Dzień Partnerstwa - prezentacje - Commentry II - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyDzień Partnerstwa - prezentacje - Commentry II
Chojnów ma obecnie trzy miasta partnerskie: Egelsbach (Niemcy/Hessen), Commentry we Francji i Mnichovo Hradiště w Czechach. 19 maja br. będziemy w naszym mieście po raz pierwszy obchodzić Dzień Partnerstwa. Z tej okazji chcemy Państwu przybliżyć nasze miasta partnerskie. W tym odcinku - Commentry.


Commentry położone jest w centrum Francji, w sercu Masywu Centralnego, w regionie Owernia. Miasto posiada znaczny potencjał ekonomiczny oraz ma bardzo dobre położenie, jeżeli chodzi o sieć dróg. Obecnie Commentry posiada około 8000 mieszkańców, którym ma do zaoferowania liczne korzyści wynikające z faktu, iż rozwija się tu przemysł, rzemiosło oraz handel.

Mieszkańcy mogą cieszyć się przyjaznym otoczeniem oraz urokliwym wiejskim krajobrazem.

Przemysł w okolicach Commentry rozwinął się dzięki istniejącym tu złożom węgla kamiennego. Z końcem XIX wieku oraz z początkiem XX przybyło tu wielu Polaków. Pracowali oni w kopalniach i przyczynili się w ten sposób do rozwoju miasta takiego jakim jest dzisiaj oraz nieustannie rozwijającego się dzięki umiejscowieniu tu również przemysłu chemicznego, a dokładnie produkcji pasz zwierzęcych oraz przemysłu metalurgicznego. Fabryka stali Erasteel jest światowym liderem w swojej domenie.

Ostatnio rozpoczęto również współpracę z przedsiębiorstwem BEC (nazwa pochodzi od skrótu DREWNO, ENERGIA, COMMENTRY). Zamierza ono wykorzystać byłą elektrownię do produkcji energii oraz ciepła na bazie drewna.

 

Mieszkańcy Commentry cieszą się wysoką jakością życia. Działa tu ponad 80 stowarzyszeń, które mają do zaoferowania bogatą ofertę kulturalną oraz sportową. Miasto posiada również liczne obiekty takie jak salę spotkań w parku Agora, teatr miejski, mediatekę (Plejada), dom kultury, szkołę muzyczną, basen miejski, stadiony, welodrom, kryte korty tenisowe, bieżnię lekkoatletyczną oraz teren do gry w bule. Organizowane są tu liczne wydarzenia kulturalne: koncerty, warsztaty, wystawy, spektakle teatralne i taneczne. Mieszkańcy mają także swoje lokalne święto le VIJON odbywające się co roku pod koniec sierpnia.

Odbywają się tu również wydarzenia sportowe. Kultywowana jest w ten sposób wielka sportowa pasja. Jest tu klub kolarski, piłkarski, rugby, lekkoatletyczny, gimnastyczny, tenisowy i petanque.

Na uwagę zasługuje symbol miasta, którym jest ważka, owadskamielina odnaleziony w złożach węgla. Okazała się ona być największą spotkaną ważką na świecie. Mierzyła ponad 80 cm. Dziś jest to dziedzictwo po przodkach i symbol zaangażowania lokalnej społeczności w ochronę środowiska.

Tak, jak wiele europejskich miasteczek, Commentry dołączyło do ruchu partnerstwa, w naturalny sposób wybierając polski kierunek, skąd przybyli dziadkowie i rodzice dzisiejszych mieszkańców.

Pierwsza umowa została podpisana w 2006 roku. Następnie w roku 2008 w Commentry został powołany komitet miast partnerskich. W lipcu 2009 roku z okazji podróży do Polski, partnerstwo zostało przypieczętowane w obecności radnych oraz francuskiego klubu gimnastycznego. Niespełna rok później, w maju umowa o partnerstwie została podpisana tym razem w Commentry, w czasie wizyty delegacji z Chojnowa.


(szerokość: 640 / wysokość: 480)(szerokość: 640 / wysokość: 428)(szerokość: 640 / wysokość: 426)(szerokość: 555 / wysokość: 416)eg
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama