Na XIV sesji ... - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.pl



artykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzy



Na XIV sesji ...




      Głównym tematem XIV sesji chojnowskiej Rady Miejskiej, jaka odbyła się 24 września była informacja o przebiegu wykonania budżetu gminy miejskiej Chojnów za I półrocze 2003 r.
      Według wypowiedzi burmistrza realizacja budżetu jest prawidłowa i przebiega zgodnie z finansowym planem. W okresie pierwszych sześciu miesięcy tego roku po stronie dochodów wykonano 51% budżetu, po stronie wydatków 48%.
Pozytywną opinię realizacji chojnowskiego budżetu wydała również Regionalna Izba Obrachunkowa. Rada Miejska jednomyślnie zaakceptowała przebieg wykonania budżetu gminy miejskiej Chojnów za pierwsze półrocze.

      Sesję rozpoczęto spotkaniem ze sponsorami i osobami zaangażowanymi w pomoc przy organizacji festynu "Pożegnanie lata z Radą Miejską".
      Darczyńcy, którzy odpowiedzieli na zaproszenie, zostali tego dnia uhonorowani listami dziękczynnymi i gorącymi podziękowaniami przewodniczącej rady.

Come back radnego

W kilka dni po wyborach uzupełniających do Rady Miejskiej, w trakcie sesji, zaprzysiężono nowego, radnego.
v21 września w obwodzie Nr 4 mieszkańcy okolicznych ulic - elektorat tego okręgu, wybrali ponownie swojego przedstawiciela. Spośród dziewięciu starających się o ten mandat, największe poparcie uzyskał Jan Skowroński, który zasiadał w radzie w poprzedniej kadencji. Liczbą głosów 72 wszedł jako 15 do rady i 24 września, podczas sesji, złożył przed gremium przysięgę ślubując wierność Konstytucji i prawu RP oraz rzetelnie i uczciwie sprawować mandat radnego.
Wybory uzupełniające podyktowane były rezygnacją z funkcji radego Bolesława Jakubiaka, który w marcu tego roku objął stanowisko kierownika chojnowskiej przychodni.


O bezpieczeństwie i reorganizacji

      Ważnym tematem ostatniej sesji była informacja o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego w naszym mieście, którą przedłożył z-ca komendanta Komendy Miejskiej w Legnicy Sławomir Marszałek. Statystyki wskazują, że w ostatnich 8 miesiącach pracy chojnowskiego komisariatu, wykrywalność wzrosła o 14% czyli o 8% więcej w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Najlepsze efekty dotyczą wykrywalności przestępstw przeciwko mieniu.
      - Teraz należy poprawić pracę z nieletnimi ze środowisk zagrożonych demoralizacją czy narkomanią - powiedział S. Marszałek. - Młodzi, agresywni ludzie stanowią bowiem jedno z największych zagrożeń. Z sondy przeprowadzonej przez OBOP wynika, że społeczeństwo na pierwszym planie zagrożeń jakich się obawia, stawia grupy młodocianych - ich zaczepek, agresji i niekontrolowanych zachowań.
Mieszkańcy zauważyli już poprawę bezpieczeństwa w naszym mieście, zwłaszcza w jego centralnych miejscach. Z ławeczek zniknęli smakosze procentowych trunków, na ulicach częściej widać policyjne patrole. Jest to efekt porozumienia władz miasta z komenda miejską, która wspomaga chojnowskich funkcjonariuszy grupami prewencyjnymi.
      - Kolejnym krokiem skierowanym na poprawę bezpieczeństwa jest przeprowadzana obecnie restrukturyzacja w tutejszej jednostce. Zmiany polegać będą m.in na przesunięciach etatowych. Zmniejszyliśmy np. liczbę dzielnicowych, zmniejszając jednocześnie zakres ich obowiązków. Dzielnicowy z założenia ma być gospodarzem swojego terenu, powinien znać każdego mieszkańca tego rejonu, wiedzieć o wszystkich wszystko. Dzielnicowym ubędzie papierkowej roboty, którą przejmą pozostali, ściągnięci z funkcji dzielnicowych.
      Według słów komendanta S. Marszałka, mieszkańcy Chojnowa mogą spodziewać się kolejnych pozytywnych efektów pracy funkcjonariuszy. Policja realizuje bowiem obecnie program pod nazwą "Bez pobłażania", którego nazwa jest aż nazbyt wymowna.

O karetce Pogotowia

      Na sesji poruszono, po raz kolejny, temat godzinowego ograniczenia jednej z dwóch karetek pogotowia. Kilka miesięcy temu Rada Miejska utworzyła komisję doraźną złożoną z czwórki radnych, która zajmowała się tą sprawą. Liczne monity, pisma, skargi i prośby najczęściej pozostawały bez echa, bądź kierowano je do kolejnych, równie niezainteresowanych naszym problemem instytucji. Komisja interweniowała między innymi w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim, spotkała się także z przedstawicielem Urzędu Marszałkowskiego.
      - Cały czas czekamy na pozytywne dla nas chojnowian rozwiązanie tego palącego problemu - powiedziała radna Jolanta Wrotna - Do końca roku zostały trzy miesiące. To czas jaki pozostał nam na kolejne boje. Od nowego roku wchodzi ustawa o ratownictwie medycznym i mam wrażenie, że to zamknie nam wiele drzwi, do których moglibyśmy jeszcze pukać.

O pracach społecznie użytecznych

      Na kolejną sesję przełożyli radni głosowanie nad projektem uchwały dotyczącej prowadzenia przez Urząd Miejski prac społecznie użytecznych. Uchwała, przygotowana przez radnego Wojciecha Urbaniaka, wzbudziła wiele kontrowersji. Pomysł radnego polega na deklarowaniu przez mieszkańców Chojnowa chęci udziału w pracach społecznych na rzecz miasta. Osoba zainteresowana, wykonując nieodpłatnie określone prace, miałaby możliwość wykazania się i byłaby automatycznie wpisywana na listę potencjalnych pracowników interwencyjnych.
      - Rozwiązałoby to m.in. problem weryfikacji pracowników publicznych i interwencyjnych, przy której zawsze jest wiele komentarzy - wyjaśniał radnym W. Urbaniak.
Pojawiły się jednak wątpliwości kto odpowiadałby za takiego pracownika, który de facto nie byłby pracownikiem, czy takie postępowanie jest zgodne z prawem i wreszcie czy znaleźliby się chętni do pracy za darmo?
      Ustawa o zatrudnieniu socjalnym oraz przepisy o wolontariacie zapewne pomogą radnym w rozwiązaniu tej dyskusyjnej propozycji. Konieczne jest więc zapoznanie się z opinią radców prawnych, dlatego przedstawiony projekt uchwały, tymczasowo odłożono.


Emilia Grześkowiak
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama