Koncert Kresowiaków - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyKoncert KresowiakówLwów, Wilno, Polesie… To tylko niektóre miejsca, jakie "odwiedzili" Chojnowianie na Gali Kresowej pt. "Polsko moja" w ramach 16. Dolnośląskich Dni Kultury Kresowej im. Zygmunta Jana Rumla.

W piątek, 6 października do Miejskiego Domu Kultury, Sportu i Rekreacji zawitali wspaniali artyści: Barbara Twardosz - Droździńska, zespoły: "Wesołeczki", "Słodka Czwórka" i "Wszystko w porządku".


(szerokość: 640 / wysokość: 426)


(szerokość: 640 / wysokość: 370)


(szerokość: 640 / wysokość: 426)


Jednak zanim prowadząca Aurelia Sobczak rozpoczęła opowieść o pięknych miastach, barwnej kulturze i nostalgicznych tęsknotach, wprowadzono widzów w klimat historycznych i ważnych wydarzeń. Wykład prowadził Tomasz Kuba Kozłowski. "Jeśli będziemy więcej o Kresach wiedzieli, to wtedy nie tylko, odezwie się w nas sentyment, ale także poczucie dumy, że pochodzimy z niezwykłych terenów" - mówił koordynator programu z warszawskiego Domu Spotkań z Historią.


(szerokość: 640 / wysokość: 426)


"Romans" z galą rozpoczął się słowem wstępu wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego dr Tadeusza Samborskiego, który mówił o miłości do polskości: "Na naszych corocznych koncertach, stykamy się z żywymi obecnie, współczesnymi Kresami. Oni nas bawią. Cieszą się, że mogą w języku polskim też śpiewać i się nam pokazać. Dlatego podziwiajmy ich". Następnie prezes Stowarzyszenia Kulturalnego Krajobrazy  podziękował burmistrzowi Chojnowa za "serce dla sprawy Kresowej". Jan Serkies przywitał wszystkich przybyłych gości, podkreślając wartość tych spotkań, słowami papieża Jana Pawła II: "Naród, który nie przekazuje swojej historii, tradycji, swojego dziedzictwa - nie rozwija się (…)".


(szerokość: 640 / wysokość: 426)


Muzyka, śpiew i taniec zostały splecione z tradycją i kulturą. Utworów słuchało się z uśmiechem na twarzy, ale i z łezką w oku. Nostalgia i radość przenikały się wzajemnie wśród słuchaczy. Kresy - to wspomnienie, to dawny dom, to historia rodzinna. Przepiękne wykonania międzynarodowych twórców zabrały mieszkańców Chojnowa w sentymentalną podróż na Wschód. Wśród utworów takich, jak: "Tylko we Lwowie", "Polesia czar", "Żegnaj Wilno ukochane", "Już mi raz zabrali Wilno, już mi raz zabrali Lwów", pojawił się utwór Czesława Niemena - "Dziwny jest ten świat". Emocjonalne i wrażliwe interpretacje zostaną zapamiętane w sercach uczestników koncertu na długo.


(szerokość: 375 / wysokość: 249)(szerokość: 375 / wysokość: 249)


Na koniec gali, artyści wraz z zaproszonymi gośćmi wspólnie zaśpiewali piosenkę "Hej Sokoły". Zapowiedziano także kolejne spotkania i koncerty przypominające o wartości Kresów dla Polaków.

Miłą niespodziankę przygotowało też Stowarzyszenie Kulturalne Krajobrazy z inicjatywy wicemarszałka dr Tadeusza Samborskiego. Książki oraz kartki pocztowe, tematycznie związane z bohaterami terenów wschodnich, zostały rozdane na pamiątkę uczestnikom koncertu.

Chojnowianie z niecierpliwością czekają na kolejne spotkanie z Kresami.


(szerokość: 640 / wysokość: 384)

 
K. Burzmińska
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama