Chojnowskie dyktando po raz 13 - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyChojnowskie dyktando po raz 13
Około 160 osób głowiło się nad zawiłościami mowy polskiej, a to za sprawą XIII edycji Chojnowskiego Dyktanda, zorganizowanego w ramach obchodów Dni Chojnowa.                 (szerokość: 640 / wysokość: 480)O tytuł "Mistrza Ortografii Ziemi Chojnowskiej" walczono w trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe (klasy IV-VI), gimnazja i szkoły ponad-gimnazjalne oraz dorośli. Treści poszczególnych dyktand, przygotowanych przez nauczycieli języka polskiego z chojnowskich szkół podstawowych i gimnazjalnych, nawiązywały do życia i twórczości Henryka Sienkiewicza.

Jako pierwsi w Domu Schrama pojawili się uczniowie szkół podstawowych. Z wielkim skupieniem wysłuchali opowieści "O niezwykłym młodzieńcu", odczytanej przez dyrektora MOKSiR, Stanisława Horodeckiego. Najmłodsi uczestnicy chojnowskiego dyktanda musieli między innymi zdecydować jak napisać "Port-Said", "chininę", "hardy", "Francuzką",  "dżdżu", "naprzód", "ohydnym hienom" czy "miraży".

 

Nie mniej trudne zadanie mieli gimnazjaliści i uczniowie od nich starsi, którzy w samo południe wsłuchiwali się w "Lekcję patriotyzmu podług Henryka Sienkiewicza", czytaną przez panią Anetę Czapską z SP nr 4. Młodzi ludzie wykazali się nie lada fantazją twórczą i spod ich długopisów wykwitły takie ortograficzne "kwiatki", jak: "Ogniem i mieciem", "Kwowadis", "greatyfikacją", "po wciągliwym" (zamiast "powściągliwym"), "Zagłową" (zamiast "Zagłobą") oraz "i ćpanem" (w miejsce "imć panem").

O 16.00 dorośli zmierzyli się z tekstem "Czytając Sienkiewicza", odczytanym przez panią Mirosławę Spes z SP nr 3. Tutaj trudność sprawiały słowa:  "entourage", "przaśnej", "nicnierobienie", "jużyny", "mimowiednie" oraz "scudzoziemczałych".   (szerokość: 375 / wysokość: 281)   (szerokość: 375 / wysokość: 281)

 

Mimo wszystkich zawiłości naszego ojczystego języka, Chojnowskie Dyktando cieszy się sporą popularnością i przyciąga osoby nawet z odległych zakątków Polski.

Według wyników, które zawisły na drzwiach Miejskiej Biblioteki Publicznej, zwycięskie miejsca w poszczególnych kategoriach wiekowych zajęli:

Kategoria I - uczniowie szkół podstawowych:

Mistrz Ortografii Ziemi Chojnowskiej - Grzegorz Bojczuk

Wicemistrz Ortografii Ziemi Chojnowskiej (ex aequo) - Marcelina Wiśniewska, Stanisław Henś

III miejsce (ex aequo) - Julia Musiał, Weronika Turek

Kategoria II - uczniowie szkól gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych (do 18 lat):

Mistrz Ortografii Ziemi Chojnowskiej - Marta Zatwarnicka

Wicemistrz Ortografii Ziemi Chojnowskiej (ex aequo) - Karolina Pirożek, Kacper Jaworski

III miejsce - Maja Łysoń

Kategoria III (otwarta) - Mieszkańcy Polski powyżej 18 lat

Mistrz Ortografii Ziemi Chojnowskiej - Stanisław Gajos

Wicemistrz Ortografii Ziemi Chojnowskiej - Kamila Gołąb

III miejsce - Andrzej Wyrzykowski

Gratulujemy wszystkim laureatom Chojnowskiego Dyktanda!

Za rok kolejna szansa na zdobycie zaszczytnego tytułu Mistrza Ortografii Ziemi Chojnowskiej.Margot Stel
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama