Pieszo przez Wrzosową Krainę - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyPieszo przez Wrzosową Krainę
(szerokość: 640 / wysokość: 521)


23 września Klubu Seniora zorganizował wycieczkę w okolice Przemkowa, gdzie jej uczestnicy mieli okazję poznać wyjątkowe zakątki Wrzosowej Krainy. Przewodnikiem po okolicznych atrakcjach był Lucjan Zawadzki z Przemkowa, osoba doskonale znająca tajniki przyrody i historii regionu.

Piesza wędrówka po Wrzosowej Krainie rozpoczęła się w Piotrowicach, gdzie seniorzy zobaczyli najstarszego i największego dęba w Polsce. Dąb "Chrobry" jest także jednym z największych drzew w Europie. Jego wiek ocenia się na ok. 760 lat (wykiełkował około 1250 roku).

Następnie udaliśmy się w okolice Wilkocina. Tu celem leśnego spaceru był ogromny - dwupoziomowy betonowy bunkier.


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


Mieścił się w nim sztab dowodzenia i centrum łączności z wszystkimi grupami wojsk radzieckich zlokalizowanych w Europie Środkowej i Zachodniej. Obecnie bunkier jest nieużytkowany. Interesują się nim poszukiwacze przygód i nietoperze, które tu bytują. Mnogość korytarzy i pomieszczeń stworzyła im dogodne warunki do zimowania. Uczestnicy wycieczki, którzy odważyli się wejść pod ziemię, mieli okazję zobaczyć na własne oczy odpoczywającą w bunkrze parę tych niesamowitych zwierząt. Współczesny negatywny obraz nietoperzy "odczarował" nasz Przewodnik, który tłumaczył, jak ważne dla wielu ekosystemów i dla gospodarki człowieka są nietoperze. Ogrom zakamarków i wszechobecna ciemność robiły wrażenie - jednak czas wyjść na powierzchnię. Przed nami kolejne atrakcje jakie oferuje okolica. Tym bardziej, że podczas naszego pobytu wysypały grzyby. Każdy z uczestników miał okazję podczas wycieczki nazbierać pełen kosz pięknych borowików, kozaków, kani czy maślaków. Lasy okolic Wilkocina są bardzo rozległe i niezwykle urokliwe. Grzybowy spacer był okazją do zobaczenia wyjątkowych na skalę krajową wrzosowisk, które pięknie i bujnie kwitną o tej porze. Weszliśmy także na ruchomą wydmę śródlądową - wzniesienie usypane przez wiatr.


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


Wędrówka powoli dobiegała końca. Po długim marszu i dużej dawce świeżego leśnego powietrza wyjątkowo smakowały kiełbaski z ogniska. Rozmowom i wspominkom nie było końca. Po nabraniu sił grupa ruszyła w kierunku Przemkowa, gdzie odbywało się XVIII Dolnośląskie Święto Miodu i Wina. Na tegoroczną edycję słodkiego święta przyjechało wielu wystawców, u których członkowie Klubu Seniora zakupili przepyszne miody oraz do-wiedzieli się o zaletach ich stosowania. Wspaniale było się spotkać i wspólnie spędzić czas we Wrzosowej Krainie...  ale czas wracać do domu. Do następnego razu!


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


W nadchodzących miesiącach odbędą się kolejne wydarzenia, które pozwolą uczestnikom Klubu lepiej się poznać oraz poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności. Głównym celem Klubu Seniora jest aktywizacja, integracja i edukacja środowiska osób w wieku 60+ w Chojnowie. Dlatego też przygotowano dla nich ciekawą ofertę warsztatów, wycieczek i spotkań. Klub Seniora jest miejscem otwartym dla wszystkich osób, które chcą aktywnie działać i kreatywnie spędzić czas. Chętnych zapraszamy do zgłaszania i zapisywania się. Można to zrobić to osobiście w każdą środę lub czwartek, w Domu Schrama od godziny 10.00 do 13.00.

 

Projekt "Pora na Klub Seniora" dofinansowano ze środków Programu "Działaj Lokalnie X" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie - Fundację "Wrzosowa Kraina".

 
Łukasz Żuber
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama