"Wikingowie. Truso - legenda Bałtyku" - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzy"Wikingowie. Truso - legenda Bałtyku"
(szerokość: 750 / wysokość: 499)


Truso, to miejsce przez kilka stuleci będące znaczącą częścią systemu handlowego na Bałtyku.

Wikingowie - mieszkańcy Truso - doskonale wykorzystywali lokalizację pomiędzy plemionami pruskimi i słowiańskimi, a morzem.


(szerokość: 750 / wysokość: 499)


Ta niezwykła portowa osada istniejąca od VIII do końca X wieku w okolicy ujścia Wisły, przez kolejne wieki była tajemniczym, ukrytym, legendarnym miastem. Dopiero w latach 80.tych ubiegłego wieku archeolog dr Marek Jagodziński prowadząc prace w Janowie Pomorskim odkrył ślady portu.


(szerokość: 750 / wysokość: 499)


Za sprawą Muzeum Regionalnego w Chojnowie, dzięki uprzejmości Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu oraz Muzeum Łużyckiego w Zgorzelcu mamy niepowtarzalną okazję z bliska przyjrzeć się wykopaliskom i poznać życie Wikingów zamieszkujących onegdaj obecne tereny okolic Elbląga.


(szerokość: 375 / wysokość: 249)(szerokość: 375 / wysokość: 249)


Wyjątkowa wystawa ma też wyjątkową oprawę. (szerokość: 190 / wysokość: 285)

Podczas wernisażu - 21 kwietnia - gości muzeum zachwyciła nie tylko ekspozycja z atrakcyjną oprawą plastyczną i interesującymi elementami edukacyjnymi, ale także zajmująca opowieść o dziejach, podróżach i odkryciach związanych z legendarnym Truso.


Serdecznie zachęcamy do odwiedzenia wystawy.


(szerokość: 375 / wysokość: 249)

 

Muzeum Regionalne w Chojnowie serdecznie dziękuje Muzeum Archeologiczno-Historycznemu w Elblągu oraz Muzeum Łużyckiemu w Zgorzelcu za udostępnienie muzealiów i pomoc w przy-gotowaniu wystawy.


(szerokość: 750 / wysokość: 499)

egeg
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama