Pod papieskim patronatem - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyPod papieskim patronatem

11 października, w kronice Gimnazjum Nr 1 zapisze się wielkimi, złotymi zgłoskami. Tego dnia szkoła otrzymała imię Jana Pawła II

W chojnowski krajobraz wpisany jest od 1945 r. Przez lata przechodził wiele przeobrażeń i zmian. Budynek obecnego Gimnazjum nr 1, to pierwszy w naszym mieście obiekt oświatowy.
3 listopada 1945 roku w tym obiekcie, zabrzmiał pierwszy, po latach wojny, dzwonek przywołujący młodzież na lekcje. Wówczas była to szkoła powszechna. Później przemianowana została na wieczorową międzyzakładową Zasadniczą Szkołą Zawodową i Technikum Mechanicze.
W 1970 roku, do tych murów wrócili uczniowie podstawówki i uczyli się w Szkole Podstawowej Nr 1 do 1999 roku. Wprowadzana w życie reforma oświaty zmieniła tę placówkę w Miejski Zespół Szkół skupiający klasy gimnazjalne i podstawowe.
W roku szkolnym 2001/2002 szkoła przekształcona zostaje w Gimnazjum Nr 1 i od tego momentu szkolna brać zaczęła zastanawiać się nad wyborem godnego patrona.
Przeprowadzano sondy, konsultowano się z mieszkańcami, prowadzono wywiady, zbierano propozycje. O wyborze patrona zadecydowali jednak sami uczniowie. Większość opowiedziała się za postacią największego Polaka, orędownika pokoju, jedności narodów i miłości. Na imię Jana Pawła II głosowało ponad 90% szkolnej społeczności.
Według nieoficjalnych danych, w naszym kraju już około 300 szkół nosi to imię.Przygotowania do uroczystości rozpoczęto już w ubiegłym roku. Zapewne dlatego efekt prac był tak imponujący.
Uroczystości rozpoczęto mszą świętą. Główna część miała miejsce przed budynkiem szkoły. Uczestniczyły w niej władze miasta i gminy, władze kościelne z biskupem Tadeuszem Rybakiem, zaproszeni goście, delegacje szkół ziemi chojnowskiej, nauczyciele i uczniowie Gimnazjum Nr 1.

Tuż po odsłonięciu pamiątkowej tablicy, burmistrz miasta Jan Serkies przekazał na ręce dyrektora Andrzeja Błaszczaka ufundowany przez władze miasta sztandar szkoły, który oficjalnie został przekazany szkolnemu pocztowi. Projekt sztandaru oraz popiersie patrona wykonał szkolny plastyk Ireneusz Józefczuk.

Uroczystości przewodziła orkiestra OSP Rokitki pod batutą Jana Buńkowskiego, która, po części oficjalnej, poprowadziła uczestników uroczystości do Miejskiego Domu Kultury. Tu odbyła się akademia przygotowana przez uczniów i nauczycieli.
Wspaniały spektakl, nawiązywał do postaci papieża. Występy młodzieży przeplatane wypowiedziami papieża odtwarzanymi z taśmy wprowadzały specyficzny nastrój, potęgowały wrażenie bliskości Ojca wśród świętujących. Dreszcz emocji wzbudzały wokalne występy utworzonego specjalnie na tę okoliczność dziewczęcego chóru, wspieranego przez solowe popisy trębacza. Był taniec współczesny z papieskimi kremówkami i ulubione przez naszego papieża klimaty góralskie. Uzupełnieniem tej artystycznej inscenizacji były recytacje poświęcone patronowi. Wzruszenie, radość i uznanie, to emocje, jakie mieszały się tego dnia wśród oglądającej widowisko publiczności.
Akademię poprzedziły liczne wystąpienia oficjeli i delegacji składających życzenia i gratulacje uczniom, nauczycielom i wszystkim pracownikom Gimnazjum Nr 1 im. Jana Pawła II.Uroczystości zakończono na sali gimnastycznej gimnazjum, gdzie przy świątecznej biesiadzie, popisy artystyczne dali uczniowie zaprzyjaźnionych szkół SP-3 i SP-4.

* * *

Pragnę serdecznie podziękować dyrekcji, nauczycielom, rodzicom oraz uczniom Gimnazjum nr 1 za wspaniale przygotowane uroczystości nadania szkole imienia Jana Pawła II.
      Zapewne będę wyrazicielem większości uczestników tego niecodziennego spotkania dziękując w imieniu ich wszystkich za wielkie wzruszenie, radość i przeżycia jakich doznaliśmy podczas uroczystości oficjalnej i znakomicie przygotowanego programu artystycznego.
Jednocześnie życzę całej szkolnej społeczności wielu sukcesów i osiągnięć pod patronatem Jana Pawła II.

Z poważaniem
Burmistrz Miasta Chojnowa
Jan Serkies


Emilia Grześkowiak
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama