"Sprawni i niepełnosprawni sąsiedzi kształtują Europę" - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzy"Sprawni i niepełnosprawni sąsiedzi kształtują Europę"W środę 5. kwietnia odbyła się w Chojnowie rewizyta gości z Görlitz. Była to odpowiedź na wizytę naszych pracowników warsztatów terapii zajęciowej i domów pomocy środowiskowej w lipcu ubiegłego roku. Wtedy my poznaliśmy metody pracy z niepełnosprawnymi - ich przygotowanie do życia zawodowego i zdobywanie względnej samodzielności. W delegacji gości zza Nysy uczestniczyli: radna powiatu Görlitz - znana z organizacji polsko-niemieckich imprez integracyjnych dla niepełnosprawnych w regionie przygranicznym, pracownica tamtejszego ratusza, szefowa powiatowego wydziału pomocy niepełnosprawnym i kierownik warsztatów terapii zajęciowej w Görlitz.

Na początku goście odwiedzili chojnowskie Warsztaty Terapii Zajęciowej. Po rzeczowej dyskusji o pracy z niepełno-sprawnymi i wymianie doświadczeń zwiedzili tę instytucję. Spodobał im się domowy klimat i to, że podopieczni pod nadzorem terapeuty sami przygotowują posiłki - w Niemczech korzystają z cateringu i często są niezadowoleni z menu.

Kolejnym punktem wizyty był Środowiskowy Dom Samopomocy przy ul. Reja. Świeżo wyremontowany budynek, pracownie terapeutyczne i atmosfera panująca w domu zrobiły na niemieckiej delegacji duże wrażenie.

Po krótkiej wizycie w "Niebieskim Parasolu" i rozmowie o problemach dotyczących opieki nad seniorami wymagającymi długoterminowej opieki, "blitzbesuch" w Żłobku Miejskim - opieka nad najmłodszymi, to następna forma transgranicznej współpracy, której będzie patronować Chojnowskie Stowarzyszenie Miast Partnerskich.

Następnym punktem pobytu niemieckiej delegacji był Środowiskowy Dom Samopomocy przy ul. Sobieskiego. Goście zwiedzili pracownie terapeutyczne, rozmawiali o metodach pracy z podopiecznymi. Ujęła ich serdeczność z jaką stykają się niepełnosprawni. W spotkaniu uczestniczyła również przedstawicielka gminy Chojnów.

Wizytę zakończyło spotkanie z burmistrzem Janem Serkiesem. Wymieniono spostrzeżenia i doświadczenia. Goście podkreślali, że bardzo dużo się w Polsce zmieniło, niepełnosprawni coraz częściej uczestniczą w życiu społecznym, przestają być izolowani. Podkreślano rodzinną atmosferę panującą we wszystkich zwiedzanych instytucjach i to, że w tak nie-dużym mieście jak Chojnów, robi się tak wiele dla niepełnosprawnych, co niewątpliwie jest związane z przychylnością miejscowych władz.

Obie wizyty współorganizowało Chojnowskie Stowarzyszenie Przyjaciół Miast Partnerskich.

(szerokość: 640 / wysokość: 427)(szerokość: 640 / wysokość: 427)(szerokość: 640 / wysokość: 427)(szerokość: 640 / wysokość: 427)(szerokość: 640 / wysokość: 427)(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 ek
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama