Niezbadane ścieżki Zaczarowanego Lasu - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyNiezbadane ścieżki Zaczarowanego Lasu
The Tolkien Society w 2003 roku ogłosiło 25 marca Światowym Dniem Czytania Tolkiena. Tę datę wybrano z jednego ważnego powodu - pokonanie największego wroga Śródziemia, Saurona.

W tym czasie na całym świecie organizowane są różne imprezy, których celem jest popularyzacja twórczości J. R. R. Tol-kiena. W roku 2017 mottem Dnia Tolkiena jest "Poezja i Pieśń".

Do obchodów tolkienowskich przyłączył się, już po raz trzeci, Chojnów, z wielkim zaangażowaniem Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki. Organizatorami wydarzenia były: Szkoła Podstawowa nr 3, Szkoła Podstawowa nr 4, Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 2 i Miejska Biblioteka Publiczna. W ramach programu przeprowadzony został konkurs Bitwa o Śródziemie, a także specjalna impreza, która odbyła się 30 marca. Tak jak i w poprzednich latach miała się odbyć w Parku Śródmiejskim, ale ponownie z powodu niesprzyjającej aury została przeniesiona do biblioteki, która na kilka godzin zamieniła się w Zaczarowany Las Toma Bombadila.

Spotkanie rozpoczęło się od mini wykładu hiril Eldy - Ewy Wołoszyn, szkolnego koordynatora MDKK, na temat roli poezji i pieśni w życiu człowieka. Następnie wysłuchaliśmy wiersza "Pieśń Alfwina gdy zobaczył wschodząca Gwiazdę Ëarendila" w wykonaniu dwóch powabnych elfek - Darii i Dominiki. 

Po tym wprowadzeniu, każdy z pięciu zespołów wybranych ze szkół podstawowych wylosował nację Śródziemia, jaką będzie reprezentować podczas konkursu Zaczarowany Las Toma Bombadila. I tak w bibliotece zagościli entowie, krasnoludowie, hobbici, elfowie i ludzie. W konkursowych bojach o zaszczytne miano Drużyny Pierścienia pomagali im starsi koledzy z gimnazjów, którzy pełnili rolę elfów przewodników i jurorów.

Drużyny z zapałem podążały po niezbadanych ścieżkach Zaczarowanego Lasu. Do wykonania miały pięć zadań sprawdzających umiejętności logicznego myślenia, translatorskie i wyobraźnię. Wykonały je z wielkim zaangażowaniem i wróciłyby szybko do Rivendell gdyby nie pięć zagadek. Aby odszukać miejsca ich ukrycia trzeba było nie lada śmiałka. Nie wszystkie zespoły odnalazły te tajemne miejsca i  nie wszystkie udzieliły  poprawnych odpowiedzi.

Po wyczerpujących zmaganiach, kiedy już zespoły bezpiecznie powróciły do Imladris, nastąpiło podliczanie punktów. Najwięcej uzyskała Drużyna Ludzi, czyli uczniowie z klasy VI C ze Szkoły Podstawowej nr 4, i to jej przypadł tytuł Drużyny Pierścienia.

Zanim jednak rozdano nagrody, nastąpiła uroczystość uhonorowania osób, które już po raz trzeci a zarazem ostatni - bo uczące się w gimnazjum - ruszyły z nami w tą przedziwną podróż po tolkienowskim świecie. Otrzymały zaszczytne miano Strażników Ksiąg z Lothorien, a tej nobilitacji dokonała radna Krystyna Czapska, która także ufundowała dla nich piękne wisiorki w kształcie liści z Lorien.

A potem już nastąpiło wręczenie nagród konkursowych dla wszystkich drużyn – tolkienowskich książek zakupionych przez miejską bibliotekę.

Niestety, konkurs Bitwa o Śródziemie pozostał nierozstrzygnięty. Napłynęło kilka prac, ale żadna z nich nie była bezbłędna. W przyszłym roku ponowimy konkurs. Mamy nadzieję, że znajdą się śmiałkowie i zwycięzca.

Wszystkim, którzy wzięli udział w chojnowskich obchodach Dnia Czytania Tolkiena, bardzo dziękujemy.

(szerokość: 640 / wysokość: 480)(szerokość: 640 / wysokość: 480)(szerokość: 640 / wysokość: 480)(szerokość: 640 / wysokość: 480)(szerokość: 640 / wysokość: 480)MBP
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama