Teatr w drodze - przystanek Chojnów - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyTeatr w drodze - przystanek Chojnów
40-lecie profesjonalnej polskiej sceny teatralnej w Legnicy oraz 175-lecie budynku teatru w Legnicy były przyczynkiem do podjęcia projektu pn. "Teatr w drodze" w ramach programu "Kultura Dostępna".

Teatr Modrzejewskiej w Legnicy, który od lat swoimi działaniami stara się przełamać mentalną barierę w myśleniu o teatrze, jako miejscu niedostępnym i trudnym zaprosił społeczność Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie do udziału w wyjątkowym programie edukacyjnym.


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


Od początku września zainteresowani uczniowie i nauczyciele brali udział w warsztatach szkoleniowych, spotkaniach z aktorami, w wydarzeniach teatralnych. Finałem był międzygeneracyjny pokaz prac grup warsztatowych. Uczestnicy projektu, koordynatorzy, zaproszeni goście, 28 września spotkali się w auli przy ul. Poźniaków i wspólnie obejrzeli medialną prezentację podsumowującą projektowe działania.

- Ideą jest wędrówka - mówi dyrektor Teatru Modrzejewskiej w Legnicy Jacek Głąb. - Spotkania z ludźmi, wyjście poza mury teatru, praca z młodymi, rozwijanie ich predyspozycji. Teatr, to sposób na życie, na nabranie odwagi, śmiałości do ludzi…


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


- Wybraliśmy Chojnów, bo ludzie których tu znamy, interesują się teatrem i bardzo chcieli żebyśmy tu przyjechali - dodaje koordynatorka - Joanna Rostkowska.- Jeśli chociaż jedna osoba zainteresuje się mocniej teatrem, będzie chciała rozwijać się dalej, to projekt miał sens.


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


- Na początku był chaos - żartują uczestnicy. - Potem powstał spektakl. Scenariusz tworzyliśmy wspólnie, razem pracowaliśmy nad jego sceniczną interpretacją. Odkryliśmy w sobie możliwości, doświadczyliśmy nowych perspektyw, poznaliśmy się bliżej - to była wspaniała zabawa i nieoceniona praktyka.

Warsztaty prowadzone przez aktorów legnickiego teatru (Magdalenę Skibę i Roberta Gulaczyka) okazały się cennym doświadczeniem zarówno dla młodzieży, ich nauczycieli, jak i aktorów.


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


Dodatkowym atutem projektu jest fakt, że - jak zauważyła goszcząca na podsumowaniu dyrektor Wydziału Oświaty Promocji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Legnicy Elżbieta Iwanicka - młodzież wyraża swoje emocje nie poprzez emotikony, a bezpośrednio, konfrontując się z innymi i samym sobą.

Tuż po projekcji filmu i prezentacji fotograficznej zaproszono wszystkich na degustację przygotowaną przez uczniów Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych - również młodych-twórczych, w tym przypadku sztuki kulinarnej.

"Teatr w drodze" swój pierwszy przystanek miał w Chojnowie. Na trasie były jeszcze Krotoszyce.


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


 

Legnicki projekt "Teatr w drodze", który wpisał się w realizowany przez Narodowe Centrum Kultury program "Kultura Dostępna", dofinansowany został ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które przeznaczyło na ten cel 50 tys. zł.eg
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama