Dni Chojnowa 2017 - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyDni Chojnowa 2017Korowód Ogrodów

Rośliny i zwierzęta, fauna i flora - temat przewodni tegorocznego barwnego pochodu był finałem trwającego od kilku tygodni projektu "Żyj zgodnie z przyrodą". Uczestnicy marszu starannie przygotowali się do prezentacji.

Poprowadziły ją efektowne mażoretki, a maluszki z chojnowskiego żłobka, nasze przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych i młodzież gimnazjalna strojami, rekwizytami i feerią barw stworzyły doskonały Korowód Ogrodów.

Byli też rycerze Grodu Chojnów przypominający dawne dzieje miasta, a na zakończenie, w kontraście, na stalowych rumakach, podążali motocykliści.

W korowodzie niespodziewanie znaleźli się także goście z Niemiec. Nasi partnerzy z Egelsbach, w zupełnej tajemnicy, w strojach z epoki, zjawili się na obchodach Dnia Miasta mile wszystkich zaskakując.

Ta niezwykła świta, ulicami miasta prowadziła ku centrum, gdzie włodarz, z wielkiej sceny, w towarzystwie zaprzyjaźnionych samorządów reprezentowanych przez Rudiego Moritza byłego burmistrza z Egelsbach, Roberta Pawłowskiego burmistrza Złotoryi oraz Dariusza 

Pawliszcza wójta Gromadki oznajmił oficjalne otwarcie Dni Chojnowa 2017.


(szerokość: 750 / wysokość: 654)

(szerokość: 750 / wysokość: 500)


Talenty znad Skory


Po tradycyjnym korowodzie, tradycyjne wokalne i taneczne prezentacje młodych artystów.

Przez kilka godzin estrada pulsowała rytmami, światłem i ogromną energią naszych utalentowanych tancerzy i piosenkarzy. Liczna publiczność oklaskiwała dynamiczne zespoły taneczne - wszystkie formacje Brooklynu i Karambola, grupę Piratów, Szkółkę Tańca Hajdasz i akrobatyczny team Piramida oraz wokalistów, których chojnowska publiczność wielokrotnie miała już przyjemność słuchać.

Ten artystyczny blok, mimo, że w wykonaniu amatorów, był wspaniałym, atrakcyjnym pokazem pasji i talentu - zarówno wykonawców, jak i ich instruktorów. Mamy niezwykle utalentowaną młodzież i wybitnych opiekunów, choreografów.


(szerokość: 750 / wysokość: 667)

(szerokość: 750 / wysokość: 558)


Gwiazda Dnia


Talenty znad Skory zbudowały doskonałą atmosferę do przyjęcia gwiazdy Dni Chojnowa. O godzinie 21 na scenę wszedł oczekiwany zespół - Golec uOrkiestra. Chojnowianie od pierwszego utworu dali ponieść się etnicznym brzmieniom, wspaniałym muzykom i przesympatycznym braciom. To był niezapomniany koncert. Golcowie pozdrawiali ze sceny chojnowian - szczególnie 90-letnią panią Strzałkową pochodzącą z Milówki - rodzinnej miejscowości braci Golec, która dzielnie stała w tłumie, wspominali Tomasza Filipczaka, z którym studiowali w Katowicach, a utwór wykonywany przed papieżem Janem Pawłem II de-dykowali biskupowi Markowi Mendykowi, który wspólnie z burmistrzem

i siostrami zakonnymi z Chojnowa oklaskiwał zespół tuż przed sceną.

Dwie godziny folkowych dźwięków łączonych z wieloma gatunkami muzycznymi z pogranicza popu, muzyki alternatywnej, rock'n'rolla rhythm and bluesa i jazzu rozbujało publiczność i z pewnością usatysfakcjonowało fanów.

A potem, do późnych godzin nocnych chojnowian bawiła Iness. Rytmy disco-polo poruszają każdego. Bez względu na to, co mówi się o tym gatunku - nurt muzyki tanecznej, rytmiczny i łatwy w odbiorze - zachęca do zabawy.


(szerokość: 750 / wysokość: 499)


Festiwal Tkactwa i Rękodzieła Artystycznego Część artystyczna miejskiego święta była energetyczna i zaspokoiła wiele muzycznych smaków. Równie atrakcyjny był tegoroczny Festiwal Tkactwa i Rękodzieła Artystycznego. Rynek tego dnia wypełniło kilkanaście straganów z rękodzielnictwem artystycznym i kilka warsztatów prezentujących cechowe rzemiosło - garncarstwo, pszczelarstwo i tkactwo, w młynopiekarni można było upiec podpłomyk, a u powroźnika wykonać linę. Kramy natomiast oferowały wiele atrakcyjnych wyrobów rękodzielniczych.

Było też malowanie dziecięcych buziek

i pasemek na włosach - kolejka do tych zabiegów nie malała przez kilka godzin. A potem, w następnej kolejce ustawiano się do fotobudki, aby wykonać pamiątkowe zdjęcia.


(szerokość: 750 / wysokość: 325) 


Drugi Dzień

Niedzielne popołudnie rozpoczęły dziecięce występy w ramach Przeglądu Piosenki Przedszkolnej "Bambiniada". Wdzięczne prezentacje chojnowskich przedszkolaków zawsze chwytają za serce, a najbliższych wzruszają do łez. Piosenki, stroje i układy choreograficzne złożyły się na uroczy blok muzyczny.

W podobnych klimatach była następna artystyczna odsłona. Goście z Niemiec (byli chojnowianie - państwo Grażyna

i Roman Szklarscy) bawili dzieci programem "Pszczółka Gabi i Kulfon Romcio". Piosenki Majki Jeżowskiej czy Natalii Kukulskiej, prezenty dla dzieci, sympatyczna Gabi i wesoły Romcio - to składowe zabawnego, barwnego widowiska.

To była jedna z propozycji Państwa Szklarskich, którzy goszcząc w Chojnowie na zaproszenie burmistrza, przygotowali na ten dzień, z myślą o dzieciach i dorosłych, wiele muzycznych atrakcji.

Po programie dla dzieci, na scenie pojawił się Salvatorre Cutti. Italo Disco Show w wykonaniu Włocha na deskach chojnowskiej sceny nie zdarza się często, fanów zatem nie brakowało.

Gorące rytmy uspokoiły nieco przeboje Anny Jantar w wykonaniu Grażyny Szklarskiej. Dawne, melodyjne szlagiery przeniosły wielu w sentymentalną podróż,

a doskonała znajomość repertuaru pozwoliła na swobodne wtórowanie wokalistce.

Kolejna prezentacja to "Giganci Rocka". W tej odsłonie zaprezentował się Janusz Bury. Wokalista wielu grup i zespołów bluesowo-rockowych w Polsce i w Niemczech przed chojnowską publicznością zaprezentował kilka największych hitów starego, dobrego rocka.

Po trzydziestu latach niebytu, specjalnie na ten dzień Państwo Szklarscy reaktywowali chojnowski zespół Dialog. Grupa skupiająca onegdaj młodych lokalnych muzyków 18 czerwca a.d. 2017 wystąpiła ponownie. Dla ich ówczesnych fanów, bliskich, znajomych i dla nich samych był to wspaniały, niezwykły moment - znów razem, na scenie, z instrumentami, przed mikrofonem, dla publiczności… jak kiedyś z pasją i wielką wrażliwością.

Następny punkt programu Szklarskich to rodzima Faza Bluesa. Zespół dojrzałych instrumentalistów uchylił wrota do świata bluesowych brzmień i uspokoił nieco festynowe nastroje.

Nie na długo jednak. Krótko po godz. 20 na scenie pojawili się sprawcy całego muzycznego, niedzielnego bloku. Grażyna

i Roman Szklarscy, na co dzień tworzący zespół POL-TON (niedawno dołączył do nich także Janusz Bury), z powodzeniem realizujący się na wielu wydarzeniach

w Niemczech, są jednocześnie ambasadorami polskiej kultury. Prężnie działają na obczyźnie w środowisku polonijnym, animując wiele interesujących i popularnych spotkań. Zaproszenie do Chojnowa było dla nich wyjątkową okazją do ponownego spotkania z przyjaciółmi

i wspólnej zabawy z rodakami.

A zabawa była przednia. Dynamiczny repertuar, charyzmatyczni wykonawcy - POL-TON dał czadu! Nie dziwi fakt, że grupa dostała zaproszenie na tegoroczny I Polonijny Festiwal Piosenki w Opolu.

Dni Chojnowa 2017 przeszły do historii. Wiele się przez te dwa dni działo. Za dwanaście miesięcy spotkamy się znowu na święcie miasta. Tymczasem przed nami kilka innych festynowych wydarzeń. Korzystajmy, bo lato minie niepostrzeżenie…


(szerokość: 750 / wysokość: 666)eg
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama