listy do redakcji - POLUBIŁAM TO MIASTO... - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzylisty do redakcji - POLUBIŁAM TO MIASTO...      Nie jestem chojnowianką, ale mam tu rodzinę. Często tu bywam, czasami czytam Waszą gazetę. Po ostatniej wizycie odczułam potrzebę napisania do redakcji, bo jako "człowiek z zewnątrz" mam coś o waszym mieście do powiedzenia.
      Narzekamy dziś na wiele spraw nawiązujących np. do porządków w mieście. Nie mam na myśli Chojnowa. Z miastem tym jestem w kontakcie od momentu kiedy mój brat trafił tutaj (konkretnie w 1973 roku, a więc jest to okrągła rocznica - 30 lat)... i tu pozostał. Przyjechał do Chojnowa, tu poznał swoją późniejszą żonę, założył rodzinę. Cóż mogłam wówczas powiedzieć. Jestem z Wielkopolski. Konkretnie z Rawicza - w sąsiedztwie obecnego województwa dolnośląskiego.
      Rawicz to miasto z tradycjami "Gdzie ty człowieku zjechałeś" mówiłam nieraz bratu. "Wielkopolska zawsze uchodzi za przykład gospodarki, a przede wszystkim czystości. A tu co?...". Nie chciałabym mówić tego, co o tym mieście myślałam. Taki, jak to się w gwarze poznańskiej mówi, "grajdoł". Społeczność nieciekawa, plotkarstwo i zawiść na porządku dziennym (wystarczyło wówczas wyjść na Rynek, żeby zobaczyć "matrony" w szlafrokach siedzące od rana w oknach, obserwujące "obcych" i "wieszające na nich psy"... Charakterystyczne wydawało mi się to dla miasteczek typu Chojnowa... Tak to wyglądało przed niemal 30 laty. Nie był to sympatyczny obrazek.
      W Rawiczu mieszkam od dziecka. Mam tam wielu znajomych. I w tamtym okresie - taka była prawda - przez wiele lat - wśród nich panowało przekonanie, że tereny byłego legnickiego, czyli tzw. "Russlandia" (w odróżnieniu od, nazywanej zamiennie w legnickiem, poznańskiej "Pyrlandii"), to tereny przez lata dewastowane zarówno przez Rosjan rezydujących na nich, jak i ludność napływową ze wschodu - z lwowskiego, stanisławowskiego czy tarnopolskiego. Mało który wielkopolanin zapuszczał się w głąb, tak szumnie zwanych niegdyś "Ziem Zachodnich". Wielkopolska kończyła się na linii: Milicz- Rawicz- Wąsosz. Dalej były ziemie zasiedlone przez ludzi ze wschodu, a okupowane przez "bratnią Armię Czerwoną". I niezależnie, jakie to by nie było miasto czy wieś, wszystko to traktowane było u nas jako "mała Moskwa". A więc i ziemia i mieszkańcy. Nic więc dziwnego, że tamto przekonanie do tych ziem, jak i ich mieszkańców było jednoznaczne.
      Dziś przyjeżdżam i widzę co się zmienia. Ponure wówczas, choć zabytkowe, miasteczko, odm pewnego czasu ulega zmianie. Ludzie wprawdzie nadal smutni, zatroskani, nieraz bardziej milczący (choć, niech mi kto powie, gdzie teraz mamy dużo powodów do radości?)... Samo miasto jednak jakby zaczęło żyć innym życiem.
      Widać to na każdym kroku. Po prostu nabiera charakteru miast, z którymi mam do czynienia na co dzień. Mam pewne wyobrażenie, mam skalę porównawczą "dzisiejszego" i "tamtego" Chojnowa. I zaczynam rozumieć brata i jego przywiązanie do miasta. Zdaję sobie sprawę, że dziś bezrobocie daje się ludziom mocno we znaki. A przecież takie, gospodarne miasto jak Rawicz, w tej chwili przechodzi podobny marazm. Podobne narzekanie, podobne problemy związane z brakiem pracy. Jednak, przynajmniej na zewnątrz, Chojnów nie daje tego po sobie poznać. Sam wygląd mówi za siebie. To już nie ten "grajdoł" sprzed lat! Miasto po prostu jest zupełnie inne. Nie mogę powiedzieć, że osiągnięto wszystko, ale przynajmniej widać to na pierwszy rzut okiem.
      Za każdym przyjazdem odkrywam coś nowego. To wcale nie znaczy, że nie widzę mankamentów. Może mniej ich widzę niż stali mieszkańcy. Jednak widzę i to że miasto wręcz pięknieje w oczach. Jasne też staje się dla mnie, że brat w Chojnowie po prostu jest zakochany i nie ma zamiaru wracać w rodzinne strony. Co tu mówić. Ja chyba też bardziej niż trochę, polubiłam to miasto...

(nazwisko znane radakcji)


A.Z. z Rawicza
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama