100-lecie Fatimy w Chojnowie - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzy100-lecie Fatimy w Chojnowie
7 październik, to święto Matki Bożej Różańcowej. W tym dniu w całym kraju rozbrzmiewał głos Fatimy i jej głównego przesłania - modlitwy różańcowej. Cała Polska wzięła udział w inicjatywie "Różaniec do Granic". Modlitwa o pokój dla Polski, dla całego świata i o ochronę przed złem otoczyła nasz kraj. W religijnym wydarzeniu wzięli udział mieszkańcy Chojnowa i jego okolic. Grupa ponad 100 osób wraz z księdzem proboszczem Mirosławem Makowskim z parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny modliła się żywym różańcem wzdłuż granicy polsko-niemieckiej w Zgorzelcu. Wierni wysłuchali katechez oraz brali udział w uroczystej Eucharystii. Do modlitwy różańcowej przyłączyli się także nasi zachodni sąsiedzi.


(szerokość: 640 / wysokość: 480)


Parafianie z Chojnowa pięknie zaprezentowali się w Zgorzelcu, ich modlitwa o jedność w naszym kraju była ogniwem, które połączyło ponad milion Polaków.

Objawienia Matki Bożej nieopodal portugalskiej miejscowości Fatima rozpoczęły się 13 maja 1917 roku. Trójka pastuszków - Franciszek, Hiacynta i Łucja otrzymało wielką łaskę, którą były spotkania z Niepokalaną Dziewicą Maryją. Pani Nieba i Ziemi polecała dzieciom codzienną modlitwę różańcową. Od maja do października Matka Boża objawiała się w Cova da Iria, i przekazała Orędzia i obietnice dotyczące świata. Franciszek Marto zmarł jako pierwszyz trójki fatimskich pastuszków w 1919 roku. Hiacynta niespełna rok po śmierci swego brata również zmarła, gdy w Portugalii szalała epidemia grypy "hiszpanki". Rodzeństwo zostało beatyfikowane przez świętego Jana Pawła II w 2000 roku. Łucja dos Santos została wyróżniona przez Maryję, doświadczyła bowiem wszystkich Objawień i dostąpiła zaszczytu rozmowy z Matką Bożą. Wstąpiła do karmelitanek bosych w Coimbrze. Przekazywała światu kolejne tajemnice objawione w Cova da Iria. Misją Łucji było także rozpowszechnianie nabożeństwa do Niepokalanego Serca Maryi. Siostra Łucja żyła blisko 90 lat. Zmarła

13 lutego 2005 roku. Trwa proces beatyfikacji siostry zakonnej, która dostąpiła wielkich łask w Fatimie.


(szerokość: 640 / wysokość: 480)


(szerokość: 640 / wysokość: 480)


Objawienia fatimskie zostały uznane przez Kościół Katolicki. 100-lecie tych wydarzeń było obchodzone w wielu świątyniach na całym świecie. W Chojnowie nabożeństwa fatimskie trwały od maja do października. Wierni z chojnowskich parafii gromadzili się na Eucharystii w kościele parafialnym pw. Niepokalanego Poczęcia NMP każdego 13. dnia miesiąca, następnie na procesjach odmawiali różaniec w różnych intencjach m.in. były to modlitwy o uzdrowienie chorych, z(szerokość: 269 / wysokość: 480)a rodziny, za miasto.

 

13 października na zakończenie obchodów Objawień fatimskich wierni przyszli na mszę do kościoła parafialnego pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, następnie udali się w procesji przez miasto do chojnowskiej fary pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła. Figurę Matki Bożej Fatimskiej niosły następujące grupy wiernych: Wspólnota Żywego Różańca, Wspólnota Miłosierdzia Bożego, Odnowa w Duchu Świętym "Miriam", Wspólnota Dusz Czyścowych, Siostry Służebniczki.

Podczas procesji odczytywane były Orędzia Matki Bożej oraz śpiewane pieśni Maryjne. 

Na koniec wierni zostali pobłogosławieni przez wszystkich księży, trzymających Figurę Matki Bożej Fatimskiej. Ksiądz proboszcz Marek Osmulski oraz ksiądz proboszcz Mirosław Makowski wyrazili zgodną deklarację kontynuacji Mszy Fatimskich wraz z modlitwą różańcową w przyszłym roku.

K.BurzmińskaK.Burzmińska
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama