"Wyrazić w jednym zdaniu mądrość" - koncert Kuby Michalskiego - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzy"Wyrazić w jednym zdaniu mądrość" - koncert Kuby Michalskiego
W związku z  XV Ogólnopolskim Tygodniem Bibliotek w Chojnowie gościł Kuba Michalski - wokalista, kompozytor, gitarzysta. Muzyk akompaniując na gitarze klasycznej zaprezentował utwory Zbigniewa Herberta i Adama Asnyka.


(szerokość: 750 / wysokość: 499)

 

Zbigniew Herbert - poeta, eseista i dramaturg. Jego twórczość doceniona została w wielu krajach na świecie. W Polsce jego utwory mają szczególne znaczenie. Twórca cyklu "Pan Cogito" zapisał się w literaturze jako poeta szanujący wolność. Wierny zasadom moralnym i kodeksom etycznym rozróżniał pojęcia dobra i zła. W tym roku  mija 20 lat od jego śmierci. "Poeta - filozof" - Adam Asnyk był najpopularniejszym twórcą swojej epoki. Łączył romantyzm z pozytywizmem, swoimi utworami godził te dwie odmienne epoki literackie. Dramatopisarz nazywany często epigonem romantyczności tworzył w czasach postyczniowych, pisał: "Tacy poeci, jaka jest publiczność!".


Kompozytor przywitał się ze zgromadzoną publicznością zdaniem: "Poeci są to ludzie, którzy w jednym zdaniu potrafią coś tak mądrego powiedzieć, że inni potrzebują na to całej książki".  Wokalista w pierwszej części koncertu śpiewał poezję "jednego z najwybitniejszych poetów polskich i europejskich XX wieku" - Zbigniewa Herberta. (szerokość: 750 / wysokość: 499)W drugiej części spotkania zabrzmiały utwory Adama Asnyka, a także Juliana Tuwima i Leonarda Cohena. Kuba Michalski, opowiadając o poezji, zwracał się do młodzieży: "Warto się przez poezję przekopywać, warto szukać. Mamy idealną sytuację, bo jesteśmy Polakami - jako Polacy mamy dobrej poezji mnóstwo. Nawet jeśli jakiś poeta wam nie odpowiada - szukajcie dalej. Na pewno znajdziecie kogoś, kto będzie opisywał to, co macie w środku. Ludzie są tacy sami od tysięcy lat. W wierszu napisanym bardzo dawno temu można odnaleźć swoje uczucia".

 

(szerokość: 750 / wysokość: 499)

Na koncercie publiczność miała okazję usłyszeć m.in. utwory: "Prolog", "Dlaczego klasycy", "Wilki", "Między nami nic nie było", "Prośba",  "Daremne żale". Występ Kuby Michalskiego był połączeniem poetyckich kompozycji, historii twórczości "dwóch spojrzeń". Nuty poezji śpiewanej przyniosły wielu odbiorcom chwile wzruszenia, nostalgii i radości.
K.Burzmińska
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama