Mnichovo Hradiště - kolejne partnerskie miasto - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyMnichovo Hradiště - kolejne partnerskie miasto
17 września 2016r. w kronice naszego miasta odnotowany będzie jako dzień oficjalnego podpisania umowy partnerskiej z czeskim miastem Mnichovo Hradiště.


(szerokość: 750 / wysokość: 500)

 

Minionej soboty reprezentanci Chojnowa zawarli porozumienie z południowym sąsiadem o wielopłaszczyznowej współpracy. Nasze narody od wieków żyją obok siebie, ale Czesi i Polacy zbyt mało o sobie wiedzą. Obie strony chcą to zmienić. Na szczeblu lokalnym najlepszym sposobem jest nawiązywanie bezpośrednich relacji miast.

Delegacja z Chojnowa przyjechała do Mnichovo Hradiště na zaproszenie tamtejszych władz. Uroczystość podpisania umowy partnerskiej ujęto w program dorocznego miejskiego święta, oprawa zatem była barwna i okazała. Z naszej strony kolorytu dodały występy Brooklynu, w tym niezwykle efektowny pokaz mażoretek, oraz zespołu muzyczno-wokalnego ze Szkoły Podstawowej nr 4. Wyznaczono nam także stoisko, na którym zapraszaliśmy do Chojnowa poprzez materiały promocyjne i polskie, tradycyjne przysmaki.


(szerokość: 375 / wysokość: 250)(szerokość: 375 / wysokość: 250)


(szerokość: 375 / wysokość: 250)(szerokość: 375 / wysokość: 250)


Historyczny dokument podpisał burmistrz Chojnowa Jan Serkies, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Chojnowa Barbara Kułacz oraz starosta Mnichovo Hradiště, Ondřej Lochman.


(szerokość: 750 / wysokość: 500)


Akt partnerski obliguje władze miast obu stron do porozumienia między narodami i wspierania projektów inicjowanych przez nasze lokalne środowiska. Tych nam nie brakuje. Podczas wizyty omówiono najbliższe działania dotyczące głównie zaangażowania młodzieży, instytucji kulturalnych i organizacji pozarządowych.

Mnichovo Hradiště to trzecie, po niemieckim Egelsbach i francuskim Commentry, miasto partnerskie Chojnowa. Od czeskich partnerów dzieli nas tylko 160 kilometrów, wierzymy zatem, że współpraca będzie niezwykle dynamiczna i szybko zaowocuje przyjaźniami na wielu płaszczyznach życia społecznego obu miast.

Uroczystość podpisania partnerskiej umowy poprzedziło robocze spotkanie przedstawicieli ośrodków kulturalnych i samorządowych z Czech, Polski i Niemiec (partnerskiego miasta Czechów). Omawiano możliwości, działania i projekty aktywizujące lokalną społeczność, wzmacniające relacje międzyludzkie i wspierające poczucie przynależności.

Podczas tych warsztatów wyszły na jaw dwie niezwykłe historie. Okazało się, że wśród niemieckiej delegacji są siostry, które urodziły się w Chojnowie i kilka lat tu mieszkały. Zaskoczenie było obopólne, bo ani byłe chojnowianki nie spodziewały się, że spotkają w Czechach chojnowian, ani chojnowianie, że w tym gronie odnajdą rodowite mieszkanki. Dodatkową niespodzianką była informacja, że niemieckie miasto partnerskie Czechów - Erzhausen, leży trzy kilometry od naszego Egelsbach. Te niebywałe zbiegi okoliczności automatycznie zintegrowały obie grupy.

Wizyta w Mnichovo Hradiště była bardzo sympatyczna i można by odnieść wrażenie, że już zakiełkowały pierwsze serdeczne przyjaźnie. Niestety nie było czasu na zwiedzanie miasteczka, które ma bogatą historię, ciekawe tradycje i wiele interesujących obiektów. Udało się tylko obejrzeć tamtejsze muzeum i miejską bibliotekę. Wierzymy, że już wkrótce nasi mieszkańcy będą mieli okazję poznać bliżej nowe miasto partnerskie. My natomiast serdecznie zapraszamy do rewizyty w Chojnowa.
eg
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama