Odpady - wspólna sprawa - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyOdpady - wspólna sprawaTemat odpadów bezustannie budzi wiele emocji. Mieszkańcy zarzucają służbom, że nie wywożą regularnie śmieci, że kontenery po kilka dni stoją załadowane po brzegi, że wokół nich często jest bałagan…


(szerokość: 565 / wysokość: 157)


Okazuje się, że w wielu przypadkach sami jesteśmy sobie winni. Zgodnie ze złożonymi deklaracjami, w zdecydowanej większości płacimy 13 zł za odpady zbierane selektywnie. Tymczasem okazuje się, że nie wszyscy do pojemników wrzucają to co trzeba. Przeprowadzony niedawno przegląd ujawnił czym wypełniamy np. kontenery zbiorcze. Gruzy, płyty regipsowe, styropiany są odpadami budowlanymi. Szybko wypełniają zbiornik, do którego nie powinny w ogóle trafiać. Należy przekazać je do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. W tych samych pojemnikach znajdziemy butelki plastikowe i szklane, kar-tony, a na te mamy przecież osobne zasobniki.

Gdybyśmy stosowali się do przyjętych zasad z pewnością uniknęlibyśmy prze-pełnień, bałaganu i nieestetycznego widoku.

Wokół śmietników pozostawiane są także stare sprzęty, meble, urządzenia

i inne odpady wielkogabarytowe. Warto pamiętać, że tego typu odpady odbierane są raz w tygodniu - w piątki. Najrozsądniej byłoby wystawiać je w czwartek wieczorem - nie zalegałyby wtedy kilka dni pod naszymi oknami.


(szerokość: 565 / wysokość: 157)


Przypomnijmy zatem podstawowe reguły sortowania naszych odpadów:

1. Butelki plastikowe należy zgniatać i wrzucać do pojemników w kolorze żółtym. Do pojemników tych wrzucamy również opakowania po chemii, kosmetykach , kartony po mleku i sokach owocowych , styropian, puszki po napojach i żywności.

2. Do pojemnika niebieskiego wrzucamy opakowania z papieru i tektury, gazety, czasopisma, katalogi, foldery, książki, zeszyty torebki papierowe, papier biurowy, papier pakowy.

3. Do pojemnika zielonego wrzucamy butelki po napojach alkoholowych, słoiki po napojach i żywności , szklane opakowania po kosmetykach np. perfumach.

4. Odpady budowlane przekazujemy do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, który mieści się na ul. Kraszewskiego i pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach 8-17, a w soboty od 10-15.

5. Odpady wielkogabarytowe (sprzęt RTV, AGD, meble) wystawiamy dzień przed planowaną zbiórką lub dostarczamy do PSZOK na ul. Kraszewskiego od piątku do soboty.


(szerokość: 565 / wysokość: 157)


Wspólne, rzetelne działania - służb po-rządkowych i użytkowników - to jedyny sposób na rozwiązanie "śmieciowego" problemu.eg
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama