"Lekcja muzyki w dawnym salonie" przy-gotowana przez uczestników Pracowni Wokalnej Agnieszki Justyny Szumiło, to barwne połączenie zmysłów wzroku i słuchu. Niesamowite talenty i przepiękna inscenizacja zabrały słuchaczy w podróż do epok przeszłości.
Koncert w sali recitalowej Domu Kultury zgromadził gości z Chojnowa, Legnicy i Wrocławia. Artystów i publiczność przywitał Stanisław Horodecki - dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji. Słowem wstępu przypomniał, że językiem miłości nie jest powszechnie uważany język angielski, a włoski i francuski.
Za dekoracje malarską, część umeblowania i stylizacje podziękowano Krystynie Czapskiej, Mirosławowi Zatorskiemu i Jerzemu Janusowi. Salon pałacowy stylizowany na wiek XVIII, to przestrzeń romantyczna, urokliwa i przytulna. Czas otulony ciepłem z kominka, aromatyczną herbatą i twórczym spędzaniem wieczorów owocował w rozwijanie talentów i pasji. Pani Agnieszka Justyna Szumiło dziękowała swoim uczennicom za wiele wspólnych projektów: "Moje serce podzielone jest na miliardy kawałów, każdy ma swoje miejsce". Miłość do muzyki i poświęcanie czasu na rozwijanie artystycznych talentów są kwintesencją życia. W pracowni muzycznej kultywowane jest wychowanie przez sztukę: "Ludzie żyją świadomością, że kultura i dobre obyczaje są solą tego życia. Muzyka, malarstwo, poezja, literatura, taniec, teatr sprawiają, że stajemy się wartościowymi ludźmi. Dziś mamy duży dostęp do kultury, kiedyś był to przywilej".
Zostało zaprezentowanych trzynaście utworów o miłości w różnych odcieniach. Koniec wieku XVII i wiek XVIII przepełnione były muzyką, wyrażającą głębie emocji, wrażliwej opowieści swojej uczuciowej drogi czy epizodu.
Aktorski szyk, artystyczny wdzięk i wykwintne wcielenie się w emocjonalność dworskiej etykiety, nadały całemu występowi malowniczej kreacji, przyjemności słuchania i oglądania. Miłość opowie-dziana pieśnią oddaje nie tylko wokalne brzmienie, ale i przenika dusze. Radość, szczęście, złamane serce, ból rozstania wiążą się z głębią przeżyć, które w dawnym salonie rozbrzmiewały i nastrajały do przeżywania uczuć przez sztukę.
VII Chojnowska Jesień z Muzyką Dawną, to happening, który swoimi ariami, ariettami i canzonami ukazał piękno śpiewu i urody dawnego życia.
Jan Jacquez Roussoue pisał: "Miłość tworzy bohaterów" - uczniowie wraz ze śpiewaczką Agnieszką Justyną Szumiło zdecydowanie stworzyli artystyczną kompozycję, która oczarowała zgromadzonych gości.
Mimo, że jesień dopiero ubiera w swe szaty nasz krajobraz, to z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie w historycznej i melodyjnej odsłonie.