Na straży prawa - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyNa straży prawa
2004 rok, dla komendanta Komisariatu Policji nadkomisarza Jerzego Skrzydłowskiego jest początkiem nowego, przyjemnego, spokojnego życia. Po latach pracy J. Skrzydłowski przeszedł na zasłużoną emeryturę.
Karierę zawodową rozpoczął w latach siedemdziesiątych. Tuż po wojsku, gdzie jako strażnik graniczny pełnił służbę z policjantami, zmienił zielony mundur na niebieski.
Doświadczenie zdobywane latami, zaowocowało stanowiskiem komendanta na chojnowskim komisariacie. W naszym mieście pracował trzydzieści lat - z pięcioletnią przerwą, kiedy to dowodził posterunkiem w Gromadce. Czy wybrałby tą samą ścieżkę gdyby mógł wybierać jeszcze raz? Bez wachania. Służba społeczeństwu, dbałość o jej bezpieczeństwo, to to w czym komendant Skrzydłowski czuje się najlepiej.
Teraz planuje odpoczynek. Relaksować się będzie na łowiskach z wędką w ręku lub podczas specerów ze swoimi dwoma czworonogimi ulubieńcami.
- Znajdę w końcu czas na swoje zainteresowania. Rybki, jakaś książka, wypoczynek przed telewizorem, no i rodzina, dla której nie zawsze miałem czas.
Korzystając z okazji chciałbym, za pośrednictwem "Gazety Chojnowskiej" gorąco podziękować moim współpracownikom, byłym i obecnym za ciężką pracę, zrozumienie i pomoc. Dziękuję także władzom miasta i gminy za owocną współpracę i wspieranie chojnowskiej jednostki. Nowej kadrze natomiast życzę wielu sukcesów, jak najlepszych wyników i wytrwałości w tej trudnej, odpowiedzialnej służbie.

***

Od kilku dni Chojnów - gród nad Skorą ma nowego "szeryfa". Komendantem Komisariatu Policji z dniem 1 lutego został komisarz Tomasz Gołaski, dotychczasowy z-ca komendanta.

Ukończył prawo na Uniwersytecie Wrocławskim, potem 8 lat w "dochodzeniówce", 5 lat jako oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Legnicy ; w wieku 34 lat przejmuje stanowisko komendanta Komisariatu Policji w Chojnowie.


Emilia Grześkowiak - Jest Pan człowiekiem z "zewnątrz". Jak postrzega Pan skalę przestępczości w naszym mieście?

Tomasz Gołaski - Nie uważam się za, jak to Pani określiła człowieka z zewnątrz. Z Chojnowem jestem związany od dawna, mam wielki sentyment dla tego miasta, bardzo mi się tu podoba, dobrze się tu czuję. Zawodowo natomiast moje losy związały się z tym miastem rok temu. Objąłem wówczas funkcję zastępcy komendanta i przez ten czas miałem możliwość zapoznania się z funkcjonariuszami, systemem pracy, a także skalą przestępczości.
Mówiąc potocznie w Chojnowie nie jest tak źle. Jak wszędzie zdarzają się mniejsze i większe zdarzenia, głównie jednak przeważają przestępstwa drobne - kradzieże, kradzieże z włamaniem, włamania do samochodów, piwnic, itp. Z każdym miesiącem wyniki naszego komisariatu są coraz lepsze. Przestępczość spada, wykrywalność wzrasta. Nie chcę oczywiście idealizować sytuacji w mieście, ale statystyki naprawdę wskazują pozytywne dane.

E.G. - Społeczeństwo Chojnowa od dawna zauważa zmiany - częstsze patrole, kontrole...

T.G. - To miłe, że nasza praca jest zauważana. Rzeczywiście jakiś czas temu zmieniliśmy nieco system pracy, przeprowadziliśmy reorganizację, wyznaczyliśmy sobie cele. Główny nacisk kładziemy na wspomnianą już drobną przestępczość. To jedna z priorytetowych spraw. Duży nacisk kładziemy także na przestrzeganie przepisów dotyczących spożywania alkoholu w miejscach publicznych, palenia, zaśmiecania, używania wulgarnych słów, wandalizmu. Z całą surowością egzekwujemy także łamanie prawa ruchu drogowego, głównie jazdy pod wpływem alkoholu. Naszą ambicją jest także stworzenie i przeprowadzanie skutecznej pomocy rodzinom dotkniętym przemocą. Wyznaczyliśmy już w naszym komisariacie pomieszczenie, tzw. "niebieski pokój", w którym ofiary przemocy zmuszone do wizyty w komisariacie, w niestresującej atmosferze będą mogły opowiedzieć o swoich problemach. Zależy nam także, aby przyjazny klimat budował się pomiędzy mieszkańcami a dzielnicowymi. Wierzę, że takie pozytywne relacje pozwolą na efektywniejszą pracę. Chcemy, żeby społeczeństwo wspierało nas w działaniach okazując zaufanie i pomoc we wskazywaniu najbardziej palących problemów.
Ludzie zazwyczaj boją się kontaktów z policją. Chcemy to zmienić. Mało pochlebne opinie o działaniach policji wydają zazwyczaj ci, którzy weszli w konflikt z prawem, albo ludzie bezmyślnie powielający stereotypy. W budowaniu wizerunku wielkie znaczenie mają także media, które, jak wiemy rzadko zajmują się pochlebstwami hołdując sensacji i aferom. Każdy z nas jednak zdaje sobie chyba sprawę, że nie można niczego generalizować i mam nadzieję, że tu w Chojnowie obraz policji będzie zupełnie inny.

E.G. - Na ulicach naszego miasta pojawiło się znacznie więcej funkcjonariuszy.

T.G. - To efekt porozumienia z Komenda Miejską w Legnicy i Urzędem Miejskim w Chojnowie. W miesiącu ściągamy około 20 patroli z zewnątrz. Te działania będą kontynuowane, są bowiem dla nas nieocenioną pomocą, a dla mieszkańców poczuciem większego bezpieczeństwa. W planach mamy jeszcze zakup kolejnego radiowozu, który będzie pełnić rolę wyłącznie pojazdu operacyjnego, odciążając inne radiowozu angażowane np. do konwojów.
Kolejnym punktem poprawy bezpieczeństwa jest praca z młodzieżą. Od pewnego czasu realizujemy program mający na celu uświadomienie najmłodszych obywateli jak wiele zagrożeń czeka na nich na ulicy, w szkole, w domu i jak sobie z nimi radzić. Proponujemy wiele tematów spotkań, które dzieci wybierają same. Marzy nam się wielka kampania w tej kwestii, ale to przyszłość, którą mam nadzieję uda nam się wprowadzić w życie.


Emilia Grześkowiak
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

Komentarze
TytułdataAutor
Galeria Tomasza Gołaskiego2004-04-15Tomasz Gołaski

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama