Kalendarium 2016 - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyKalendarium 2016
STYCZEŃ

 

Burmistrz Roku

W plebiscycie Gazety Wrocławskiej, którego wyniki ogłoszono na początku 2016r. Burmistrzem Roku 2015 został Jan Serkies, który liczbą 8281 głosów pokonał ponad 80 kandydatów w swojej kategorii.

 

Kamera live

Na miejskim portalu uruchomiono kamerę Live 24, która pozwala na oglądanie z lotu ptaka tego, co aktualnie dzieje się w sercu miasta.

 

Kolędy inaczej

3 stycznia na scenie MOKSiR odbył się koncert kolęd w niezwykłej interpretacji. Mateusz Bojda - chojnowski saksofonista wraz z przyjaciółmi wystąpił z kolędami na jazzowo.

 

15 stycznia zmarł Jan Borysionek - inżynier rolnik, porucznik w st. sp., weteran walki o niepodległość ojczyzny, wieloletni  prezes Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych Koła Gminnego w Chojnowie.

 

Rekordowa WOŚP

Chojnowianie podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrali 21.276,21 zł.

 

Świąteczny koncert po raz ósmy

W tradycję obchodów Święta Trzech Króli na stałe wpisał się już koncert Chóru Skoranta w kościele pw. św. Ap. Piotra i Pawła. Od ubiegłego roku chórzystom towarzyszy Orkiestra Dęta pod batutą Piotra Koziara.

 

Nasz żłobek

28 stycznia, niespełna rok po rozpoczęciu procedur inwestycyjnych, w Chojnowie oficjalnie otworzono Żłobek Miejski.

 

"Dzi-Wnu"

"Dziadkom-Wnuki" odbyło się 26 stycznia. W podziękowaniu dla Babć i Dziadków za troskę, pomoc, naukę i obecność MOKSiR zaprosił na doroczny koncert z okazji Dnia Babci i Dziadka.

 

LUTY

 

30 lat SP4

30 lat temu - 17 lutego 1986 roku przy ul. Kilińskiego rozpoczęła swoją działalność Szkoła Podstawowa nr 4.

 

I Gala Sportowa

27 lutego pierwsza w dziejach miasta Gala Sportowa otworzyła obchody 70. rocznicy działalności miejskiego klubu piłkarskiego KS "Chojnowianka".

 

MARZEC

 

5 i 6 marca chojnowianie uczestniczyli w pierwszym chyba w naszym mieście, spektaklu muzycznym pt. Mężczyźni proszę Panią" w wykonaniu artystów z Krakowa. Klimaty retro przez dwa dni wypełniały równie klimatyczną salę restauracji "Jubilatka".

 

Otyliada w Chojnowie

12 marca, na chojnowskiej pływalni, po-dobnie jak na 42. innych w Polsce, ruszyła III edycja "Otyliady" - Nocnego Maratonu Pływackiego. Największą odległość - 38,2 km pokonali Michał Jeka i Krzysztof Gajewski.

 

KWIECIEŃ

 

Nutki po raz jedenasty

9 kwietnia odbył się XI Ogólnopolski Konkurs Piosenki "Rozśpiewane Nutki". Rekordowy pod względem ilości wykonawców (60 uczestników) i odległości, skąd zawitali do Chojnowa (najdalsi goście przyjechali z Chorzowa).

 

PPPP w nowej siedzibie

12 kwietnia miało miejsce uroczyste otwarcie nowej siedziby Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, która została przeniesiona do budynku LO przy ul. Poźniaków.

 

Ambasadorzy z Czech

13 kwietnia, na zaproszenie burmistrza Jana Serkiesa Chojnów odwiedziła delegacja

z czeskiego miasteczka Mnichovo Hradiště. Burmistrz (w Czechach nazywany starostą) Ondřej Lochman i jego zastępca Jiři Bina przyjechali w asyście przedstawicieli kilku tamtejszych środowisk. Wizyta dotyczyła nawiązania współpracy między naszymi miastami.

 

16 kwietnia zmarł porucznik Wojska Polskiego Adam Kiernicki, wieloletni prezes Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych Koła Miejskiego w Chojnowie.

 

Wioślarska Gimnazjada

Już po raz czwarty w Gimnazjum nr 1 zorganizowano Gimnazjadę wioślarską na ergometrach wioślarskich. 27 kwietnia podejmowano gości z Miłkowic, Ścinawy, z Bolesławca i Chocianowa oraz z chojnowskich szkół podstawowych, gimnazjów i PZS. W rywalizacji wzięły udział 23 zespoły i kilkudziesięciu zawodników indywidualnie.

 

MAJ

 

225 rocznica

Koncert Ogniska Muzycznego, spotkanie pod obeliskiem, Msza św. w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła i kościele pw. NPNMP oraz motocyklowa parada i festyn w centrum miasta, to elementy, które złożyły się na oficjalne i mniej oficjalne obchody święta uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

 

Teatralny maraton

Podczas jedenastej edycji Przeglądu Teatralnego "Silebia" swoje aktorskie talenty, przez siedem godzin, prezentowało 10 amatorskich grup teatralnych z Chojnowa, Wałbrzycha, Boguszowa-Gorc, Świdnicy i Jeleniej Góry.

 

Chojnów na szlaku Grodów Piastowskich

6 maja do Chojnowa zjechało 17 drużyn reprezentujących 8 krajów - w sumie ponad 150 zawodników, którzy w Chojnowie rozpoczynali pierwszy etap wyścigu kolarskiego CCC Tour Grodów Piastowskich.

 

30 lat SP4

Szkolna społeczność SP4, 20 maja świętowała trzydziestolecie działalności.

 

Noc w Muzeum

Muzeum Regionalne udostępniło swoje sale w ramach Nocy Muzealnej. Tegorocznym tematem przewodnim była 1050 rocznica chrztu Mieszka I.

 

CZERWIEC

 

Najlepsi w Belgijce

1 czerwca chojnowski rynek wypełnił tłum dzieci i młodzieży. Cel spotkania - pobicie rekordu Polski w tańczeniu "Belgijki". Certyfikat, poświadczający, że mieszkańcy Chojnowa są rekordzistami Polski w "Belgijce", z rąk sędzi Magdaleny Obuchowskiej odebrał burmistrz Jan Serkies.

 

Teatr w plenerze

2 czerwca chojnowianie uczestniczyli w ple-nerowym spektaklu Teatru Modrzejewskiej z Legnicy pt. "Skarb wdowy Schadenfreude".

 

Dni Chojnowa

Tegoroczne Dni Chojnowa tradycyjnie otworzył barwny korowód, potem była XX edycja Bambiniady, następnie na scenę wyszli lokalni tancerze i śpiewacy w koncercie "Chojnowianie-Chojnowianom". Towarzyszący występom Festiwal Tkactwa i Rękodzieła Artystycznego został w tym roku ukierunkowany warsztatowo. Więcej było twórców, którzy w tajniki dawnego, zanikającego rzemiosła chcieli chojnowian wprowadzić. Gwiazdą pierwszego dnia była pani Halina Mlynkova, która zgromadziła pod sceną liczną rzeszę słuchaczy.

Drugi dzień rozpoczął się od występu Juranda Kowalskiego i jego młodych podopiecznych. Później sceną zawładnęli wykonawcy z SP4. Kolejnym punktem programu było disco-polo - zespół Drezdenko-Kubas. Festyn zakończyła Gwiazda z Wielkiej Brytanii - Keith Thompson Band czyli bluesowo-rockowe granie.

 

Chojnowskie dyktando po raz 13

Około 160 osób głowiło się nad zawiłościami mowy polskiej, za sprawą XIII edycji Chojnowskiego Dyktanda, zorganizowanego w ramach obchodów Dni Chojnowa.

 

Roztańczony MOKSiR

11 czerwca miłośnicy tańca spotkali się na siedemnastych urodzinach "Stonogi", czyli Ogólnopolskim Turnieju Zespołów Tanecznych. Sceną Domu Kultury zawładnęło 50 prezentacji.

 

Goście z Niemiec

"Siedliskiem przyjaźni jest serce, ale dochodzimy do niej drogą zrozumienia" - takie motto przewodziło V wizycie mieszkańców niemieckiego miasta partnerskiego Egelsbach w Chojnowie w dniach 15 - 19 czerwca.

200 osób w konkursie karaoke

15 czerwca odbyła się V edycja Regionalnego Konkursu Karaoke dla Osób Niepełnosprawnych, którego organizatorem jest Warsztat Terapii Zajęciowej z Chojnowa.

 

LIPIEC

 

Kulturalny MoKaPP

Od 11 do 26 lipca w Parku Śródmiejskim działał MoKaPP czyli pawilon kulturalno-rozrywkowy (Mobilny Katalizator Przestrzeni Publicznej). Odbywały się tam warsztaty i spotkania, a także zajęcia sportowe, pokazy filmów, potańcówki na świeżym powietrzu oraz transmisje na żywo, realizowane przez Radio Wrocław.

 

Lipcowa Muzyka w Rynku

Lokalna formacja Faza Blues i występ ze-społu Marioo, to propozycje tegorocznego, wakacyjnego festynu.

 

SIERPIEŃ

 

Gość z Francji

1 sierpnia w naszym mieście z prywatną wizytą gościła wiceprezydent francuskiej Polonii Anna Woźniak.

 

Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny

Po Mszy św, spotkaniu przy Obelisku, w centrum miasta odbył się festyn. Muzycznie wypełniły go występy lokalnych zespołów folklorystycznych, grupa Haward, a gwiazdą tego dnia była Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz.

 

Stypendia i nagrody dla uczniów

30 sierpnia ponad 40. uczniów chojnowskich szkół odebrało z rąk burmistrza doroczne stypendia - naukowe, sportowe i artystyczne.

 

I Zlot Pojazdów Zabytkowych oraz I Rajd Ziemi Chojnowskiej

21 sierpnia do Chojnowa, z różnych stron kraju, zjechało około 100 pojazdów zabytkowych, a podziwiało je tysiące zainteresowanych.

 

WRZESIEŃ

 

3 września zmarł Jan Paryś - wielki działacz społeczny, zasłużony mieszkaniec naszego miasta, przez 15 lat pełniący funkcję Prezesa Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Chojnowie.

 

"Quo vadis" w Chojnowie

9 września, na chojnowskim rynku zebrali się mieszkańcy miasta, by wspólnie uczestniczyć w kolejnej edycji Narodowego Czytania.

 

Romans w MOKSiR

V Legnicki Festiwal Romansu Polsko-Rosyjskiego im. Lidii Nowikowej, który przez kilka dni brzmiał w różnych częściach naszego powiatu, 10 września miał swój epizod także w Chojnowie.

 

Mnichovo Hradiště partnerem Chojnowa

17 września miasta odnotowany będzie jako dzień oficjalnego podpisania umowy partnerskiej z miastem Mnichovo Hradiště. Reprezentanci Chojnowa zawarli w Czechach porozumienie o wielopłaszczyznowej współpracy.

 

Słoneczko

- promienne, ciepłe, radosne - taką nazwę przyjął, Miejski Żłobek. Uroczystość nadania nazwy odbyła się 23 września. Zdominował ją kolor żółty i serdeczna atmosfera.

 

Nasz znamienity profesor

26 września, podczas konferencji naukowej na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu uczczono 70. urodziny i 45.lecie pracy naukowej chojnowianina profesora Zbigniewa Dobrzańskiego.

 

PAŹDZIERNIK

 

Dzień Edukacji Narodowej

Tegoroczne chojnowskie obchody miały miejsce 13 października w MOKSiR. Prezentem od władz dla wszystkich świętujących - nauczycieli, pracowników administracji i obsługi oraz emerytów - był wspaniały występ znanego i lubianego aktora-kabareciarza Andrzeja Grabowskiego.

 

Czy mnie jeszcze pamiętasz?

Takie słowa towarzyszyły obchodom 70-lecia Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Chojnowie. Wspomnieniom i radości nie było końca.

 

Kolarskie Mistrzostwa

W XVII edycji Mistrzostw Dolnego Śląska Dziewcząt i Chłopców Szkół Podstawowych, Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych wystartowało 246 zawodników z 82 dolnośląskich szkół.

 

Gala Kresowa

Za sprawą Stowarzyszenia Kulturalnego "Krajobrazy" w Legnicy, Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz władz Chojnowa, mieszkańcy grodu nad Skorą mogli kolejny raz uczestniczyć w pięknym Kon-cercie Kresowym - w tym roku pod hasłem "Polsko moja".

 

LISTOPAD

 

Dzień Niepodległości

Oficjalne miejskie obchody rozpoczęły się 11 listopada tradycyjnym spotkaniem pod obeliskiem i Mszą św w kościele św. ap. Piotra i Pawła. Uroczystości zamykała okolicznościowa akademia w Domu Kultury.

Tuż po części patriotycznej, w sali widowiskowej, odbyło się uroczyste podpisanie partnerskiej umowy z czeskim miastem Mnichovo Hradiště.

W ramach miejskich obchodów odbył się także m.in. koncert uczniów Ogniska Muzycznego, wystawa pn. "Uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół prezentują: Wywalczona Niepodległość" oraz piąta edycja Ognisko Patriotyzmu.

 

I Bieg Tkacza

11 listopada, w Parku Piastowskim odbył się I Bieg Tkacza. Wzięło w nim udział ponad 100 biegaczy.

 

5 lat gildii

19 listopada Gildia Artystów Chojnowa, wystawą swoich członków w MOKSiR, uczciła 5 rocznicę istnienia.

 

GRUDZIEŃ

 

Pobili rekord

Chojnów kolejny raz zaangażował się w Maraton Pisania Listów. Uczniowie, Absolwenci, Nauczyciele i Goście Gimnazjum nr 2 napisali łącznie 3977 listów!!! Po raz kolejny pobito rekord ilości wysłanych apeli.

 

Kolejny Jarmark

11 grudnia, ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne, doroczny Jarmark Bożonarodzeniowy, który zawsze odbywał się w centrum miasta, przeniesiono do Domu Kultury. Kolorowe stoiska witały mieszkańców już w holu, a w sali widowiskowej przez kilka godzin ze sceny płynęła świąteczna muzyka.

 

opr. egeg
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama