Skoranta ma 10 lat - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzySkoranta ma 10 lat
(szerokość: 640 / wysokość: 426)


Dekadę temu, kiedy na pierwszym spotkaniu tworzącego się chojnowskiego chóru kilkanaście osób nieśmiało poznawało swoje wokalne możliwości, nikt z nich nie spodziewał się, że przyszłość śpiewaczego towarzystwa okaże się tak pomyślna...

 

Wielka Gala

21 października 2017 roku Chojnowski Chór Skoranta świętował swój okrągły jubileusz. Uroczystości na scenie domu kultury miały wyjątkowy charakter.


(szerokość: 375 / wysokość: 249)(szerokość: 375 / wysokość: 249)


Licznie zgromadzeni na widowni sympatycy chóru obejrzeli na wielkim ekranie film, w skrócie obrazujący najważniejsze wydarzenia - koncerty, wyjazdy, spotkania… Wielu ukradkiem ocierało łzy wzruszenia. W dalszej części emocje tylko rosły.

Jubileuszowy koncert pod batutą Piotra Koziara poruszył wszystkich, a owacje na stojąco były wyrazem największego uznania. Epilogiem występu była wspólna dyrygentura - prowadzącego chór przez siedem lat pierwszego dyrygenta Zenona Chmielewskiego i obecnego maestro Piotra Koziara.


(szerokość: 375 / wysokość: 249)(szerokość: 375 / wysokość: 249)


Ostatnim punktem rocznicowego spotkania były podziękowania, nagrody, życzenia. Wśród wielu wyróżnień - odznaczenia dla chórzystów - brązowe, srebrne i złote odznaki Polskiego Związku Chórów i Orkiestr wręczali wyjątkowi goście - Prezes DOPZChiO Andrzej Drozdowicz i wiceprezes Marek Pisarski, którzy docenili nie tylko pracę chóru i dyrygentów, ale także osoby w różny sposób zaangażowane w działalność Skoranty. Jedną z nich był burmistrz Jan Serkies. Na ręce burmistrza złożono także statuetkę od chóru, będącą wyrazem wdzięczności za wieloletnie wsparcie i sympatię.

Kwiaty, prezenty, liczne podziękowania, gratulacje i serdeczne życzenia składali przedstawiciele władz powiatu, miasta, gminy, jednostek samorządowych i placówek kulturalnych.


(szerokość: 640 / wysokość: 426)


(szerokość: 640 / wysokość: 426)


(szerokość: 640 / wysokość: 426)


Tyle życzliwych gestów i ciepłych słów dawno z moksirowskiej sceny nie płynęło.

 

Krótko o historii

Na przestrzeni 10 lat chór ewoluował, jego członkowie zmieniali się. Każdy kolejny występ Skoranty dowodził, jak ciężko chórzyści nad sobą pracują, jak się rozwijają, jak zmienia się jakość i repertuar.

Założycielką chóru i autorką jego nazwy jest Krystyna Czapska.

- Nie było łatwo - wspomina K. Czapska. - Bardzo mi zależało na stworzeniu amatorskiej grupy śpiewaków, dlatego z determinacją poszukiwałam ich wśród znajomych, rodziny. Nawet w kościele wsłuchiwałam się w dominujące głosy i po mszy zaczepiałam obce osoby, pytając czy nie zechciałyby udzielać się w chórze. Teraz sobie myślę, że mogło to dziwnie wyglądać, ale nie żałuję, bo było warto.(szerokość: 375 / wysokość: 249)

Chórem w pierwszych latach (2007-2014) dyrygował Zenon Chmielewski - nauczyciel muzyki w SP4, a od października 2014 r. Piotr Koziar - absolwent wydziału dyrygentury chóralnej Akademii Muzycznej w Po-znaniu. W zespole aktualnie występuje 28 kobiet i 10 mężczyzn.

W ciągu dziesięciu lat "Skoranta" zaśpiewała kilkadziesiąt koncertów. Pierwszy, bardzo dobrze przyjęty przez publiczność, miał miejsce w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnowie w lutym 2008 r. Kolejne występy pojawiły się już wkrótce. Do tradycji przeszły coroczne koncerty kolęd w święto Trzech Króli w Kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Chojnowie czy udział we "Wrześniowych Kresowianach" w Białej.

Chór inicjuje lub włącza się w szereg akcji społecznych, kulturalnych, patriotycznych czy religijnych. Przykładem mogą być koncerty charytatywne - "Chojnowianie powodzianom" czy występ dla chojnowianki chorej na stwardnienie rozsiane; doroczne koncerty z okazji Dnia Matki impreza "Talenty znad Skory; udział w miejskich wydarzeniach, wreszcie misteria przygotowane w ramach bądź to obchodów 5. rocznicy śmierci Jana Pawła II, bądź też z okazji kanonizacji papieża Polaka.

"Skoranta" próbowała swych sił w turniejowych szrankach. W 2010 r. chór wystąpił w II Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Siedliskach i zdobył Grand Prix. W 2014 r. zespół nagrał swą pierwszą płytę - krążek "….idzie kolęda".

W 2015 r. chór przystąpił do Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. 

(szerokość: 375 / wysokość: 249)19 kwietnia 2015 r. "Skoranta" wystąpiła wspólnie z chórem "Madrygał" w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy w Pop-oratorium "Miłosierdzie Boże". W tym samym  roku zespół wziął udział w "Jesiennych Spotkaniach Chóralnych"

w Świeradowie Zdroju, a w 2016 r. w "Spotkaniach…" w Olszynie. W październiku 2016 r. w Kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Chojnowie odbył się koncert z okazji 9 rocznicy powstania Chojnowskiego Chóru "Skoranta". W czerwcu 2017 r., z okazji XX.lecia koronacji krzeszowskiej ikony przez św. Jana Pawła II, zespół zaśpiewał koncert w Krzeszowie, w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. W tym samym miesiącu chór nagrał drugą, podwójną płytę "Jak letni wiatr" - jeden krążek z kolędami, drugi z pieśniami.

 Dziękujemy

Jako założycielka chóru "Skoranta" zdaję sobie sprawę, że gdyby nie wparcie wielu osób, nie zaszlibyśmy tak daleko. Od początku wspierał nas Burmistrz Miasta Chojnowa Jan Serkies, który jest zawsze otwarty na działania kulturalne w naszym mieście. Bardzo, bardzo dziękujemy Panie Burmistrzu! Dziękujemy dyrektorom placówek kulturalnych w naszym mieście: p. Barbarze Landzberg - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, p. Stanisławowi Horodeckiemu - dyrektorowi Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji, p. Jerzemu Janusowi - dyrektorowi Muzeum Regionalnego. Dziękujemy Sekretarz Miasta Brygidzie Mytkowskiej, Przewodniczącemu Miejskiej Rady Janowi Skowrońskiemu, księdzu proboszczowi Markowi Osmulskiemu i księdzu proboszczowi Mirosławowi Makowskiemu. Dziękujemy państwu Gizeli i Andrzejowi Bobikom oraz Izabeli Szewczyk z drukarni UNIFOT, p. Marii Wojtowicz, p. Jerzemu Krakowskiemu i wszystkim, którzy przez te 10 lat byli z nami. Nisko kłaniamy się też sponsorom, którzy pomogli w organizacji Jubileuszu:

Jan Serkies - Burmistrz Miasta Chojnowa, Jan Skowroński - Przewodniczący Rady Miejskiej, Andrzej Pyrz - Wójt Gminy Chojnów, Kazimierz Czapski, Tadeusz Kret i S-ka, Paweł Pacuła BHPiE, Stanisław i Bogusława Kryszczuk, Andrzej Kupczyk, Zenon Żuber - Magrotex, Arkadiusz Rybczyński - Mediart, Jan Kryszczuk, Lucyna Spes, Stanisława Bala, Zuzanna Łuczak, Ryszard Tajchman, Alfred Świerczek, Mirosława Spes, Małgorzata Członka, Grzegorz Kowalski, Zbigniew Halikowski, Grażyna Klucznik, Anna Pauch, Roman Wolski.

Rocznica zakończyła się urodzinowym przyjęciem z tortem i kolejnymi gratulacjami, życzeniami, podziękowaniami...

Nasza redakcja dołącza do tych wszystkich powinszowań i życzy następnych, tak wspaniałych uroczystości.


(szerokość: 640 / wysokość: 426)
opr. eg
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama