JUŻ NIE MALUCH - TYLKO UCZEŃ - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyJUŻ NIE MALUCH - TYLKO UCZEŃ"Dzisiaj w szkole wielkie święto -
ślubowanie pierwszych klas!
Mamy buzię uśmiechniętą,
wszyscy podziwiają nas.
E.K.


Październik od wielu lat jest miesiącem szczególnie ważnym dla rozpoczynających swoją długą ścieżkę edukacyjną. W tym okresie pierwszoklasiści - uczniowie nauczania początkowego uczestniczą w jednej z najważniejszej w ich życiu, uroczystości - pasowaniu na ucznia.
Niemal w tym samym czasie aktu tego dokonały obie chojnowskie szkoły podstawowe (nr 3 i 4).


* * *8 października do Miejskiego Domu Kultury, przyszły dwie pierwsze klasy Szkoły Podstawowej nr 3 w towarzystwie wychowawców, dyrekcji, rodziców, starszych koleżanek i kolegów oraz zaproszonych gości w osobach burmistrza Jana Serkiesa, przewodniczącej Rady Miejskiej Joanny Katarzyny Dziedzic oraz księdza Kanonika Władysława Bystrka.
Habrowe, galowe stroje nie pozostawiały wątpliwości, kto i w jakim celu stoi na scenie. Kilka wierszyków i piosenek w wykonaniu pierwszaków było preludium do finałowej części uroczystości. Po występach artystycznych prezentujących kilkutygodniową ciężką pracę, dzieci z ogromnym przejęciem powtarzały rotę ślubowania. Z wyciągniętymi rączkami w stronę szkolnego sztandaru obiecały pilność, sumienność, zaangażowanie i szacunek dla szkoły i ojczyzny. Teraz można już było przystąpić do pasowania. Kilka ołówków-gigantów przyjęli w swoje dłonie szacowni goście i wypowiadając oficjalną formułkę, każdego malucha z osobna mianowali pełnoprawnym uczniem Szkoły Podstawowej nr 3 im. Marii Konopnickiej w Chojnowie. Później było mnóstwo gratulacji i oczywiście upominki. Starsi uczniowie przygotowali specjalnie dla swoich "nowych" koleżanek i kolegów występy będące jednocześnie prezentacją dorobku artystycznego tej szkoły. Trzy układy taneczne przedstawił zespół "Pstryk", grupa "Synkopa" dała koncert wokalny, a szkolny teatrzyk "Aja" wystawił humorystyczną sztukę pt. "Zabawa w śpiącą królewnę".Emilia Grześkowiak

* * *

Następnego dnia aktu pasowania dokonano w Szkole Podstawowej nr 4.      Uroczystość otworzyła przewodnicząca szkoły, która powitała zaproszonych gości: burmistrza miasta Chojnowa Jana Serkiesa, przewodniczącą Rady Miejskiej Joannę Katarzynę Dziedzic, zastępcę przewodniczącej Macieja Cieślę oraz dyrekcję szkoły.
Przed przystąpieniem do ślubowania i pasowania na ucznia dzieci musiały zdać egzamin wiedzy na temat swojego miasta, patrona szkoły i symboli narodowych. Odpowiadały na pytania stawiane przez prowadzącą spotkanie, a rodzice i komisja (zaproszeni goście) wraz z przewodniczącym A. Przybyszem oceniali ich wypowiedzi, wyrażając akceptację uniesionymi w górę balonikami. Dzieci zdały egzamin "śpiewająco", po czym przystąpiły do uroczystego ślubowania, powtarzając za dyrektorem rotę przysięgi.
Każde dziecko zostało dotknięte ołówkiem i pasowane na ucznia SP-4 im. Janusza Korczaka, bądź to przez dyrekcję szkoły, bądź zaproszonych gości - przedstawicieli miasta.
Nie zabrakło upominków dla pierwszoklasistów. Od Rady Rodziców dzieci otrzymały dla swoich klas piłki i skakanki, dyplomiki ze zdjęciem każdego ucznia i przepiękne książeczki z ciekawymi wierszami. Na ręce wychowawczyń dyrektor wręczył długie skakanki, wypróbowując na gorąco (z wicedyrektor J. Błaszczak) umiejętności sprawnościowe wszystkich pań uczących w klasach pierwszych.
Scenariusz ślubowania w tym roku szkolnym był bardzo nowatorski. Jego twórcami były panie: Krystyna Kupczyńska i Maria Lepka, przy współpracy p. Renaty Safin i Anny Grabek oraz rodziców.
Uroczystość skończyła się, a wrażenia pozostaną. Poprosiłam o kilka słów jedną z matek pierwszoklasisty z klasy Id p. Lucynę Kasjańczyk:
      "Pasowanie było bardzo dobrze zorganizowane. Było dużo śpiewu, dzieci nie nudziły się, były wręcz rozbawione, traktując ten dzień jak najlepszą zabawę, choć był to bardzo ważny dzień w ich życiu - wkraczali na nowy etap swojej drogi, czyli naukę i ciężką pracę! Było miło i wesoło..."


Ewa Konarska - Rzecznik prasowy SP-4
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama