Dzień Niepodległości w Chojnowie - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyDzień Niepodległości w Chojnowie
Za inaugurację tegorocznych miejskich obchodów Dnia Niepodległości uznać można wernisaż wystawy "Uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół prezentują: Wywalczona Niepodległość".


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


Pieczołowicie przechowywane od kilku lat plastyczne prace uzdolnionych uczniów Powiatowego Zespołu Szkół, znalazły swoje miejsce w Galerii Młodych Miejskiej Biblioteki Publicznej. Ich patriotyczne przesłanie doskonale wpisało się w przebieg Tygodnia Patriotyzmu, który już od sześciu lat organizuje społeczność PZS.

Wernisaż wystawy odbył się 7 listopada zapowiadając nadchodzące uroczystości z okazji 98. rocznicy odzyskania niepodległości. Ekspozycja przygotowana przez p. Agnieszkę Rybczyńską - nauczycielkę historii i Agnieszkę Tworzydło - pracownika Miejskiej Biblioteki Publicznej, podczas otwarcia, stała się tłem historycznych wydarzeń w krótkim rysie przedstawionych przez dwie uczennice.

Retrospekcja wprowadziła w klimat wystawy zachęcając do oglądania prezentowanych prac.

Wśród nich znalazł się plakat tytułowy, promujący wystawę "Wywalczona niepodległość" namalowany przez tegoroczną maturzystkę. Były także prace prezentujące Józefa Piłsudskiego, jednego z najważniejszych polityków, który walczył o polską wolność, a po objęciu władzy w 1918 roku powiedział: "Jako Wódz Naczelny Armii Polskiej, pragnę notyfikować rządom i narodom wojującym i neutralnym istnienie Państwa Polskiego Niepodległego, obejmującego wszystkie ziemie zjednoczonej Polski. Państwo Polskie powstaje z woli całego narodu i opiera się na podstawach demokratycznych. Rząd Polski zastąpi panowanie przemocy, która przez ponad sto lat ciążyła nad losami Polski...".

Na wystawie znalazły się również plakaty, które ukazywały, w jaki sposób młodzi postrzegają odzyskanie niepodległości.

Gośćmi wernisażu byli m.in. uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół i Gimnazjum nr 2. Wystawa dostępna będzie do 23 listopada - zapraszamy.

 

Jak co roku, tuż przed 11 listopada Społeczne Ognisko Muzyczne zaprosiło na Koncert z okazji Święta Niepodległości. 8 listopada, w Sali Edukacyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej uczniowie Ogniska, prezentując swoje uzdolnienia i nabyte umiejętności, uczcili 98. rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Śpiewem i grą na gitarze, pianinie, skrzypcach dziękowali za możliwość nauki, realizacji swoich pasji i życia w wolnym, demokratycznym kraju.


(szerokość: 375 / wysokość: 250)(szerokość: 375 / wysokość: 250)


Oficjalne miejskie obchody rozpoczęły się 11 listopada tradycyjnym spotkaniem pod obeliskiem przy ul. Chmielnej. Przybyłych powitała orkiestra dęta pod batutą Piotra Koziara.


(szerokość: 640 / wysokość: 426)


Tuż po hymnie Polski i Apelu Poległych, przedstawiciele władz powiatu, miasta, gminy, reprezentanci lokalnych organizacji pozarządowych, poczty sztandarowe chojnowskich szkół i organizacji mundurowych oraz delegacja naszego partnerskiego miasta z Czech, wieńcami kwiatów, płonącymi zniczami i swoją obecnością zaakcentowali niegasnącą pamięć o wydarzeniach i ludziach, którym nasz kraj zawdzięcza autonomię.


(szerokość: 640 / wysokość: 426)


(szerokość: 640 / wysokość: 426)


- Po 123 latach niewoli polski naród odzyskał suwerenność, godność i należne mu miejsce na mapie Europy - mówił w swoim wystąpieniu burmistrz Jan Serkies. - Droga do wolności była długa i trudna. Wiele tysięcy naszych rodaków zginęło w czasie walki, tysiące znalazło się w więzieniach na Syberii i innych miejscach zesłania. Jeszcze inni zostali zmuszeni do emigracji. Dzień wyzwolenia uznajemy za dzień ukoronowania drogi, w której sprawdziły się polskie elity, polscy przywódcy polityczni, intelektualiści i żołnierze na wszystkich frontach.

Dziś po 98 latach chylimy czoła przed wszystkimi bohaterami tamtych wydarzeń. Dziękujemy za ofiarę i trud kilku pokoleń naszych rodaków. 11 listopada jest dziś dla nas - z jednej strony dniem zadumy i refleksji nad wydarzeniami z przeszłości, z drugiej dniem radości i ogromnej odpowiedzialności za przyszłość. Walczmy zatem każdego dnia o Niepodległą Polskę, zgodną z zasadami, uczciwą i sprawiedliwą.


(szerokość: 640 / wysokość: 426)


Po uroczystościach pod obeliskiem świętujący, w asyście orkiestry, przeszli do chojnowskiej fary. Mszę św. w intencji Ojczyzny celebrował ks. proboszcz Marek Osmulski i ks. proboszcz Mirosław Makowski.


(szerokość: 640 / wysokość: 426)


Uroczysta akademia z okazji rocznicy odzyskania niepodległości odbyła się w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji. Okolicznościowe widowisko przygotowali uczniowie Gimnazjum nr 2. Wystąpił także chojnowski chór Skoranta.

Słowno-muzyczny spektakl ilustrujący historię odzyskania przez nasz kraj niepodległości, uzupełnił autorski film przygotowany przez szkołę.


(szerokość: 640 / wysokość: 426)


(szerokość: 640 / wysokość: 426)


(szerokość: 375 / wysokość: 250)(szerokość: 375 / wysokość: 250)


W tegoroczny program obchodów wspaniale wpisało się ważne dla naszego miasta wydarzenie. Tuż po części patriotyczne, odbyło się uroczyste podpisanie partnerskiej umowy z czeskim miastem Mnichovo Hradiště. 17 września - władze obu miast zawarły oficjalne porozumienie o wielopłaszczyznowej współpracy w Czechach, 11 listopada dopełniono formalności składając podpisy w Chojnowie.


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


- Cieszy mnie fakt, że nasze miasta przyczynią się do jednoczenia kontynentu - mówił burmistrz Jan Serkies - Integracja Europy jest procesem globalnym, ale tak naprawdę dokonuje się na poziomie lokalnym. Dlatego w nasze partnerstwo należy teraz tchnąć życie. Zapewniam, że Chojnowianie z życzliwością odnoszą się do nowych europejskich kontaktów. Jestem przekonany, że te stosunki będą rozwijały się w różnych aspektach życia, jednocząc mieszkańców i tworząc nowe prężnie działające środowiska. Wiele nadziei pokładamy w młodzieży licząc, że kontakty towarzyskie przekształcą się w różne formy współpracy organizacji młodzieżowych.

- Nasze narody wiele łączy - dodał starosta Mnichovo Hradiště Ondřej Lochman - Mamy podobną historię, podobny język, podobne są też nasze miasta. Jestem przekonany, że współpraca będzie układać się wspaniale i za dziesięć lat śmiało będziemy mogli powiedzieć, że to była doskonała decyzja, a nasze społeczności wspaniale ze sobą współdziałają.

Oprawę artystyczną tego wydarzenia zapewnił Karambol - trzy formacje taneczne z MOKSiR oraz zespół wokalno-instrumentalny i chór ze Szkoły Podstawowej nr 4.


(szerokość: 375 / wysokość: 249)(szerokość: 375 / wysokość: 249)(szerokość: 375 / wysokość: 250)


(szerokość: 375 / wysokość: 250)(szerokość: 375 / wysokość: 249)

 eg
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama