Strzeleckie zgrupowanie - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyStrzeleckie zgrupowanie
(szerokość: 640 / wysokość: 480)


W dniach 25-28 stycznia GRH im. 19 Pułku Piechoty Odsieczy Lwowa we współpracy ze Strzelcami z Chojnowskiej Drużyny Związku Strzeleckiego zorganizowała w Chojnowie II Strzeleckie Zgrupowanie Szkoleniowe, na które zaproszono Strzelców oraz członków innych organizacji proobronnych ze wszystkich Oddziałów funkcjonujących na terenie Dolnego Śląska.

Do naszego miasta przyjechali między innymi Strzelcy z zaprzyjaźnionych Oddziałów Strzeleckich z Dzierżoniowa i Strzegomia, z którymi mamy dość często okazję spotykać się na różnego rodzaju szkoleniach i manewrach.

Te cztery dni były dla młodych ludzi czasem spędzonym na intensywnym szkoleniu tak teoretycznym, jak i praktycznym. Strzelcy dawali z siebie wszystko, a najlepiej to widać na zdjęciach, gdzie po ich twarzach leje się raz pot, a innym razem deszcz. Nawet błoto rozmazane na policzkach nie było im straszne…


(szerokość: 375 / wysokość: 281)(szerokość: 375 / wysokość: 281)


Pogoda była w kratkę, ale nikt nie narzekał, że musi w deszcz i po błocie czołgać się przez rowy, czy po polu, z poświęceniem atakując i zdobywając wyznaczony cel, a po zdobyciu także nie było chwili wytchnienia, gdyż padały kolejne rozkazy podrywające do dalszego marszu.

Pierwszy dzień, mimo, że rozpoczynaliśmy późnym popołudniem, od razu zaczęliśmy ostro:

- najpierw szkolenie sapersko-minerskie, podczas którego Strzelcy uczyli się zachowania w terenie, gdzie potencjalnie mogą być niewypały lub niewybuchy,

- następnie odbyło się szkolenie z Taktyki Czerwonej, czyli tzw. podstawy medycyny pola walki. Nie wdając się w szczegóły - młodzież uczyła się nie tylko, jak zbadać rannego w warunkach polowych, zatamować krew płynącą z różnych ran, czy zabezpieczyć złamaną kończynę, ale także w jaki sposób, a nawet kiedy i gdzie rannego ewakuować. Przetransportowanie w bezpieczne miejsce kolegi, niejednokrotnie więcej ważącego, nie jest wcale łatwe, dlatego trzeba nauczyć się kilku sposobów radzenia sobie w takich sytuacjach.

 

Drugi dzień był dniem sportowej, oczywiście w strzeleckim wydaniu, rywalizacji pomiędzy poszczególnymi drużynami:

- od rana różne dyscypliny typowo sportowe z meczami piłki siatkowej włącznie,

- trochę teorii z taktyki zielonej i czarnej,

- rzut granatem ćwiczebnym do celu,

- i wreszcie to, na co wszyscy z niecierpliwością czekali - zawody strzeleckie z karabinka pneumatycznego do tarcz na skupienie (bez żadnych udogodnień - tylko stałe przyrządy celownicze). Rywalizacja była zacięta, a najlepsi wzięli udział w dogrywce, tym razem celując już do kulochwytu biatlonowego, który wykonał dla nas nasz wspaniały fotograf i majster - złota rączka w jednym.

Później była jeszcze możliwość poćwiczenia strzałów z broni z różnego rodzaju optyką celowniczą, co również cieszyło się ogromnym zainteresowaniem młodzieży.


(szerokość: 375 / wysokość: 281)(szerokość: 375 / wysokość: 281)

 

W trzecim dniu przyszła pora na praktyczny sprawdzian zachowania się w terenie:

- zaraz po pobudce, porannej zaprawie i śniadaniu, chociaż padał deszcz i było zimno, Strzelcy wyruszyli w teren, gdzie przez cały dzień ćwiczyli umiejętności poznanej wcześniej w teorii taktyki zielonej i czarnej, między innymi kryjąc się w otwartym lub zalesionym terenie, czy zdobywając wyznaczone cele.

Po przerwie obiadowej młodzież powróciła do zajęć taktycznych ucząc się, jak w deszczu rozpalić ognisko i zbudować sobie schronienie z dostępnych pod ręką materiałów, w dodatku nie rzucające się w oczy.

Po zmierzchu Strzelcy wrócili do bazy, gdzie po oczyszczeniu się z błota, nastąpiła dalsza część szkolenia - tym razem z podstaw technik samoobrony.

 

Czwartym dniem była niedziela, ale to nie oznacza, że młodzież mogła odpocząć - wręcz przeciwnie - po porannej zaprawie przyszedł czas na wykłady z historii. Mówiliśmy o patriotach, którzy nie szczędzili swojej krwi ani życia, byśmy teraz mogli żyć w wolnej Polsce. Przyczynkiem była tu 155 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego.

W południe ze sztandarem wzięliśmy udział w Patriotycznej Mszy Świętej w kościele pw. Św. App. Piotra i Pawła w chojnowkim rynku, którą odprawił nasz kapelan strzelecki ksiądz Łukasz Świerniak.


(szerokość: 375 / wysokość: 249)(szerokość: 375 / wysokość: 249)


Następnie przemaszerowaliśmy pod pomnik Golgoty Wschodu, gdzie po odczytanym Apelu Pamięci i modlitwie za tych, co oddali życie za naszą wolność, przedstawiciele tak Miasta, jak i Gminy Chojnów złożyli wiązanki kwiatów.

Kolejnym punktem było uroczyste wręczenie nagród najlepszym drużynom i najlepszym indywidualnie w strzeleckiej rywalizacji, czego dokonali Burmistrz Miasta Chojnowa Pan Jan Serkies, Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Jan Skowroński, Sekretarz Gminy Chojnów Pani Honorata Tejchman-Rękoś oraz komp. ZS Czesław Dul.

Trzeba się pochwalić, że nasza chojnowska Drużyna Strzelecka zdobyła w całej rywalizacji pierwsze miejsce drużynowo,

a jej członek, sierż. ZS Patryk Borkowski zdobył pierwsze miejsce indywidualnie.

Na zakończenie nie mogło się także obyć bez wojskowej grochówki, kawy i herbaty z ciastkiem.


(szerokość: 640 / wysokość: 480)


Dziękujemy i gratulujemy wszystkim Uczestnikom II Strzeleckiego Zgrupowania Szkoleniowego - daliście z siebie wszystko - i daliście radę. Nie poddaliście się pomimo przeciwności - walczyliście z niesprzyjającą pogodą, zmęczeniem i własnymi słabościami, ale z pełnym poświęceniem dążyliście do celu - i to jest właśnie największą nagrodą dla Strzelca.

Bardzo dziękujemy Senator RP Pani Dorocie Czudowskiej, Posłance na Sejm RP Pani Ewie Szymańskiej, Burmistrzowi Miasta Panu Janowi Serkiesowi, Wójtowi Gminy Chojnów Panu Andrzejowi Pyrzowi, Dyrektorowi Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie Panu Mariuszowi Kowalczykowi oraz Panom Mieczysławowi Kowalczykowi i Robertowi Olesiowi za pomoc w organizacji II Strzeleckiego Zgrupowania Szkoleniowego i w zakupie praktycznych nagród, które będą służyły Strzelcom w czasie kolejnych ćwiczeń i manewrów.

komp. ZS Czesław Dul

fot. Mirek Jadach Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama