Warsztaty pantomimy - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyWarsztaty pantomimy
Słowo pantomima z greckiego oznacza "naśladujący wszystko". W inscenizacjach, w których mowa ciała wyraża wszystkie emocje i gesty, przekazywana jest informacja bez użycia słów. Ekspresja i elastyczność rozbudowanego ruchu są gwarancją zachwytu i podziwu publiczności. 15 lutego Szkoła Podstawowa nr 4 miała przyjemność gościć mimów z Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego.


(szerokość: 640 / wysokość: 426)


Jan Kochanowski i Mateusz Kowalski prowadzili warsztaty teatralne dla uczniów z klasy V i VII, przybliżając im charakter i barwność sceniczną sztuki mimodramu. Aktorzy podróżują od grudnia 2017 roku po województwie dolnośląskim w związku z projektem "Pierwszy dzwonek", który realizuje podstawy programowe z języka polskiego, wychowania fizycznego i zajęć artystycznych. Oferta edukacyjna wrocławskiej Pantomimy ukazuje specyfikę pracy w teatrze.


(szerokość: 640 / wysokość: 426)


Zanim aktorzy wprowadzili uczestników warsztatu w interesujący świat ruchu, opowiedzieli historię wrocławskiego teatru. Założycielem i dyrektorem był Henryk Tomaszewski - tancerz, mim, choreograf, reżyser, pedagog, który stworzył zbiorową pantomimę. Warsztat mima oparty jest na używaniu całego ciała, prezencji gestu, ta forma sztuki scenicznej nazwana została "teatrem ruchu".


(szerokość: 640 / wysokość: 426)


Do niedawana był to jedyny teatr na świecie, w którym dynamika codzienności stała się pantomimicznym dziełem sztuki. Mim w swojej etiudzie jest centralnym punktem przestrzeni, którą potrafi barwnie wykorzystać. Dwie szkoły: polska i francuska wiodą prym w artystycznych mimodramach. Francuska opiera się na indywidualnej, a stworzona przez Henryka Tomaszewskiego na zbiorowej pantomimie.


(szerokość: 640 / wysokość: 426)


Artystyczne zajęcia wprowadzające w świat gestu w ciszy, były namiastką scenicznej pracy, którą wkładają każdego dnia aktorzy, by spektakl oczarował widza. Uczniowie bardzo chętnie brali udział w ćwiczeniach i zabawach. Zadawali pytania mimom, a nawet wyrażali chęć pracy w teatrze. Inspirujące ćwiczenia były twórczym impulsem dla uczniów, którzy zgodnie zapowiedzieli rewizytę aktorom z Teatru Pantomimicznego we Wrocławiu.


(szerokość: 640 / wysokość: 426)K.Burzmińska
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama