Wigilii Czas - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyWigilii CzasWigilia – wieczerza poprzedzająca Boże Narodzenie i kończąca jednocześnie okres adwentu, w naszej tradycji, to jedno z ważniejszych świąt katolickich. Kojarzona z rodzinnym spotkaniem, jest także okolicznością do spotkań środowiskowych. W naszej małej społeczności Wigilii tego typu jest wiele. Przy świątecznym stole zasiadają podopieczni MOPS, uczestnicy WTZ i ŚDS, członkowie stowarzyszeń i związków, znajomi z grup nieformalnych, a także uczniowie w swoich klasach.

Każda z tych Wigilii jest inna, ale wiele je łączy – intencja, nastrój, serdeczność i mnóstwo ciepłych, szczerych życzeń.

 

 

Jedną z pierwszych w naszym mieście Wilii zorganizował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wspólnie z Warsztatem Terapii Zajęciowej. 13 grudnia w Domu Schrama zebrali się zaproszeni goście, rodzice i opiekunowie uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej. Po części powitalnej, wszyscy z przyjemnością obejrzeli Przedstawienie Wigilijne pod tytułem: "Prezent pod choinkę„ w wykonaniu uczestników WTZ.

Następnie, jak tradycja nakazuje, zebrani goście podzielili się opłatkiem, złożyli sobie życzenia. A jeśli Wigilia, to na stole pojawił się karp, uszka z barszczem, pierogi z kapustą i inne tradycyjne po-trawy. Było naprawdę smacznie, kolorowo, świątecznie.


(szerokość: 375 / wysokość: 280)(szerokość: 375 / wysokość: 280)


***

Związek Inwalidów Narządu Ruchu, któremu od wielu lat przewodniczy pani Teresa Kamińska swoją wieczerzę miał dzień później. 14 grudnia członkowie Związku licznie przybyli na świąteczne spotkanie. Modlitwę poprowadził ks. proboszcz Marek Osmulski, a życzenia składali zaprzyjaźnieni goście – burmistrz Jan Serkies, przewodniczący Rady Jan Skowroński, w imieniu wójta sekretarz Honorata Tejchman-Rękoś oraz Państwo Zofia i Mieczysław Kasprzak.

Przy łamanym opłatku winszowano sobie zdrowia i wszelkiej pomyślności, a wspólnie śpiewane kolędy przy wtórze akordeonu i wspaniały poczęstunek zjednoczyły związkowców.


(szerokość: 375 / wysokość: 249)(szerokość: 375 / wysokość: 249)


***

20 grudnia przy wigilijnym stole zasiedli podopieczni oraz personel Środowiskowego Domu Samopomocy Nr 1, a także zaproszeni goście: przedstawiciele diecezji legnickiej z biskupem Markiem Mendykiem, władz wojewódzkich reprezentowanych przez wicemarszałka Tadeusza Samborskiego, przedstawiciele powiatu legnickiego, gminy Chojnów oraz przyjaciele.

Wszyscy odmówili modlitwę, symboliczne podzielili się opłatkiem i złożyli sobie życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Uroczystość odbyła się w bardzo przyjemnej atmosferze m.in. za sprawą programu artystycznego w wykonaniu Pani Aurelii Sobczak oraz solistki Ze-społu Pieśni i Tańca "Śląsk" Pani Beaty Pydy. Część artystyczna została także przygotowana przez podopiecznych ŚDS.


(szerokość: 640 / wysokość: 426)


***

Tego samego dnia członkowie Środowiskowego Domu Samopomocy Nr 2, spotkali się w gronie przyjaciół, by wspólnie świętować i życzyć sobie wszystkiego najlepszego na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia. Na początku spot-kania było wspólne kolędowanie, dzięki uprzejmości wicemarszałka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego – Tadeusza Samborskiego. Za sprawą solistki Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk" Beaty Pydy, Anny Majkut-Polańskiej – Studio Muzyczne Marimal, solisty Warszawskiej Opery Kameralnej tenora Krzysztofa Machowskiego, Anrzeja Walusa – wicedyrektora Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu, aktorki i reżyserki – Aurelii Sobczak, zostaliśmy wprowadzeni w magiczny nastrój Świąt Bożego Narodzenia. Wśród zaproszonych księży w Wigilii uczestniczył również Ojciec Werbista – Francesco z Indonezji, dzięki któremu mogliśmy posłuchać przepięknych kolęd również w języku indonezyjskim. Po występie zaproszonych artystów, swój talent mogli zaprezentować także uczestnicy Naszego Domu poprzez przygotowaną część artystyczną. Po modlitwie i poświęceniu przez księży opłatków, nadszedł czas na podzielenie się opłatkiem i życzenia. Wspólne spotkanie odbyło się w miłej atmosferze, zgodzie i harmonii. Blask choinki, zapach wigilijnych potraw i piękne stroiki wprowadziły magiczny klimat Świąt.


(szerokość: 640 / wysokość: 426)


***

Zgodnie z podtrzymywaną od wielu lat tradycją, spotkanie wigilijne odbyło się także w Przedszkolu nr 1. 20 grudnia od samego rana było szczególnie ciepło, radośnie i przytulnie - atmosfera świąteczna udzieliła się wszystkim. Dzieci przedstawiły jasełka, recytowały wiersze o tematyce świątecznej, śpiewały kolędy i pastorałki, były wzajemne życzenia, łamanie się opłatkiem. Na zakończenie wszyscy zasiedliśmy do wigilijnego stołu.


(szerokość: 375 / wysokość: 280)(szerokość: 375 / wysokość: 280)

 

opr. egeg
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama