"Wesele" Wyspiańskiego w Rynku - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzy"Wesele" Wyspiańskiego w Rynku(szerokość: 750 / wysokość: 421)

W piątek 8 września w centrum miasta odbyło się Narodowe Czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. Inscenizacje przygotowała Miejska Biblioteka Publiczna przy udziale Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji. Prowadzącymi spektakl byli Barbara Landzberg oraz Stanisław Horodecki.

Wydarzenie rozpoczęło się od ludowego śpiewu chóru uczniów Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 2 oraz Powiatowego Zespołu Szkół, prowadzonego przez Panią Karolinę Rosocką - animatora kultury.


(szerokość: 750 / wysokość: 562)


Fragmenty dramatu Wyspiańskiego zostały zaprezentowane w kluczowej scenie ślubu Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny. Weselny stół, tradycyjne stroje, goście, muzyka, oczepiny, tańce… wszystko to oddawało charakter XIX-wiecznego utworu, który przypomina o ówczesnej narodowej niemocy w walce o niepodległość.

Aktorzy spektaklu na chojnowskim Rynku w role wcielili się wybornie. Manuela Baran - panna młoda, Jakub Ostropolski - pan młody, Andrzej Bobik - Czepiec, Bolesław Jakubiak - Dziennikarz, Lucyna Setla-Bar - Rachela, Mariusz Garbera - Jasiek, Julian Pamuła - Poeta, Barbara Karasek - Gospodyni, Marian Karasek - Gospodarz, Dariusz Matys - Wernyhora oraz Krystyna Czapska - Chochoł, byli głównymi bohaterami literackiego popołudnia.


(szerokość: 750 / wysokość: 421)


Wykonawcy "Wesela" z niesamowitym kunsztem i z dostojnością ukazali utwór Wyspiańskiego. Publiczność była zachwycona interpretacją i sposobem prezentowania literatury. Wyrazem wdzięczności były gromkie brawa, a także wiele uśmiechów kierowanych w stronę artystów.

Oprócz pięknego czytania polskiej lektury, widzowie inscenizacji mogli brać udział w oczepinach i tańcach. Obrzęd zamiany panieńskiego wianka na małżeński czepiec, mógł odbyć się tylko dzięki aktywnemu klaskaniu widzów. Tylko w ten sposób goście "Wesela" mogli odgonić złe duchy od panny młodej. Po udanej zamianie wianka na czepiec cała "sala" mogła oddać się tańcom.


(szerokość: 375 / wysokość: 210)(szerokość: 375 / wysokość: 210)


"Chodzony" - ludowa wersja poloneza, stał się atrakcją uroczystości ślubnej. Chętnych do wspólnej zabawy nie brakowało. Na koniec uczestnicy pięknej sztuki zostali nagrodzeni książkami Stanisława Wyspiańskiego wraz ze stemplem z pieczęci przesłanej z Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy. O wręczenie wyróżnień poproszono Panią sekretarz Brygidę Mytkowską, która gratulowała i dziękowała uczestnikom wspaniałego występu.

Przedstawienie jednego z najpopularniejszych dramatów w Polsce stało się dla mieszkańców Chojnowa niezwykłą ucztą literacką, poetycką i kulturową.


 
K.Burzmińska
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama