydarzeniu skupiła się uwaga grupy artystycznej, która inscenizacjami starała się przybliżyć widzom obraz zajść z 966 r.


  (szerokość: 190 / wysokość: 126)   (szerokość: 190 / wysokość: 126)   (szerokość: 190 / wysokość: 126)   (szerokość: 190 / wysokość: 126)Najmłodsi uczestnicy imprezy mieli do dyspozycji warsztat mincerza, w którym dowiedzieli się, jak w dawnych czasach bito monety, komnatę skryby, gdzie poznawali tajniki średniowiecznej sztuki pisarskiej oraz ćwiczenia szermierstwa.       (szerokość: 375 / wysokość: 250)      (szerokość: 375 / wysokość: 250)Pośród atrakcji znalazły się również wyzwania umysłowe. Każda chętna osoba mogła sprawdzić swoją wiedzę z zakresu chrztu Polski, rozwiązując konkursową krzyżówkę. Prawidłowe odgadnięcie hasła uprawniało uczestników do udziału w losowaniu nagród.

Muzealna piwnica, na co dzień pełniąca funkcję lapidarium, przeobraziła się

w salę projekcyjną, w której odbył się premierowy pokaz filmu "Wariackie losy obrazów Jana Matejki podczas II wojny światowej".

       (szerokość: 375 / wysokość: 250)      (szerokość: 375 / wysokość: 250)

Trudno nie wspomnieć tu o rzeczy może i przyziemnej, ale mającej głębokie tradycje w poprzednich edycjach Nocy Muzealnych, a przede wszystkim posiadającej cudowne właściwości krzepiące dla strudzonych wędrówkami po zamkowych komnatach. Mowa rzecz jasna o słynnej harcerskiej grochówce, która dopełniała chwile relaksu i sprzyjała przyjacielskim pogawędkom w ogrodzie. Poza rozrywkami znanymi z ubiegłych lat, zwiedzającym zaproponowane zostało uczestnictwo w bezprecedensowym I Chojnowskim Retro Bazarku. Mimo, iż była to jego inauguracja, to cieszył się sporym zainteresowaniem zarówno pośród wystawiających na sprzedaż przeróżne osobliwości, jak i amatorów tego rodzaju asortymentu.

       (szerokość: 375 / wysokość: 250)      (szerokość: 375 / wysokość: 250)Wydaje się, iż Chojnowianie swoim udziałem wyrazili aprobatę dla projektu tajemniczej Margot Stel, Gildii Artystów Chojnowa oraz Muzeum Regionalnego, a dzięki temu Bazarek będzie gościł w sąsiedztwie Zamku już systematycznie.

Przywołując nowe pomysły, warto pamiętać o pokazie zabytkowych samochodów, które zawitały pod zamkiem dzięki inicjatywie i szerokim kontaktom pewnego mieszkańca Chojnowa, a prywatnie właściciela "malucha" i "dużego fiata".

Noc Muzealna w naszym mieście stała się już tradycją. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będzie wzbogacona o nowe atrakcje czy niespodzianki.

W ogólnym rozrachunku można uznać, że Chojnowianie, wolontariusze, przyjaciele muzeum oraz jego pracownicy spisali się wzorowo, zarówno jako uczestnicy, jak i organizatorzy interesującego pomysłu na spędzenie wolnego czasu.(szerokość: 190 / wysokość: 126)  (szerokość: 190 / wysokość: 126)  (szerokość: 190 / wysokość: 126)  (szerokość: 190 / wysokość: 126)


                                                                         (szerokość: 375 / wysokość: 562)                                                                    


 mg
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama