Kanibale wracają (3) - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyKanibale wracają (3)Kontynuujemy historię chojnowskiej, pierwszej w dziejach miasta, grupy bigbitowej „Kanibale". Rozpoczynając od 1964 roku, przeszliśmy kilka lat trudnych początków zespołu. Z czasem jego popularność zaczęła rosnąć i…

Po roku 1968, w kolejnych latach siedzibą zespołu jest Zakładowy Dom Kultury PAŁACYK przy FMR "DOLZAMET" w Chojnowie, a osiągane przez KANIBALI sukcesy promują zakład pracy, rozsławiają miasto Chojnów i region. Wtedy też zapisują na swoim koncie kolejne sukcesy:
- występują w Powiatowym Domu Kultury w Złotoryi,
- reprezentują powiat złotoryjski w telewizyjnym Turnieju Miast Złotoryja - Bolesławiec;
- grają w wojewódzkich eliminacjach Związku Zawodowego Metalowców w Cieplicach, Ząbkowicach Śląskich, Wrocławiu, Jaworzynie Śl. i innych;
- na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Amatorskich w Jeleniej Górze zespół zdobywa główną nagrodę - puchar i 3000 zł. - co odnotowuje wrocławska gazeta ":Głos Pracy";
- są zwycięzcą "Gitariady" siedmiu najlepszych zespołów amatorskich Dolnego Śląska, którą zorganizowały Jelczańskie Zakłady Samochodowe w Ośrodku Wypoczynkowym k/Oławy.
      Oczywiście, występy estradowe nie były wydarzeniem codziennym, ale w każdą sobotę w chojnowskim PAŁACYKU rozbrzmiewała muzyka KANIBALI.

Jest rok 1970:
Z grupą muzyczną KANIBALE współpracuje przewodniczący młodzieżowej organizacji ZMS przy "DOLZAMECIE" Tadeusz Bobyk. Organizuje on między innymi koncert muzyczny w kinie "Polonia", na którym KANIBALE występują z zawodową grupą muzyczną PAKT z Wrocławia. Koncert ten środki przekazu odnotowały jako wielkie wydarzenie kulturalne w mieście.
       W czerwcu 1970 r. zespół muzyczny otrzymuje propozycję reprezentowania Dolnego Śląska w Katowicach, a potem w Czaplinku na Ogólnopolskim Festiwalu Związków Zawodowych.
Skład zespołu uzupełnia młody muzyk grający na instrumentach klawiszowych - PIOTR BARTCZAK.
       Na życzenie organizatorów Festiwalu, KANIBALE opracowują własny blok muzyczny, upamiętniający 25.lecie powrotu Ziem Zachodnich do Macierzy. Autorami tekstów są: Mirosław Boruszewski i Edward Dąbrowski, muzyki: Piotr Kufliński i Władysław Sładkiewicz, przeźrocza zaś opracował August Kozielski.
       Program ten (na tle przeźroczy) zespół prezentuje w Letnim Amfiteatrze "Drawsko" w Czaplinku, gdzie po raz pierwszy współpracuje z reżyserem i choreografem, występując w profesjonalnej oprawie Festiwalu.
       Uczestnictwo w Ogólnopolskim Festiwalu było wielkim wydarzeniem i osiągnięciem dla chłopców z Chojnowa, a otrzymana propozycja pracy na krajowej estradzie, przerosła wszelkie ich oczekiwania. Niestety, przedkładając obowiązki rodzinne i zawodowe ponad prace w rozrywce, większość członków zespołu rezygnowała z pracy na estradzie.
       Nie znaczyło to, że KANIBALE zrezygnowali z muzyki. Wręcz przeciwnie. Wystąpili jeszcze w składzie na młodzieżowym obozie wypoczynkowym w Kołobrzegu.

       W następnych latach członkowie zespołu grali w różnych grupach muzycznych ciesząc się zawsze wielką popularnością. Wszyscy oddali swe serce muzyce i pozostaną z nią do końca swych dni...

       Należy jeszcze wymienić kolegów muzyków z Chojnowa, Legnicy czy Bolesławca, którzy współpracowali z członkami zespołu. A byli nimi:
       Zbigniew Kijowski, Władysław Mytkowski, Alek Skóra, Jan Bobrowski, Józef Rosiński, Władysław Ilów, Waldemar Winkler, Andrzej Hawrylów i Tadeusz Krawczyk.


KANIBALE
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

Komentarze
TytułdataAutor
5OIxfCH9nusE2014-03-01mszhCfWmeo
rrjpLHQT1k2014-01-20WchaAq19v

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama