Chojnowski Hyde Park - A może tak na Grunwald? - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyChojnowski Hyde Park - A może tak na Grunwald?Małymi krokami młodzi chojnowianie wkraczają do świata średniowiecznego rycerstwa. Brzmi to troszeczkę groteskowo na początku XXI wieku, jednak jest prawdą, o czym mogli się przekonać zaproszeni goście, rodzice oraz koleżanki i koledzy członków Bractwa Rycerskiego Grodu Chojnów, którzy brali udział w pokazie walk rycerskich i tańców dawnych.
Inicjatywa wyszła od Krzysztofa Pisarskiego i członków jego sekcji łuczniczej. Od zeszłego roku działają już jako Bractwo Rycerskie i nawiązują kontakty z podobnymi bractwami istniejącymi już w Jeleniej Górze, Legnicy i Głogowie.
Aktualnie nie posiadają jeszcze swojej siedziby, choć wszystko wskazuje na to, że dzięki współpracy z burmistrzem Janem Serkiesem i dyrektorem muzeum Jerzym Janusem bractwo otrzyma Basztę Tkaczy.
Herb bractwa zawiera elementy zaczerpnięte z herbu Chojnowa. Na niebieskich polach widnieje Słońce i Księżyc. Dwa pozostałe pola, złoto-czarna szachownica nawiązują kolorystycznie do barw Dolnego Śląska.
28 lutego w Miejskim Domu Kultury odbył się wspomniany pokaz walk rycerskich i tańców. W spotkaniu uczestniczyli: burmistrz – Jan Serkiem, sekretarz miasta – Brygida Mytkowska, dyrektor muzeum – Jerzy Janus, oraz rodzice, koleżanki i koledzy.
Pokazy walk na miecze i topory mogły się odbyć za sprawą członków zaprzyjaźnionych bractw rycerskich. Swoje umiejętności prezentował Tomasz „Twardy" z Jawora reprezentujący Oddział Piechoty Najemnej z Legnicy, któremu towarzyszyła Magda z Jawora. Bractwo Rycerskie Zamku Bolków reprezentowali Robroj i Juras (Tygrys) z Jeleniogórskiej Gwardii Rycerskiej.
Członkowie Bractwa przyjęli do swego grona dwóch honorowych członków: Jerzego Kucharskiego i Jacka Żadkowskiego.
Szczęk oręża, wdzięk białogłów, muzyka, tańce, odrobina humoru i tak niepostrzeżenie minęły prawie dwie godziny świetnej zabawy. Po pokazie można było wypróbować rycerski ekwipunek lub przymierzyć zbroję.
Nasuwa mi się refleksja, że nie tylko pokaz był sukcesem tych młodych ludzi lecz to, że udowodnili, iż niekoniecznie trzeba się nudzić w naszym mieście, jeśli ma się dobry pomysł oraz chęci i wytrwałość w jego realizacji.


Jerzy Kucharski
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

Komentarze
TytułdataAutor
?????2007-04-04pizda
radiao parak2007-04-04kedzierzyn -koźle
HYDE-PARK2004-03-30LUPERT
Niech ćwiczą!!!2004-03-30zola
Niech ćwiczą!!!2004-03-30zola

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama