Aktywni Seniorzy w Chojnowie - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyAktywni Seniorzy w ChojnowieDo końca listopada na terenie naszego miasta realizowany był projekt pn. "Pora na Klub Seniora". Pomysł utworzenia Klubu zainicjowali mieszkańcy Chojnowa, którzy na potrzeby przygotowania projektu utworzyli nieformalną trzyosobową grupę o nazwie "Inicjatywa międzypokoleniowa". Łukasz Żuber, Maria Steć i Teresa Niwińska postawili sobie za cel stworzenie miejsca w przestrzeni miasta, w którym osoby starsze, mające wiele wolnego czasu mogłyby się spotkać i w atrakcyjny sposób spędzić wspólnie czas.

Projekt "Pora na Klub Seniora" adresowany był do osób w wieku 60 lat i więcej, mieszkających na terenie miasta. Głównym jego celem była aktywizacja, integracja i edukacja środowiska osób starszych w Chojnowie. Aby to osiągnąć, stworzono Klub, w ramach którego przygotowano ofertę warsztatów, zajęć i spotkań.


(szerokość: 640 / wysokość: 414)


Klub Seniora w okresie od lipca do listopada 2017 roku zorganizował wiele ciekawych wydarzeń dla swoich członków. W lipcu odbyła się wycieczka do Wrzosowej Chaty w Borówkach, gdzie uczestnicy wzięli udział w inspirujących warsztatach zielarskich. Właścicielka Wrzosowej Chaty, pani Bogusia Naruszeiwcz, opowiedziała o historii tego miejsca, jego ofercie oraz swojej pracy i pasji do ziół. Gościnność gospodarzy oraz program spotkania pozwoliły kreatywnie spędzić czas chojnowskim seniorom. Zdobyta wiedza na temat uprawy i wykorzystania ziół z pewnością zaktywizuje wiele osób do rozwijania swoich zainteresowań.


(szerokość: 640 / wysokość: 460)


W Domu Schrama zorganizowano cykl warsztatów rękodzielniczych, podczas których pani Anna Wójcik uczyła seniorów frywolitki, wykonywania kartek okolicznościowych oraz maskotek i ozdób z filcu. Natomiast pani Beata Dorożyńska przeprowadziła zajęcia podnoszące wiedzę i umiejętności w zakresie układania kwiatów i tworzenia pięknych bukietów ozdobnych. Odbyło się również spotkanie z ratownikiem medycznym, panią Wiesławą Urbańską, podczas którego można było porozmawiać o coraz liczniejszych zagrożenia dla naszego zdrowia, jak również poznać zasady bezpiecznego zachowania w sytuacjach zagrożenia życia.


(szerokość: 640 / wysokość: 409)


Wrzesień to klubowa wyprawa na wrzosowiska w okolice Przemkowa, gdzie podczas pieszej wędrówki można było poznać wyjątkowe zakątki Wrzosowej Krainy. Przewodnikiem po terenie był Lucjan Zawadzki z Przemkowa, który doskonale zna tajniki przyrody i historii regionu. W Piotrowicach oglądano najstarszy i największy dąb w Polsce - "Chrobry", natomiast w okolicach Wilkocina celem leśnego spaceru był ogromny, dwupoziomowy, betonowy bunkier po stacjonujących tu wojskach radzieckich. Uczestnicy wycieczki, którzy odważyli się wejść pod ziemię, mieli okazję zobaczyć na własne oczy odpoczywające w bunkrze nietoperze.


(szerokość: 584 / wysokość: 480)


Każdy z uczestników mógł podczas wycieczki nazbierać pełen kosz grzybów, których wysyp przypadł dokładnie na tę porę.

Odwiedzono także Przemków, gdzie odbywało się XVIII Dolnośląskie Święto Miodu i Wina. Na tegoroczną edycję słodkiego święta przyjechało wielu wystawców, u których członkowie Klubu Seniora zakupili przepyszne miody oraz dowiedzieli się o zaletach ich stosowania.


(szerokość: 640 / wysokość: 454)


Dzięki pomocy młodzieży z Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie odbyły się zajęcia komputerowe. Jakub Ostropolski i Adrian Zakrzewski uczyli seniorów, jak skutecznie pracować na komputerze oraz wykorzystywać nowe technologie i możliwości jakie dają.

Na zakończenie projektu 21 listopada odbyła się zabawa andrzejkowa, podczas której członkowie i sympatycy Klubu Seniora wspaniale bawili się, oraz wspominali to, co wydarzyło się w ramach wspólnych wyjazdów i spotkań.

 

(szerokość: 640 / wysokość: 426)


Dziękujemy wszystkim uczestnikom projektu, osobom wspierającym i wolontariuszom.

Słowa podziękowania kierujemy również do naszych partnerów Urzędu Miejskiego, Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji oraz Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie. Bez zaangażowania i wsparcia z Państwa strony realizacja projektu i utworzenie Klub Seniora w Chojnowie nie udałoby się.

Dziękujemy!


(szerokość: 640 / wysokość: 424)Łukasz Żuber
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama