Kolędowe tourne Skoranty - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyKolędowe tourne Skoranty
Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny

Przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie,

Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny,

Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie

                                                        Cyprian Kamil Norwid

 

Okres Świąt Bożego Narodzenia, to czas miłości do drugiego człowieka, czas spotkań przy wigilijnym stole, wybaczania sobie nawzajem i kolędowania Bożej Dziecinie. Członkowie chóru "Skoranta" również z wielką starannością i radością pracowali z dyrygentem Piotrem Koziarem, by godnie oddać hołd narodzonemu Jezusowi.

(szerokość: 640 / wysokość: 359)

Pierwsze spotkanie z kolędą, to Wigilia Bożego Narodzenia - o godz. 24 chór uczestniczył  w pasterce w Kościele N.P. Najświętszej Marii Panny. Chórzyści wspólnie z wiernymi modlili się i śpiewali kolędy.

7 stycznia, w niedzielę, w kościele pw. św. Apostołów  Piotra i Pawła odbył się koncert kolęd chojnowskiego Chóru "Skoranta" i Orkiestry Dętej pod dyrekcją Piotra Koziara. Było to już 10. spotkanie Skoranty z kolędą w chojnowskiej farze. Licznie przybyli chojnowianie z wielką uwagą wysłuchali pięknych kolęd i pastorałek, słów o naszych świątecznych tradycjach i owacjami na stojąco podziękowali chórowi, orkiestrze i solistom za piękne duchowe przeżycia.

21 stycznia chór Skoranta gościł z koncertem kolęd we Wrocławiu na zaproszenie proboszcza Parafii N.M.P. Królowej Polski Wrocław - Jerzmanowo księdza Zdzisława Pluty. W wyjeździe towarzyszył nam Burmistrz Miasta Jan Serkies i Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Skowroński.

Ksiądz Zdzisław Pluta pracował jako wikary w Chojnowie w latach 1984-1988. Była to jego pierwsza praca. Bardzo kochany przez młodzież i parafian oddał się swojej pracy z wielką miłością i zaangażowaniem. (szerokość: 269 / wysokość: 480)

Czas był wtedy bardzo trudny, tuż po zniesieniu stanu wojennego, ale ksiądz Zdzisław - wielki patriota - nie lękał się niczego. Założył w Chojnowie Duszpasterstwo Ludzi Pracy, jego msze za ojczyznę przyciągały tłumy parafian, zwłaszcza młodzieży. Zorganizował młodzieżową pielgrzymkę na Jasną Górę do Częstochowy - była to bardzo liczna grupa. I chociaż minęło już 30 lat, odkąd ksiądz Zdzisław opuścił nasze miasto, władze Chojnowa postanowiły mu podziękować za tamte lata pracy.

Kościół N.M.P. Królowej Polski we Wrocławiu, którego proboszczem od 17 lat jest ksiądz Zdzisław Pluta, to budowla wzniesiona w stylu neoromańskim dla protestantów w 1880r. Od 1945 r. kościół należy do katolików, od 1972 r. pełni funkcję kościoła parafialnego. Świątynia posiada organy wykonane w 1880r., przy których jest też miejsce dla chóru i tam właśnie Skoranta śpiewała w czasie mszy. Potem śpiewaliśmy koncert kolęd i pastorałek przy ołtarzu. Po koncercie Bur-mistrz Jan Serkies w obecności parafian wręczył księdzu Zdzisławowi statuetkę i podziękował za owocne lata pracy w naszym mieście. Wzruszenie było obopólne. Tamtejsza parafia ma piękny dom parafialny, gdzie zaproszono gości z Chojnowa na poczęstunek. Wspomnieniom nie było końca, każdy chciał porozmawiać osobiście z księdzem Zdzisławem, on też chętnie wspominał czas swojej młodości. Na koniec pamiątkowe zdjęcie, wspólnie zaśpiewana kolęda i czas ruszać do domu. Przed wyjazdem odwiedziliśmy jeszcze (szerokość: 190 / wysokość: 339)Kościół św. Jadwigi, czternastowieczny kościół katolicki. Przejęty przez ewangelików w 1529r. wrócił do katolików w 1654r. Wokół kościoła znajduje się zabytkowy niewielki cmentarz parafialny. Całość ogrodzona jest murem. Kościół obecnie pełni rolę pomocniczą.

I tak zakończyło się kolędowanie u księdza Zdzisława Pluty.

Drugą podróż z kolędą odbyliśmy 28 stycznia, też do Wrocławia tym razem na zaproszenie w-ce prezesa Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Marka Pisarskiego, który pracuje jako organista w Kościele św. Michała Archanioła we Wrocławiu. Kościół jest pod opieką Salezjanów, a proboszczem jest ksiądz Bolesław Kaźmierczak. Pan Marek Pisarski jest również dyrygentem dwóch chórów "CANTA NOBISCUM" i "HARMONIA-SYGNAŁ". W koncercie wystąpiły zatem trzy chóry - dwa wymienione wyżej i gościnnie Chór Skoranta.

Główne nawy tego dużego kościoła były wypełnione do ostatniego miejsca. Pan Marek bardzo ciepło i serdecznie nas przywitał i przedstawił publiczności.

Na koniec koncertu wspólnie trzy chóry - ok.100 osób zaśpiewały kolędę Adeste Fideles. Prezes PZCHiO pan Andrzej Drozdowicz wręczył podziękowania w formie statuetek dyrygentom chórów. Na wspólny posiłek zaproszono nas do sali gimnastycznej Prywatnego Gimnazjum Salezjańskiego im. Edyty Stein. Podziękowania i gratulacje od księdza proboszcza i p. Marka były dopełnieniem miło spędzonej niedzieli. 


Chórzyści Chóru Skoranta bardzo dziękują dyrygentowi Piotrowi Koziarowi za przygotowanie do koncertów, za cierpliwość i serce.

Panu Burmistrzowi Janowi Serkiesowi i Przewodniczącemu Rady Miejskiej Janowi Skowrońskiem za zorganizowanie wyjazdu do Wrocławia, do parafii księdza Zdzisława Pluty.K.Czapska
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama