W rocznicę Konstytucji - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyW rocznicę Konstytucji"Od 27 lat z dumą celebrujemy kolejne rocznice Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wspólnie składamy hołd jej twórcom, którzy połączyli chrześcijańskie tradycje Europy i wartości Oświecenia. Idee zawarte w pierwszej pisanej konstytucji w Europie - wolność wyznania, równość wobec prawa, tolerancja, podział władzy, rządy oparte na woli narodu - stały się fundamentem rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce i umożliwiły przetrwanie narodu polskiego przez okres zaborów, niewoli i okupacji.

Doceniając wielkość myśli twórców Konstytucji sprzed 226 lat, okazujmy wdzięczność i pamiętajmy lekcję płynącą z historii - XVIII wieku i współczesnej.

(fragment wystąpienia burmistrza Jana Serkiesa podczas oficjalnych uroczystości)

 

Jak co roku, miejskie majowe obchody zainaugurował koncert uczniów Społecznego Ogniska Muzycznego. Dzieci i młodzież prowadzone przez p. Różę Pakułę i p. Agatę Koziar od wielu lat zapraszają na koncert z okazji rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, dając w ten sposób wyraz wdzięczności za możliwość realizowania się, rozwijania i edukowania w wolnej Ojczyźnie. Okolicznościowe występy, to także pretekst do zaprezentowania nabytych umiejętności. Licznie przybywająca publiczność - niezwykle serdeczna, bo złożona w głównej mierze z bliskich występujących artystów - ma możliwość posłuchać i obejrzeć prezentacje swoich pociech i z dumą oklaskiwać ich muzyczne talenta.

Patriotyczne utwory na pianino, skrzypce, gitarę, akordeon, w wykonaniu młodych adeptów sztuki instrumentalnej, miały szczególny wydźwięk.

Koncert miał miejsce w Sali Edukacyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej 28 kwietnia. Pięć dni później - 3 maja - mieszkańcy spotkali się pod obeliskiem przy ul. Chmielnej.

- Świętujemy dziś 226 rocznicę Uchwalenia Konstytucji - pierwszego w dziejach polskiego narodu demokratycznego aktu, będącego testamentem Rzeczypospolitej Obojga Narodów, zbudowanego wokół praw i swobód obywatelskich, tolerancji, wolności wyznania i pokoju - mówił w swoim wystąpieniu burmistrz - Król Stanisław Poniatowski opisał Konstytucję 3 Maja, według współczesnego mu zapisu, jako "opartą w głównej mierze na konstytucji Stanów Zjednoczonych, lecz bez błędów w niej zawartych, zaadaptowaną do warunków panujących w Polsce". Zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty, brała chłopów pod ochronę państwa, zniosła liberum veto.

3 maja to również święto Najświętszej Maryi Panny - Królowej Polski. Upamiętnia śluby lwowskie króla Jana Kazimierza, który podczas potopu szwedzkiego powierzył Ojczyznę opiece Matki Bożej. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości biskupi zaproponowali papieżowi ustanowienie święta Maryi Królowej Polski w dniu 3 maja, tak aby podkreślić związek tego święta z pierwszą konstytucją i wiarę narodu w szczególną opiekę Bożą, jakiej Polacy doświadczali i doświadczają za pośrednictwem Maryi.

Wczoraj natomiast obchodziliśmy Dzień Flagi Rzeczpospolitej, powołany na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku, celem budowania polskiej tożsamości i propagowania symboli narodowych.

Wiązanki pod obeliskiem złożyły delegacje władz samorządowych miasta, gminy i starostwa powiatowego, przedstawiciele Związku Kombatantów, Związku Emerytów, Związku Nauczycielstwa Polskiego i partii politycznej PiS.

Apel Pamięci przygotowany przez członków Związku Strzeleckiego przywołujący polskich patriotów - postaci związanych z tworzeniem pierwszej narodowej konstytucji - przy wtórze werbla, w podniosły i jednocześnie poruszający sposób za-kończył tę część obchodów.

- Dziękuję pocztom sztandarowym, wszystkim oficjalnym delegacjom, młodzieży szkolnej oraz mieszkańcom za udział w uroczystości.

Ulicą Chmielną, przez rynek, uczestnicy przeszli do chojnowskiej fary, gdzie Mszą święta koncelebrowaną przez ks. dziekana Marka Osmulskiego i ks. Daniela Zająca uczczono dwa narodowe święta - uchwalenie Konstytucji 3 Maja i Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Tegoroczne obchody zakończono kameralnym koncertem w Domu Schrama. Zaproponowany projekt muzyczny pn. "Śladami Artystów Piwnicy pod Baranami", w wykonaniu wokalisty Dawida Skrzypczaka przy akompaniamencie pianisty Pawła Lenara przypomniał wspaniałe polskie kompozycje i wybitnych piosenkarzy - m.in. Marka Grechutę, Jonasza Koftę, Grzegorza Turnaua.

Liczna publiczność z uznaniem oklaskiwała wykonawców, włączając się często do wspólnego śpiewania.

Majowy weekend nie rozpieszczał aurą. Zaplanowany na 2 maja festyn, ze względu na niesprzyjającą pogodę odwołano. Fanów zapowiadanych na ten dzień zespołów - Polish Fiction i Photony - uspokajamy i informujemy, że koncerty przeniesiono na 23 czerwca.


eg
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama