Teatr w Jubilatce - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyTeatr w Jubilatce
Premiera sztuki "Zabijanie Gomułki" wyreżyserowanej przez Jacka Głomba na podstawie powieści Jerzego Pilcha "Tysiąc spokojnych miast" miała miejsce dziesięć lat temu w Teatrze Lubuskim w Zielonej Górze. Przedstawienie przeniesione na deski Teatru im. Heleny Modrzejewskiej wystawiano już ponad 50 razy.

24 października aktorzy legnickiego teatru zaprosili chojnowian na kolejną jego odsłonę, tym razem w nietypowej scenerii. Tłem wydarzeń osadzonych w początkowych latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku stała się Jubilatka.


(szerokość: 375 / wysokość: 250)(szerokość: 375 / wysokość: 250)(szerokość: 375 / wysokość: 250)(szerokość: 375 / wysokość: 250)


Restauracja, w której, zdaniem wielu czas zatrzymał się mniej więcej w tym okresie, była idealną przestrzenią dla bohaterów - małomiasteczkowego pijaka-filozofa i jego nie mniej oryginalnych kompanów.

Peerelowska rzeczywistość - przerysowana i ujęta w specyficzny humor, przeniosła publiczność w przeszłość. Żegnający się z życiem Józef Trąba, chce zasłużyć się dla swojego kraju i zrobić coś dobrego dla Rodaków (i siebie). Planuje zabić I sekretarza PZPR - za pomocą kuszy zmontowanej chałupniczo przez lokalnego "arcymajstra"…

Egzystencja lat 60.tych, obraz ówczesnej wspólnoty polskich ewangelistów, mentalność zdeklarowanego alkoholika z wątkiem wchodzącego w dorosłe życie zahukanego emisariusza młodego pokolenia, tworzą fundament humorystycznego spektaklu.


(szerokość: 375 / wysokość: 250)(szerokość: 375 / wysokość: 250)


Groteska przenika się tu z nostalgią. Licznie zgromadzona publiczność miała zatem sposobność do świetnej zabawy z łezką wzruszenia. Owacje na stojąco były wyrazem szacunku dla mistrzowskiej gry i reżyserii. Były też podziękowaniem za możliwość uczestniczenia, w niecodziennym dla naszej społeczności, teatralnym kręgu.

"Zabijanie Gomułki" według pomysłu Głomba uznane zostało przez krytyków za najlepszą sceniczną adaptacją prozy Jerzego Pilcha w polskim teatrze. W przypadku Chojnowa wspomnieć należy także o scenografii. Dzieło Małgorzaty Bulandy idealnie wpasowało się w przestrzeń Jubilatki, a ta z kolei stała się doskonałym tłem dla wydarzeń ery Polski Ludowej.

Mieszkańcy naszego miasta niecierpliwie czekają na kolejne inicjatywy Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


(szerokość: 640 / wysokość: 427)
eg
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama