Narodowe święto - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyNarodowe święto
"11, XI. 1918 r., godz. 11.00. Trzy 11, dziwnie, niemal mistycznie jednakowe liczby - to ścisła data, kiedy naczelne dowództwo niemieckie musiało marszałkowi Fochowi oddać zgodę na jego warunki kapitulacji. Data zakończenia największej w dziejach świata wojen..."

Krótki fragment artykułu sprzed 85 lat pochodzi z obszernego materiału zamieszczonego w warszawskim "Tygodniku ilustrowanym", który w szczegółowy sposób opisywał to jedno z najważniejszych wydarzeń polskiej historii.

Rok 2003, to kolejny rok w wolnej Polsce. Od 85 lat świętujemy niepodległość manifestując w różny sposób swoją radość.
Szkoły organizują akademie i przedstawienia ilustrujące tamte dzieje, kombatanci spotykają się pod obeliskami i pomnikami oddając cześć poległym.
W Chojnowie tradycyjnie władze miasta, powiatu i gminy, wspólnie z kombatantami spotkały się przy obelisku upamiętniającym walkę i męczeństwo narodu polskiego, gdzie złożono kwiaty, zapalono znicze. Spotkali się tu tuż po mszy poświęconej tym, którzy za wolność naszą i waszą oddali życie. Liczni wierni, prowadzeni przez gminną orkiestrę, przeszli na ul. Chmielną skąd, po krótkiej uroczystości, udano się do Dobroszowa. Tam pod pamiątkową tablicą ponownie wieńcami i pokłonem oddano cześć walecznym przodkom.
Uroczystości mniej oficjalne odbyły się w świetlicy w Dobroszowie, gdzie uczniowie Szkoły Podstawowej z Budziwojowa przedstawili program artystyczny poświęcony wydarzeniom z 1918 r.


Tegoroczne obchody "Dnia Niepodległości" były wyjątkowe. Od wielu bowiem lat to najważniejsze narodowe święto nie zgromadziło tylu świętujących. Obchody zorganizowane przez miejskie i gminne związki skupiające kombatantów i sybiraków wspólnie z lokalnymi władzami samorządowymi zgromadziły rzesze mieszkańców.
Dzień Niepodległości, to przecież nie tylko dzień zadumy i refleksji nad wieloletnią, krwawą walkę o suwerenność, ale także dzień radosny, dzień chwały - święto całego wolnego narodu.
Nastrój polskiego patriotyzmu panował także podczas, zorganizowanego w przeddzień 11 listopada, koncertu jaki odbył się w Muzeum Regionalnym. "Pierwsza brygada", "Maszerują strzelcy", "Raduje się serce", "Warczą karabiny", to repertuar przedwojennych pieśni, które licznie zgromadzonej publice zaprezentowały "Jaskółki" z Krzywej. Dzieci ze Społecznego Ogniska Muzycznego świętowały ten dzień dając koncert utworów patriotycznych na pianino, skrzypce, gitarę akordeony i keiboard. Odświętnie ubrani mali artyści, nastrojowy klimat przy blasku świec i płynąca po sali muzyka, to wszystko stworzyło specyficzną atmosferę, która licznie przybyłą publiczność przeniosła w lata minione.
W niedzielę 9 listopada powiatowe obchody narodowego święta odbyły się pod Krzyżem w Wilczym Lesie. W tym miejscu odprawiono mszę, delegacje trzech sąsiadujących ze sobą powiatów złożyły hołd poległym.


Emilia Grześkowiak
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama