LUDY AMERYKI W CHOJNOWIE - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyLUDY AMERYKI W CHOJNOWIERankiem 12 października Roku Pańskiego 1492 z płynącego pod sztandarem połączonych królestw Aragonii oraz Kastylii/Leonu, okrętu flagowego "Santa Maria" dostrzeżono zarys nieznanego lądu. Znajdujący się wówczas na okręcie żeglarze byli pierwszymi, zanotowanymi przez historię Europejczykami, którzy dotarli do Nowego Świata, do Ameryki.
      Trudno dziś się spierać, czy dowodzący wyprawą Krzysztof Kolumb, był pierwszym obywatelem "Zachodniego Świata", który dotarł na ten kontynent. Prawdopodobnie już kilka wieków wcześniej na obszarze dzisiejszej Kanady pojawili się Wikingowie, jednak dopiero wyprawa Kolumba uświadomiła Europie istnienie nieznanego lądu, umożliwiając równocześnie jego podbój i eksploatację.
Prezentowana w ostatnim czasie w Muzeum Regionalnym w Chojnowie wystawa pn. "PRZESZŁOŚĆ I TERAŹNIEJSZOŚĆ LUDÓW AMERYKI ŚRODKOWEJ I POŁUDNIOWEJ" pozwala przekazać zwiedzającym przynamniej niektóre informacje na temat przeszłości, jak i teraźniejszości mieszkańców rejonu określanego powszechnie jako Ameryka Łacińska czyli tereny Ameryki Środkowej i Południowej,

Na uroczyste otwarcie wystawy w piątek 3 bm. przyszli przedstawiciele władz miasta z burmistrzem Janem Serkiesem i przewodniczącą Rady Miejskiej Joanną Katarzyną Dziedzic, a także spora grupa mieszkańców Chojnowa.
      Wystawę prezentował dyrektor Muzeum Środkowego Nadodrza w Świdnicy dr Józef Szykulski (Misión Aerqueologica en la Perú "Projecto Chuarjon"), który w obszernym wykładzie przedstawił charakterystyczne cechy kultury Indian wspomnianego regionu. Zaprezentował wyroby pochodzące nie tylko z epoki odkryć nawiązujących do współczesnych konkwistadorom Azteków, ale także kultur znacznie wcześniejszych: Olmeków, Majów czy Tolteków, jak i kultur mało jeszcze zbadanych na terenie dzisiejszej Kostaryki, Nikaragui czy Panamy.
      Znajdujące się na wystawie eksponaty w przeważającej swej większości związane są z kulturami regionu andyjskiego. Na dzień dzisiejszy prehistorię tego regionu dzieli się na tzw. Epokę Przedceramiczną i Epokę Ceramiczną.
Czasy obecne na wspomnianych terenach reprezentuje ludność metysią czyli ludności tubylczej stopionej z ludnością napływową z Europy, a także zamieszkującą tu ludność negroidalną (potomkowie czarnych niewolników).
      Krótko mówiąc - wystawa jest naprawdę fascynująca i wciąga zwiedzających, dając poznać bliżej kulturę zarówno byłych jak i obecnych mieszkańców tych regionów.
      Wystawę można zwiedzać codziennie od środy w godzinach od 8.00 do 16.00, natomiast w soboty i niedziele od 11.00 -16.00 (w soboty wstęp bezpłatnych).
      A szczegóły - w trakcie zwiedzania wystawy. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszam!


Jerzy Józefowicz
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama