"Bliżej książki" 2004 - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzy"Bliżej książki" 2004W tym roku, już po raz czwarty, biblioteki publiczne i szkolne Legnicy i powiatu legnickiego wspólnie z Legnicką Sekcją Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego zorganizowały obchody kwietniowych świąt książki pn. "Bliżej Książki".
W ramach tegorocznych obchodów przeprowadzono następujące przedsięwzięcia:
-konkurs czytelniczy dla dzieci "Awantura o Kornela M" (na podstawie twórczości Kornela Makuszyńskiego)
-konkurs plastyczny dla młodzieży "Misja Stanisława P. szpiega z Krainy Deszczowców"
-zajęcia biblioterapeutyczne "Każdy może być poetą"
-sesję popularnonaukową "Pozatekstowe przesłania estetyczne literatury dziecięcej"

W konkursie "Awantura o Kornela M." z Chojnowa wzięło udział 7 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 3 i Szkoły Podstawowej nr 4: Miłosz Bobyk, Anna Dziarmaga, Krzysztof Matys, Aleksander Podolak, Karolina Rogulska, Agata Rudnicka, Angelika Truty. Do konkursu przygotowywali się pod kierunkiem nauczycieli bibliotekarzy: p. A. Filipowicz, p. Jolanty Rusieckiej i p. Hanny Wójcik.
W eliminacjach podstawowych konkursu, które odbyły się 25 lutego w naszej bibliotece, najlepsze wyniki uzyskali i zakwalifikowali się do finału konkursu: Angelika Truty i Anna Dziarmaga z SP nr 3 oraz Krzysztof Matys z SP nr 4. Podczas finału konkursu -21 kwietnia w Legnickiej Bibliotece Publicznej-nasza trójka bardzo ładnie się zaprezentowała: Angelika Truty zajęła II miejsce, Anna Dziarmaga III miejsce a Krzysztof Matys wyróżnienie.
Niestety, nikt z chojnowian nie zgłosił się do udziału w konursie plastycznym "Misja Stanisława P. szpieg z Krainy Deszczowców".
Natomiast, jak co roku, odbyły się u nas zajęcia biblioterapeutyczne. Przygotowały je i prowadziły w Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 2 i Powiatowym Zespole Szkół członkinie Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego: p. Jadwiga Matys, p. Lucyna Olszewska i p. Jadwiga Stachowicz.
Zwieńczeniem tegorocznej edycji "Bliżej Książki" była sesja popularnonaukowa pt. "Pozatekstowe przesłania estetyczne literatury dziecięcej", która odbyła się 28 kwietnia w Czytelni Naukowej Legnickiej Biblioteki Publicznej. Uczestniczyli w niej również chojnowscy bibliotekarze-ze szkół i Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Sesja była bardzo interesująca. Mieliśmy okazję spotkać się z Jakubem Kuźmą, znanym ilustratorem książek dla dzieci, który wygłosił wykład pt. "Wizualne wartości książki ilustrowanej a rozwój czytelnictwa". Nie zabrakło też pytań dotyczących jego dorobku twórczego, wzorców, źródeł inspiracji. Jakub Kuźma chętnie, ciekawie prezentując ogromne poczucie humoru na nie odpowiadał. Następnie Daria Demidowicz-Domanasiewicz na podstawie bogatego dorobku "Wydawnictwa Dolnośląskiego" omówiła wpływ kompozycji artystyczno-graficznej książek na zainteresowania czytelnicze.
Na zakończenie sesji, tradycyjnie już, podsumowano tegoroczne zajęcia biblioterapeutyczne. Tym razem ich analizę przedstawiła Ewa Dobrzyniecka z Legnickiej Sekcji Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego. Zajęcia biblioterapeutyczne ""Każdy może być poetą" przeprowadzono w pięciu szkołach na terenie Chojnowa, Lubina i Prochowic. Uczestniczyła w nich młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna. Podczas zajęć zastanawiano się m.in. dlaczego czyta się wiersze, co daje obcowanie z poezją. Uczestnicy zajęć napisali także własne wiersze. Kilka z nich, odczytanych na sesji, bardzo nas poruszyło.
Po zakończeniu sesji, na wystawie w Galerii Loża, obejrzeliśmy przepiękne, bajecznie kolorowe prace Jakuba Kuźmy. Była to chwila, podczas której również porozmawialiśmy sobie, dzieląc się wrażeniami związanymi z realizacją obchodów święta książki.
Cieszy nas to, co udało nam się wspólnie dotychczas dokonać. Mamy nadzieję i chcemy w przyszłym roku tę imprezę czytelniczą kontynuować.


B.L.
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama