Muzeum Regionalne w Chojnowie - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyMuzeum Regionalne w ChojnowieNiniejszą wystawę prezentują twórcy, którzy związani są z Galerią Tkacką "Na Jatkach" i z OTA we Wrocławiu, czyli stanowią grupę twórczą.
Wystawa nosi tytuł "Reminiscencje" inaczej mówiąc wspomnienie, echo, refleks. Uczestnicy wystawy, w swych pracach nawiązują do szerokiej problematyki związanej z własnymi przeżyciami lub podróżami, które zatrzymały w pamięci tak interpretowane obrazy. Wielu z nich przedkłada na język sztuki zabytki architektury miasta Wrocławia. Inni znów inspirują się dziełami ulubionych malarzy.
Pomimo szerokiej problematyki i różnorodnych zagadnień przemawiających z prezentowanych dzieł, można znaleźć w nich wspólny "wątek". Przede wszystkim zastosowany surowiec, czyli wełna dywanowa z Kowar, len jako konstrukcja - osnowa, celowe wzbogacanie innymi surowcami tkackimi np: jutą, pakułami lnianymi, sizalem, a czasem bawełną. Wspólną cechą jest również zastosowanie charakterystycznych splotów i technik, które w subtelny sposób budują powierzchnie tkanin.
Prezentowana wystawa powinna wzbudzać zainteresowanie odbiorcy nie tylko dzięki zróżnicowanej treści i wypracowanej technice, lecz także poprzez kontakt z artystą za pomocą jego dzieła. Często oglądając wystawę szczególnie rzemiosła artystycznego, zastanawiamy się jak wyglądał twórca, skąd miał taki pomysł i wreszcie skąd brał siły do realizacji tak pracochłonnych dzieł.
Na te wszystkie pytania, zadawane sobie podczas oglądania wystaw, chcemy dać państwu odpowiedź. Prawie dwudziestoosobowa grupa twórców z Dolnego Śląska (Wrocław, Wałbrzych, Budzów ) podjęła wspólną drogę poszukiwań twórczych. Łączą ich te same zainteresowania sztuką włókna. Ich miłość do tkaniny, pokora wobec trudu powstającego dzieła, cierpliwość i w końcu ciekawość, którą można zaspokoić po zrealizowaniu pracy, oto wspólne cechy twórców tkaniny artystycznej prezentowanej wystawy pt. "REMINISCENCJE".

prof Ewa Maria Poradowska Werszler
- artysta plastyk, prowadząca zajęcia dydaktyczne z zakresu tkactwa artystycznego w Ośrodku Tkactwa Artystycznego we Wrocławiu


prof Ewa Maria Poradowska Werszler
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama